• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozwijanie się w informatyce

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
858 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
Witam. Otoz chciałbym się wciągnąć w IT, i się rozwijać w tym temacie. Pytanie brzmi od czego zacząć najlepiej, i jakie źródła informacji polecacie (jeśli książki to proszę o tytuł i autora).  Od razu mówię że programowanie mnie nie interesuje, najbardziej ciągnie mnie do składania/serwisowania komputerów sieci i bezpieczeństwa systemow (testy penetracjyjne kto)

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 9 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,590 p.)
Wydaje mi się, że nawet eksperci od bezpieczeństwa systemów od czasu muszą napisać jakiś skrypt w Bashu czy mały program w Pythonie. Śmiem stwierdzić nawet, że o ile nie idziesz w grafikę komputerową na poziomie Photoshopa, to chyba nie da się być w IT nie znając żadnego języka programowania.

A co do tematu, to pewnie Ciebie trochę rozczaruję, ale zacząłbym od absolutnych podstaw działania sieci (model ISO/OSI, interfejsy, rodzaje połączeń, protokoły, zdobyć certyfikat CISCO), a potem dopiero szukał co dalej. Jeżeli chodzi o składanie komputerów i ich serwisowanie, to nie jest to żadna filozofia w obecnych czasach i można tego się nauczyć na zasadzie "dopasuj końcówkę do pasującego otworu". Mnie do naprawy 95% komputerów jakie do mnie przychodziły wystarczyły dwa pendrive'y, jeden z pakietem diagnostycznym typu Hirens, a drugi z obrazem Windowsa.
komentarz 9 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
No okej, sieci się uczę w szkole więc z tym sobie narazie poradzę... A masz może inne gałęzie IT?
komentarz 10 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,590 p.)
Nie rozumiem, w jakim sensie "masz"? Gałęzi informatyki jest całe mnóstwo, algorytmika, inżynieria oprogramowania, programowanie, architektura komputerów, grafika komputerowa, sieci, systemy ekspertowe czyli AI, systemy wyszukiwania informacji, data mining, można tak wymieniać godzinami. Osobiście jestem programistą webowym.
komentarz 10 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
Inne gałęzie które nie potrzebują programowania
komentarz 10 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,590 p.)
No to z wymienionych przeze mnie powyżej, systemy wyszukiwania informacji i systemy ekspertowe nie wymagają w teorii programowania, ale za to kładą duży nacisk na dość zaawansowaną matematykę (chociaż i tak w późniejszym etapie bez programowania będzie ciężko, chyba że chce się zostać wykładowcą akademickim). Poza tym stanowiska typu Project Manager (zarządzanie zespołem), Analityk (ekspert do przekładania tego co chce klient na formę zrozumiałą dla programistów i odwrotnie), Specjalista UI/UX (projektant interfejsów użytkownika) nie wymagają znajomości programowania, ale to raczej nie zainteresuje każdego.
komentarz 10 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
No dobrze, więc jeżeli programowanie jest niezbędne to gdzie jest tego stosunkowo mało?
0 głosów
odpowiedź 9 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Najlepiej zacząć od wyszukiwarki internetowej. Piszę całkiem poważnie.
komentarz 9 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
No tak, ale wpisując przykładowo "penetration test tutorial" wyskoczy tak wiele wyników a temat w IT rzeka... Nie wiem czy ktoś poradziłby sobie z taką ilością materiału bez podstaw
komentarz 9 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

To wpisz penetration testing for beginners.

komentarz 9 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
No dobrze a od czego zacząć dokładniej?
komentarz 9 stycznia 2019 przez niezalogowany
Za wysoko patrzysz jak dla mnie na początek. Poszukaj pracy w serwisie komputerowym żeby się wciągnąć gdzieś, a potem to już samo wszystko się potoczy. Jeżeli nigdzie wcześniej nie pracowałeś to nie bądź wybredny, w końcu od czegoś trzeba zacząć.
komentarz 9 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Przeczytaj kilka artykułów dla początkujących, a samo Ci się ułoży w głowie. Trochę samodzielności, bo bez tego, to nawet się nie pchaj do IT.
komentarz 9 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)

@kacior, nie to że za wysoko patrzę... Chcę się zacząć wgłębiać w tą dziedzinę i zacząć się jej uczyć... Jestem w klasie ICT więc się nie zatrudnię...

komentarz 9 stycznia 2019 przez Lesteter Nowicjusz (180 p.)
@Maniak czytałem, za to właśnie mi się wysunęły na przód te kierunki a nie inne...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 16 września 2017 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 456 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 668 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez RadoszSzymon Obywatel (1,570 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...