• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto uczyć się martwych języków?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,316 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2019 w Inne języki przez Developer 16 Początkujący (260 p.)
W przyszłości myślę o poduczeniu się martwych języków, zastanawiam się czy warto inwestować czas w naukę ich, po tym gdybym nauczył się już konkretnego języka np. Javy. Chciałbym nauczyć się ich dlatego by dowiedzieć się jak wyglądały języki w przeszłości, lub jeszcze rozwijać umiejętności.
1
komentarz 9 stycznia 2019 przez SIXNINEDRJOINTRAT Nowicjusz (180 p.)

W Przypadku tego jak nauka języka to nasze hobby to jak najbadziej warto smileywinklaugh

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)
Jaki język jest dla Ciebie "martwy"? Podaj przykłady.

Osobiście uczę się asemblera dla procesorów 6502, ale to wyłącznie w celach hobbystycznych, bo nie sądzę abym użył go kiedykolwiek do czegoś praktycznego.
komentarz 9 stycznia 2019 przez Developer 16 Początkujący (260 p.)
Asembler, Pascal, Clipper, Basic, Delphi na przykład.
1
komentarz 9 stycznia 2019 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Assembler nie jest martwym językiem. Można by nawet powiedzić, że w pewnym sensie ze wszystkich języków asm jest najmniej martwy. Być może nawet powinieneś się go nauczyć choćby po to by dostrzec błąd w swoim toku rozumowania.
1
komentarz 9 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)
Delphi w żadnym wypadku nie jest martwy, jest w pierwszej 20 najpopularniejszych języków programowania wg TIOBE, i jest dość często spotykany w Polsce (w mojej firmie między innymi).

Asembler tym bardziej nie jest martwy. Asembler zawsze będzie żywy, bo jest to podstawowy język komunikacji komputera i programisty. A ponieważ każda rodzina procesorów korzysta z niego innego asemblera, to języków asemblerowych są setki. Niewielka popularność jest spowodowana tylko tym, że pisanie w językach wysokopoziomowych jest zdecydowanie wygodniejsze i praktyczniejsze, ale jeżeli chodzi o programowanie sterowników czy urządzeń, nadal jest dość rozpowszechniony.

Clipper zgoda, nie wiem kto to teraz używa. Dorzuciłbym jeszcze Forth.

Co do Basica, istnieje jego uwspółcześniona wersja pod nazwą Visual Basic .NET. Sam Basic jako tako też różni się w zależności od komputera (PC/C64/Apple II/etc), ale w pierwotnej postaci jest dziś raczej nieużywany.

Pascal, mój pierwszy język - zgoda, jest martwy. Bardzo wygodny, ale martwy.

Z powyższych polecałbym nauczyć się asemblera (na początku może podstawy, w stylu asemblera dla procesora Intel 8086? Potem będzie łatwo przejść na wyższy stopień skomplikowania). Poza tym... jeżeli nie jesteś hobbystą, to raczej nie ma sensu się w to bawić, bo ciężko będzie znaleźć kompilator na współczesne systemy, a co dopiero jakieś tutoriale. Ale czemu nie, chętnie poczytałbym na przykład bloga, którego autor programuje w wymarłych językach.
komentarz 9 stycznia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie wiem, czego uzywaja w Simensie, ale do 2016 roku uzywali jeszcze Pascala/Delphi i tak samo skype go uzywal, a czy zostal przepisany na inny to nie wiem.

Ale Pascal nie jest jezykiem msrtwym, polecam odwiedziec szkoly w Saksoni w Niemczech, wtedy mozna zauwazyc, jak przywraca sie jezyk do zycia, pomimo swoich X lat... Wiem, bo sam sie go ucze i wedlug mnie, jezyl ten nie jest przyjemny w porownaniu do innych języków
1
komentarz 9 stycznia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
+1 głos
odpowiedź 9 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
W przyszłości, ok... Na początek jednak warto opanować pierwsze (IMHO najmniej 2) w stopniu średnim.

Dalej (z racji tego że pewnie pierwsze będą obiektowe lub będą ją wspierały mocno), warto nauczyć się czegoś funkcyjnego. Jak "wciągnie Cię Java", to Scala będzie naturalna (nie... ona nie jest martwa). Jeśli inny to Hakel (znów nie jest martwy ale raczej z komercją gorzej) lub któryś z dialektów Lisp'a (scheme jest prosty). Lisp ogólnie mocno "otwiera głowę" :)

W dalszej kolejności rozglądał bym się za czymś totalnie egzotycznym... może Icon, może Forth (nie mylić z Fortranem).

Na języki "historyczne", raczej bym się nie nastawiał. Miały rozwiązania które na początku drogi uczą złych nawyków (na dziś).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt
–18 głosów
5 odpowiedzi 1,458 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 650 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2016 w Inne języki przez Ziken Początkujący (330 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...