• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux i windows na jednym SSD

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,038 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Pato Nowicjusz (120 p.)
Cześć! :)

Chciałbym zainstalować Debiana obok windowsa na SSD 120GB ( myślałem o przeznaczeniu jakiś 40GB), oprócz tego mam w laptopie jeszcze dysk 1TB HDD. Chciałem zrobić to tak jak do tej pory wyglądało to na Windowsie, czyli na jednej partycji na ssd miałem system, a na hdd miałem programy i gierki :) , ale na Debianie programy instalują się na partycji systemowej więc samo zamontowanie /home na dysku hdd chyba nic mi nie da. Nie wiem czy ma sens zamontowanie /home na hdd i ustawienie w jakiś sposób żeby się wszystko instalowało w /home czy może jakoś inaczej się za to zabrać. Ktoś pomoże? :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2019 przez niezalogowany
Teoretycznie mógłbyś nawet ustawić żeby /usr montowało się na hdd ale chyba nie jest to dobre rozwiązanie, bo wiele startujących z systemem z oprogramowań jest w /usr. Programy na linuksie i system nie zajmują wiele miejsca więc jakbyś 40 gb to w zupełności wystarczyłoby. Oczywiście nie stosując btrfs'a. To rozwiązanie z programami pod windowsem na hdd to ma jedynie sens w celu zaoszczędzenia mijesca. Reinstalacja systemu i rejestr cały wykasowany jest.
komentarz 3 stycznia 2019 przez Pato Nowicjusz (120 p.)
Ogólny zamysł jest taki żeby Linux był do pracy, a Windows do rozrywki :P i właśnie nie jestem do końca przekonany czy to 40gb na SSD Linuxa wystarczy skoro np taki Matlab już 15gb może zająć dlatego myślałem o tym żeby jakoś wykorzystać ten HDD.
komentarz 3 stycznia 2019 przez niezalogowany
Nie wiem jakie tam narzędzia będziesz instalować. W normalnych warunkach jest to wystarczająca przestrzeń
komentarz 4 stycznia 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@kacior,
 

ale chyba nie jest to dobre rozwiązanie, bo wiele startujących z systemem z oprogramowań jest w /usr.

Ale montowanie dysków odbywa się przed uruchamianiem aplikacji niesystemowych (spoza /bin i /sbin).

komentarz 4 stycznia 2019 przez niezalogowany
Oczywiste, że najpierw odbywa się montowanie. Ja to bardziej patrzę na to pod względem wydajności. Pół systemu na ssd a pół na hdd.
komentarz 4 stycznia 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jak dysk jest za mały, to nie masz tu za dużego wyboru... Coś za coś. Choć oczywiście instalowanie dwóch systemów na 120GB dysku to nieporozumienie.
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Te podkatalogi z katalogu systemowego w GNU/Linux możesz montować na oddzielnych partycjach np. /usr. Niestety nie podejmę się dalszego wytłumaczenie co i jak bo nie wiem jak sobie radzą z tym różne dystrybucje i jakie konkretne foldery musisz podmontowywać. 
Trochę nie zrozumiałem jak i co chcesz rozmieścić na SSD I HDD jednak wydaje mi się że 25 GB na system z programami powinien wystarczyć dla Debiana. 

Najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z Windowsa wink

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 771 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 827 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 385 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kamil Czech Dyskutant (7,700 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...