• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ścieżka dalszego rozwoju.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
115 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2019 w Offtop przez Matador Nowicjusz (130 p.)
Cześć.

Przed chwilą założyłem konto w tym serwisie, lecz zaglądałem tutaj nie raz szukając pomocy. A teraz napiszę długi post: jestem młodą osobą, nie ukończyłem jeszcze szkoły średniej, dla jasności. Mam problem z "rozwojem" jak temat wskazuje. Przed szkołą średnią (mat-fiz-inf) próbowałem wszystkiego, po prostu pasjonowała mnie informatyka. Od front-endu po programowanie C++, zabawę z Linuxami i tak dalej. Gdy poszedłem do szkoły średniej zacząłem mieć na lekcjach informatyki programowanie w C++. Nudzę się na tych lekcjach, wykonuje wszystkie polecenia jakie mam zadane. Jeśli czegoś nie wiem kształcę się na własną rękę rozwiązując dany problem. Sęk w tym, ze nie czuję aby to w jakikolwiek sposób rozwijało mnie pod względem programowania w C++, czy tam nawet czegokolwiek. Nie ukrywam, że po szkole średniej chciałby od razu podjąć pracę w sektorze IT, jeśli można tak to określić. Nie mówię tutaj, że chciałbym zarabiać 10 tysięcy złotych od początku, chcę jedynie się utrzymać i uniezależnić. Od szkoły średniej mam coraz mniej tej pasji, idąc do szkoły nie mogłem się doczekać lekcji informatyki i przeżyłem zawód. Nie tylko poziomem nauczania, ale nawet postawą innych ludzi. Na obecną chwilę mogę stwierdzić, że znam podstawy C++, umiem obsługiwać Linuxy, znam podstawy obsługi Windows Server, umiałbym administrować siecią WAN (podstawową, tego akurat się uczę) i posiadam umiejętności składania komputerów, drobnej diagnostyki. Pytanie brzmi: co robić z sobą dalej? By móc spokojnie podjąć pracę po szkole która pozwoliłaby mi się utrzymać, nie chcę "kokosów" od razu, proszę nie mylcie tego z takim tokiem myślenia. Jak mógłbym się dalej rozwijać w dziedzinie C++ i administracji sieciami i serwerami?

Może to głupie, ale dobrze jest sformułować takie pytanie nawet nie wiedząc czy będzie odpowiedź. :)

Dzięki za przeczytanie, pozdrawiam.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ze szkołą średnią jest taki problem, że dla dzisiejszych nauczycieli liczą się tylko i wyłącznie wyniki z matur czy egzaminów zawodowych... Zero pasji do nauczania, zero prawdziwej chęci i co gorsza... zero (w większości, nie u wszystkich) jakiegoś faktycznego doświadczenia w tym czego uczą. Mówilem to i będę mówił wielokrotnie... nie może być dobrym wykładowcą np. programowania osoba, która nie przepracowała choćby 1-2 roku jako programista komercyjny... no po prostu się nie da koniec kropka... wiedza książkowa, teoretyczna to nie to samo co praktyka.

Ja pamiętam do dziś kilku swoich nauczycieli ze szkoły średniej, którzy mieli głęboko w dupie te całe śmieszne programy nauczania... Świętej pamięci nauczycielka historii... pasjonatka pierwszej wojny i de facto 3 lata średniej uczyła nas tylko o tym... wiem, że nie raz miała rozne rozmowy z dyrekcją itp. na temat tego, że odstaje mocno od programów, ale ona uczyła tego co chciała, co ją pasjonowało i robiła to dobrze... co z tego, że nie nauczyla nas podręcznika... to nie była klasa humanistyczna tylko mat-fiz, a ja do dziś mam w głowie historię I WŚ, przed oczami zdjęcia z jej albumów rodzinnych, wycieczki do muzeum (jedyny nauczyciel, który robił takie wycieczki naprawdę z pasją)... inny, nauczyciel chemii... ponad 50% lekcji to byly doświadczenia, każdy coś robił... i co z tego że nie przerobiliśmy całego podręcznika, wiele osób go przerobiło, a dziś w wieku 30-40 lat nie potrafi wymienić 10 substancji chemicznych... a ja mam przed oczami dziesiątki doświadczeń, nawet jedno małe poparzenie... wtedy nikt nie robił z tego problemu, zimna woda, bandaż, zagoilo się i żyję...

Także chciałęm Ci tylko pokazać, że z tego co obserwuję to dzisiaj nie ma już nauczycieli... są tylko pseudowykładowcy którzy recytują podręczniki...

Także jeśli pasjonuje Cię programowania to ucz się tego sam, a jak się wciągniesz to myślę, że spokojnie po szkole średniej będziesz mógł szukać pracy jako jakiś junior.
komentarz 8 stycznia 2019 przez Matador Nowicjusz (130 p.)
Dzięki za te słowa, to nic ale zawsze jest jakoś lżej. Miałem jedynie nauczyciela z pasją od historii w gimnazjum, z nim zwiedziłem najważniejsze zabytki w Podlaskim. Prywatnie ma swoją firmę turystyczną i prywatnie powtarza również, że nauczyciele to najgorsza grupa społeczna. Jedyny nauczyciel po gimnazjum w którym widziałem pasję. Do pracy biorę się prywatnie w czasie wolnym, i oby się udało po liceum. Dzięki i pozdrawiam serdecznie. :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 272 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 296 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 490 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...