• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Dlaczego komentujecie pytania zamiast odpowiadać?

+10 głosów
280 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2018 w Sprawy forum przez zmiennoimienny Mądrala (5,470 p.)

Hej smiley
Mam pytanie do forumowiczów:
Dlaczego używacie funkcji "komentuj" zamiast "odpowiedz" przy pytaniach?
Spotkałem się z tym już wiele razy gdy np. wchodzę na pytanie bez odpowiedzi, a problem jest już rozwiązany w serii "komentarzy".

Co powoduje komentowanie zamiast odpowiadania:

 • Brak możliwości zaznaczenia "najlepszej odpowiedzi"
 • Na stronie głównej widać 0 odpowiedzi, podczas gdy ktoś mógł już odpowiedzieć na dane pytanie. Przez to dużo trudniej szuka się pytań bez odpowiedzi, w których można się wypowiedzieć i pomóc.

Moim zdaniem jest to kompletnie bez sensu i sprawia, że system forum nie działa prawidłowo.
Co wy o tym sądzicie?

7 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 30 grudnia 2018 przez mbabane Maniak (67,320 p.)
Komentarze stosuję kiedy nie mam dokładnej pewności co do udzielanej odpowiedzi.
+3 głosów
odpowiedź 31 grudnia 2018 przez PolYGlok Pasjonat (17,990 p.)
Zgadzam się z Secrus'em że komentujemy gdy pytanie jest nie jasne lub autor dał za mało informacji albo dopytujemy o więcej (przy okazji czasami odpowiadamy na pytanie)-schemat jest podobny. Ale to jest nic złego, gorzej jak ludzie używają funkcji odpowiedzi komentując pytanie.

Przeglądałem kilku bohaterów tego forum, małolatów którzy są krócej ode mnie a mają dwa razy więcej punktów z okazji tego że odpowiadają z dupy na pytania komentarzami z mierną wiedzą albo trolują o procesorach jaki mają a pytanie było o czymś innym. Później nowicjusz sugeruje się takim trollem że ma więcej punktów to pewnie wiedzę też musi mieć większa i przyjmuje jego punk widzenia co jest błędne.

Dlatego wolałbym zaapelować o opcje zmień ten komentarz na odpowiedź bo opcja w drugą stronę jest a wydaje mi się że ta też powinna być!
+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2018 przez Ehlert Mędrzec (163,260 p.)
Administracja ogranicza liczbę takich incydentów. Zwrócono mi kiedyś na to uwagę i przeniosłem komentarz. IMHO nie dzieje się to rażąco często.
1
komentarz 30 grudnia 2018 przez zmiennoimienny Mądrala (5,470 p.)

Ostatnio trafiłem na parę takich pytań, gdzie odpowiedź została udzielona w komentarzu frown.

+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2018 przez Tpk Pasjonat (23,520 p.)
Dokładnie, miałem jakiś czas temu o tym napisać ale nie wiedziałem jak się za to zabrać i jak do tematu podejść.

Sam wielokrotnie się na tym łapie, że system komentarzy jest tutaj ponad systemem odpowiadania - co jest dziwne i stwarza zbędny bałagan. Zastanawia mnie czy to z lenistwa ludzi czy zwykłego przyzwyczajenia...

Nawet jeżeli odpowiedź miała by się zawrzeć w jednej linijce lepiej jest odpowiedzieć korzystając z mechanizmów forum które do tego służą niż dodać komentarz - komentować to sobie można jeżeli wraz z pytającym próbujemy znaleźć rozwiązanie, czy też w celu podania dodatkowych szczegółów przez pytającego etc.
1
komentarz 30 grudnia 2018 przez DragonCoder Pasjonat (19,250 p.)
Ale czasami jest tak, ze pytasz o cos autora i w miedzy czasie, rzucasz mozliwosciami rpzwoazania i pach, problem rozwiazany
komentarz 30 grudnia 2018 przez Tpk Pasjonat (23,520 p.)
Rzucać rozwiązaniami można już w odpowiedziach, dzięki czemu autor może wybrać "Najlepszą odpowiedź", co pomaga innym w szybszym dotarciu do tych wciąż nierozwiązanych zapytań.
komentarz 30 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (246,050 p.)

@Tpk, komentarze w założeniu były włączane, aby umożliwić dopowiedzenie bądź dopytanie, ogólnie do rzeczy niezwiązanych z samym pytaniem. Gdy ktoś z kolei nie jest pewien odpowiedzi to IMO powinna to być dalej odpowiedź, bo próbuje rozwiązać problem, odpowiada na niego, ale po prostu nie wie czy dobrze. A że często dzieje się inaczej to cóż, staramy się zwracać na to uwagę, ale nie zawsze się da i choćbyśmy na głowie stanęli to i tak nie da się dotrzeć do wszystkich.

komentarz 30 grudnia 2018 przez mbabane Maniak (67,320 p.)

Czytając powyższe i poniższe wypowiedzi, doszedłem do wniosku, że chyba mam gdzieś zakodowane, że nie można udzielać odpowiedzi na pytanie, jeśli nie rozwiązuje problemu w co najmniej 80-90%.

W sumie jest zapis w regulaminie (punkt 4, podpunkt C):

komentarz może zawierać informacje, co do których Pasjonat nie jest pewien, że przyczynią się do rozwiązania problemu; luźne wskazówki związane ze sposobem rozwiązywania problemu przez autora, albo dotyczące błędów/złych praktyk zastosowanych w kodzie, które jednak niekoniecznie wpływają na występowanie problemu z danym zagadnieniem

Pewnie stąd to sobie wziąłem. 

komentarz 31 grudnia 2018 przez DragonCoder Pasjonat (19,250 p.)
Ale często jest wlasnie tak, ze przez zwykle doopytanie o szczegoly robi sie mala rozmowa i w tej malej rozmowie pada tez odpowiedz
komentarz 31 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (246,050 p.)
Dlatego właśnie ciężko to jednoznacznie ocenić, ktoś napisze coś wg niego niezbyt ważnego jako kontenerz, a okaże się że to akurat komuś w jakiś sposób rozwiązało problem. Ewentualnie jeśli w trakcie dyskusji widać, że zmierza to w taką stronę, to można przeskoczyć tworząc odpowiedź.

@mbabane to też można różnie zinterpretować. Nie przyczynić do rozwiązania problemu może się błędna odpowiedź, ale tak samo poboczna uwaga go nie rozwiąże. Jak dla mnie nawet gdy nie jesteś pewien to jednak odpowiadasz na dane pytanie, jeśli nie jest to tylko jakaś dodatkowa, poboczna sugestia, to pisałbym odpowiedź ;)
+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (246,050 p.)
Zgadzam się, choć też nie uważam, aby to był obecnie jakiś straszny problem. Oczywiście występuje i staramy się jako administracja reagować gdzie trzeba.

Powtórzę się nieco z komentarza do jednej z odpowiedzi, który już napisałem. Komentarze pytań w zamyśle zostały włączone (z resztą po wspólnej dyskusji i głosowaniu) po to, aby można było dorzucić coś niezbyt związanego z tematem bądź coś co nie jest odpowiedzią. Czyli gdy ktoś pyta skąd się bierze taki i taki błąd, to gdy ktoś inny ma pomysł (i nawet gdy nie jest do końca pewny, ale odpowiada na ten właśnie temat, tego błędu) to jak dla mnie pisze odpowiedź. A gdy np. ktoś chce napisać, że w sumie to nie wie skąd ten błąd, ale przy okazji zauważył że w tym kodzie jest jeszcze źle 5 innych rzeczy, to do tego użyłbym komentarza. Być może czasem będzie to bardziej treściwe niż sama odpowiedź, trudno. Ale jeśli ktoś nie rozwiązuje problemu z pytania, czyli nie odpowiada na pytanie, to jak dla mnie nie powinien pisać odpowiedzi.

Pisząc odpowiedzi z komentarzu faktycznie nie można jej zaznaczyć jako najlepszą, nie można głosować na nią (przez to później tworzy się ładna hierarchia na bazie głosów na poszczególne odpowiedzi), nie można komentować tego konkretnego np. rozwiązania (komentarze do odpowiedzi) itd.

Myślę więc, że możemy razem zaapelować, aby wypowiadając się pomyśleć choć przez sekundę co piszemy - czy odpowiadamy czyli rozwiązujemy czyjś problem, czy piszemy coś przy okazji powiązanego z tematem, ale nie rozwiązujemy problemu.
1
komentarz 30 grudnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Możliwe, że niektórzy nie piszą jako odpowiedź bo nie są pewni, czy dobrze napiszą i nie chcą otrzymywać minusików. A w komentarzu minusików się nie otrzyma.
A może by tak wprowadzić też minusiki w komentarzu? Może by to coś zmieniło...
1
komentarz 30 grudnia 2018 przez HaKIM Szeryf (82,960 p.)

A może by tak wprowadzić też minusiki w komentarzu? Może by to coś zmieniło...

Nic to nie zmieni, bo to nie sekcja komentarzy jest problemem.

komentarz 30 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (246,050 p.)
No ale wtedy jeśli jednak dobrze napiszą to nie otrzymają też plusika, a tym bardziej najlepszej odpowiedzi :) Minusy w komentarzach jak już musiałyby nie zmieniać ich kolejności (tak jak odpowiedzi zmieniają) bo wtedy wg mnie zrobiłby się straszny bałagan - w komentarzach często trwają różne dyskusje. Przy odpowiedziach mamy też czasem problem że nie wiadomo za co jest dany głos w dół, więc na razie bardziej bym myślał w stronę dodania powodów do głosów w dół - niestety większość oddając taki głos nie uzasadnia dlaczego to robi.
+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (31,000 p.)
Osobiście komentuje jeśli pytanie jest niejasne, albo brakuje jakichś szczegółów. Czasami w ten sposób wychodzi rozwiązanie problemu, a przepisywanie komentarza do odpowiedzi wydaje mi się synonimem żebrania o głosy/punkty. Dodatkowo, zanim nawet przepisze coś takiego, temat jest zamknięty...
+1 głos
odpowiedź 31 grudnia 2018 przez mokrowski VIP (102,940 p.)

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 66 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2018 w Sprawy forum przez bwl Użytkownik (920 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 287 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Sprawy forum przez Jakub 0 Stary wyjadacz (12,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 116 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Sprawy forum przez Luryxyt Użytkownik (870 p.)
Porady nie od parady
Zadając pytanie postaraj się o poprawną pisownię i czytelne formatowanie tekstu.Kompozycja

63,362 zapytań

109,629 odpowiedzi

229,035 komentarzy

44,315 pasjonatów

Przeglądających: 199
Pasjonatów: 5 Gości: 194

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...