• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Usuwanie rekordu z bazy danych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
868 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2018 w SQL, bazy danych przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)

Witam,

                Mam problem z usuwaniem rekordu z bazy danych w phpmyadmin. Problem polega na tym, że po usunięciu rekordu ID zostaje tak jakby dla niego zarezerwowane ( usunołem rekord 2 potem stworzyłem 3 nowe, ale zamiast ID 2 jest ID 3 ). Czy można to jakoś zmienić? Proszę o pomoc.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 grudnia 2018 przez Velta Maniak (51,890 p.)
Zmodyfikuj wartość AUTO_INCREMENT tabeli. W przypadku phpMyAdmin znajdziesz ją w zakładce "Operations".
komentarz 29 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
technicznie rozwiązanie oki, ale powiedz mi, tak właście robisz w bazach komercyjnych? Szczerze to nie spotkałem jeszcze nigdy przypadku, gdzie modyfikowanie auto increment miałoby jakiekolwiek uzasadnienie... i mówię tu zarówno o małych bazach rzędu paru tysięcy rekordów jak i o dużych projektach big data... Tak samo jak nie powinno się definitywnie usuwać rekordów, tak nie powinno się też modyfikować inkrementacji...

Pomijając już, że w jakiś większych bazach to ID w ogóle nie robi się na INT'ach... to jest troszkę chyba takie nauczenie książkowe, ale tutaj książki są daleko w tyle za realnymi projektami..
0 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
To jest dobre zachowanie, dlaczego chcesz modyfikować kolejność ID?

W ten sposób zachowuje ciągłość ID i usunięcie jednego rekordu nie wpływa na inne, co jest bardzo ważne dla aplikacji.

A po drugie to dlaczego chcesz usuwać rekordy z bazy? To zła praktyka i stosowana tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach. Znacznie lepiej jest dodać jakąs flagę typu active: 0/1 lub przenosić te rekordy do osobnej tabeli typu "removed". Pamiętaj, że najważniejsze jest posiadanie danych, nigdy nie wiesz kiedy będą one jeszcze potrzebne.
komentarz 29 grudnia 2018 przez niezalogowany
Morele też uważało, że to zła praktyka. USUNIETE_ ...
komentarz 29 grudnia 2018 przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)

@Tomek Sochacki, Pewnie masz racje. Ale poprzednie wyniki były dla testów, i chciałem wypróbować praktyką Zelenta "a co by było gdyby..."

komentarz 29 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Do testów robi się testową bazę :)

A jak chcesz wprowadzać takie testowe dane na bazę produkcyjną to przestrzegasz reguł tej bazy i nie usuwasz ich, ot tyle w temacie :) Co sugeruje Zelent to nie wiem, nie robiłem jego kursów, ale jeśli osobom początkującym od razu poleca usuwanie rekordów i takie cuda to daruj sobie ten kurs bo widać, że pan Mirek chyba nigdy nie pracował z żadną realną, dużą apką...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 876 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 145 wizyt
pytanie zadane 24 października 2018 w Python przez sebask08 Użytkownik (510 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 125 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2020 w PHP przez adikpl Użytkownik (660 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...