• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Virtual host - Linux - problem

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
385 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)

Witam. 

Uruchomiłem ubuntu server 16.04.

Utworzyłem dwa wirtualne hosty:

var/www/test1.com/public_html/index.html

var/www/test2.com/public_html/index.html

Utworzyłem konfigurację vhostow:

etc/apache2/sites-availble/test1.com.conf

etc/apache2/sites-availble/test1.com.conf

Konfiguracja:

ServerName: test1.com

ServerAlias: www.test1.com

ServerAdmin: info@test1.com

DocumentRoot: var/www/test1.com/public_html

analogicznie dla drugiego vhosta tylko z test2.com

Pozniej:

a2ensite test1.com.conf

a2ensite test2.com.conf

Reset server apache2

Service apache2 restart

Konfiguracja hosts

nano /etc/hosts

192.168.0.40   test1.com

192.168.0.40   test2.com

I jak wpisuje 192.168.0.40 to wyświetla mi się strona test1.com.

Jezeli wpisze www.test1.com lub www.test2.com to nie pojawia się żadna strona. 

Ip przydzielilem takie jakie jest w ifconfig

Gdzie popełniłem błąd podczas konfiguracji vhosta?

Przy okazji dodam że 000-default.conf też wyłączyłem

a2dissite 000-default.conf

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
wybrane 29 grudnia 2018 przez hiper007
 
Najlepsza
Co jest problemem? To że nie działa subdomena www? To dlatego, że w hosts nie dodałeś dla niej wpisów. Do tego nie wiem czy masz w sieci dynamicznie nadawane IP czy nie, jeśli tak i ustawiasz wpisy na tym samym komputerze co serwer to możesz podać 127.0.0.1 (localhost) - w razie gdy zmieni się IP komputera to nie będzie trzeba go zmieniać w konfiguracjach.
1
komentarz 28 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Jeśli dobrze rozumiem to serwer jest na osobnej maszynie pod IP z końcówką .0.12 a łączysz się z innego komputera? Gdzie są wpisy w hosts? Bo jeśli na serwerze to nic to nie da :) To ten komputer który się łączy musi wiedzieć gdzie szukać danej domeny, czy to dzięki DNSowi czy chociażby wpisowi w hosts. Konfiguracja vhostów może być w sites-available, ale aby one działały należy dodać je do sites-enabled np. dowiązaniem, to też robią polecenia a2ensite/a2dissite.

Nie wiem gdzie wcześniej robiłeś pingi i jak to konfigurowałeś, więc jeszcze raz:

  • na serwerze włączasz Apache, dodajesz vhosty dla wybranych domen, włączasz je
  • na drugim komputerze robisz wpisy w hosts dla danych domen skonfigurowanych na serwerze tak, aby wskazywały na IP serwera
komentarz 28 grudnia 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
Dzięki jesteś wielki :) miałem skonfigurowane hosts na samym serwerze :) a laczylem sie z innego kompa. Skonfigurowalem hosts na innym kompie i działa prawidłowo :) :) Wielkie dzięki.

Ostatnie pytanko:

To wszystko dotyczy virtualnych domen stworzonych na potrzeby testu. Ale chciałbym teraz wrzucić swoją zarejestrowana domenę .pl oczywiście mam już wykupiony stary adres publiczny u operatora Inea. Co w takim przypadku. Wystarczy podmienić dane. Narazie mam jak na płatnym hostingu ale chce mieć wszystko na własnym - w celu nauki i zdobycia wiedzy. :) załóżmy że domena jest zarejestrowana pod adresem 88.198.46... A mój adres publiczny to. 62.21...
1
komentarz 28 grudnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dobrze że masz już publiczny adres. Teraz musisz przekierować wybrany port/porty (dla http i https to odpowiednio 80 i 443) na routerze (bądź wystawić serwer do strefy zdemilitaryzowanej). Następnie domena musi być zaparkowana na jakichś serwerach DNS, być może Twój rejestrator domeny oferuje takie za darmo (a dostawca hostingu już prawie na pewno). Jeśli nie, musisz skorzystać z innych, są też jakieś tam darmowe (nigdy nie korzystałem) albo ostatecznie postawić własny serwer DNS (nigdy nie robiłem i nie wiem ile z tym zabawy). Na koniec wystarczy na tych serwerach dodać rekord A dla domeny (ewentualnie też subdomeny www czy innych subdomen) wskazujący na Twoje publiczne IP.

Dla pewności powiem tylko, że hostowanie swojej strony w jakimkolwiek poważnym celu w warunkach domowych nie ma sensu, nie dość że będzie uciążliwe i nieopłacalne to założę się, że nie dysponujesz odpowiednią infrastrukturą. Jeśli to tylko do zabawy i nauki to czemu nie.
komentarz 29 grudnia 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
Wielkie dzięki za pomoc i szczegóły :) a na Linuksie skonfigurować /etc/hosts a w Windowsie /windows/system32/etc/hosts to juz wiem, ale podam taki ciekawy przykład.. Co w przypadku Androida :) czyli telefonu komórkowego. Niby jest jakaś aplikacja w google play virtual hosta ale jakoś średnio działa :/ masz jakiś pomysł może :)?
1
komentarz 29 grudnia 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
Znalazłem apke Host Go w google play. Bez płatna ale są reklamy można wykupić premium. Działa rewelacyjnie :) i prosta w obsłudze. Polecam problem rozwiązany.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 493 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2016 w PHP przez gab123 Mądrala (5,230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 373 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 303 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...