• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ajaxem można połączyć PHP I JS?

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
230 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2018 w JavaScript przez Q7V Gaduła (4,250 p.)
Cześć, mam taki zamysł aby mieć dwie tablice z ID'kami. Potrzebne mi to jest do sklepu internetowego. Żeby dynamicznie generować koszyk potrzebowałbym tablicy w JS, ale żeby potem zrealizować transakcje to potrzebny jest PHP. Czym właściwie jest AJAX? Pozwoli mi on swobodnie transformować tablice z js na php i odwrotnie?

Jak się go najlepiej nauczyć, jest jakiś dobry kurs?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jak napisał Kolega Adam, albo użyj sobie prostej libki axios, na GH jest fajna dokumentacja.

Operuj sobie na jsonie, w php tablice sobie możesz encodować na JSON i potem w JS sparsować to (w sumie axios zrobi to by default za Ciebie chyba, że pomodyfikujesz opcje requesta).
+1 głos
odpowiedź 23 grudnia 2018 przez AdamSiekierski Dyskutant (8,340 p.)
edycja 23 grudnia 2018 przez AdamSiekierski

XMLHttpRequest. Przesyłasz informacje do danego pliku .php za pomocą zmiennej POST lub GET ;) Najlepiej jakbyś ogarnął z dokumentacji pokazanej na stronie mozilli. Oraz Tu.

komentarz 23 grudnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Przesyłasz informacje do danego pliku .php

Wysyła się request do backendu. 

–1 głos
odpowiedź 14 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
Jeśli robisz koszyk to ja polecam uzyc sessji (cookies) zwyczajnie. Nie ma potrzeby nic przesylac wtedy
komentarz 14 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
serio... i wszystkie dane o zakupach przesyłać w cookies...? :)
komentarz 15 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
No oczywiscie ze tak. przeciez caly koszyk jest na cookies dzieki temu nie musisz logowac uzytkownika moze dpopiero przepisac dane z cookies jak sie zaloguje czy zarejetsruje konto lub kupic bez rejestracji. I danych nie przesylasz tylko trzymasz w pliku i odczytujesz wiec nie ma mowy tu o przesylaniu co jest szybkie i wydajne.
komentarz 15 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ok, to powiedz mi, skoro już w ogóle podchodzimy do koszyka tylko client-side, dlaczego nie np. localStorage, które nie ma wielu wad ciastek?

I druga sprawa, dlaczego nie trzymać tylko np. id tego koszyka, a sam koszyk w bazie? Ok, trzymasz cały koszyk client-side, teraz wyobraź sobie, że user wchodzi na niego za 2 dni i co, zaciągasz mu koszyk z ciastek/ls itp. i od razu robisz strzały do back-endu aby sprawdzić czy np. dany przedmiot dalej jest dostępny, czy nie ma np. jakiś ograniczeń na jego zakup itp. itd? Dlaczego nie trzymać samego id i po prostu przy ładowaniu od razu pobrać zwalidowane dane z API?

A po drugie, trzymanie takich koszyków w back-endzie daje Ci potężne możliwości analityczne praktycznie w dowolnym czasie, czy wziąłeś to w ogóle pod uwagę :)?
komentarz 15 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
Tomku jesli sobie zyczysz to ddoaj czas zycia ciasteczka na 30 minut. Mozesz dodac koszyk do bazy ale po co zasmiecac sobei miejsce plikiem u siebie jak mozna u klienta tak masz taniej. Kazde wejscie na checkout (do kasy) musi ci odswiezac koszyk lub nawet kazde klikniecie ZAPLAC. poniewaz w trakcie przegladania koszyka moze nie byc towaru. wiec to zaden problrm poniewaz w cookies trzymam ID produktu wiec foreach dla wszystkich ID i wyswietlam info ktory produkt jest dostepny a ktory nie lub gdzie ilosc sie zmniejszyla.

Co do analitycznych mozlwiosci to nie wiem co masz na mysli. ja tu za bardzo mozlwiosci nie wiedze no ale nei znam sie na tym za bardzo
komentarz 15 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Co do analitycznych mozlwiosci to nie wiem co masz na mysli. ja tu za bardzo mozlwiosci nie wiedze no ale nei znam sie na tym za bardzo

A chociażby przychodzi do analityka biznes owner i prosi o wyciągnięcie średniej wartości koszyka osób niezalogowanych w ostatnich 2 miesiącach dla zakupów poniżej 10000zł i koszyków z minimum dwoma przedmiotami? Takich analityk jest mnóstwo, sam nieraz robiłem różne analizy właśnie na koszykach osób niezalogowanych aby np. analizować potrzeby nowych ficzerów itp. Analityka to dzisiaj podstawa praktycznie każdej większej aplikacji.

Mozesz dodac koszyk do bazy ale po co zasmiecac sobei miejsce plikiem u siebie jak mozna u klienta tak masz taniej.

Dziwne podejście macie u Was w firmie skoro tak patrzycie na ten problem... u mnie nie obimy się nadmiaru danych, lepiej zapłacić trochę więcej za miejsce na dysku dla składowania danych niż np. za miesiąc płakaćm, że nie wiemy co się dzieje z naszymi userami, co się dziejem, że spada nam obrót itp. itd. Pamiętaj - miejsce na dysku można łatwo dokupić, ale danych nie zapisanych już nie odzyskasz.

A tak z czystej ciekawości powiedz mi czy Ty u siebie w firmie właśnie w ten sposób implementujesz koszyk, na ciasteczkach?

komentarz 15 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a tak abstrahując już o samego koszyka, to powiedz mi jaki jest sens wysyłania tego koszyka w ciastku z każdym requestem? Załóżmym że masz w apce pozapinane eventy statystyczne i idzie ich średnio kilkaset na jedną wizytę usera, serio każy request musik mieć kontekst koszyka?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 270 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2019 w JavaScript przez Bartłomiej Bolesta Obywatel (1,630 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 94 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2020 w JavaScript przez Jacuchna0 Użytkownik (640 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 282 wizyt
pytanie zadane 27 września 2020 w JavaScript przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...