• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Niesatysfakcjonująca wydajność komputera - Pomoc! NAGRODA!

Object Storage Arubacloud
0 głosów
442 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
edycja 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita

Witam wszystkich,

Mam pewien problem, czuję że mój komputer nie pracuje na pełnej mocy, a prościej mówiąc czasami miewam 0,2s freezy podczas grania, np. 1 freez na godzinę albo przez 2h wcale ich niema. Doświadczam też dziwnych spadków FPS w grach np. w grze League of Legends, gdy mecz się rozpocznie, mam po 250fps lecz po 5 minutach grania wartość spada do 170-120fps, a w skrajnych przypadkach nawet poniżej 60 (lecz to rzadkość ale jednak). Nie wiem czy to normalne że ta gra nie wykorzystuje 100% dostępnych zasobów w racjonalny sposób. Podam może kolejny przykład CS:GO - na YouTube ludzie testujący grafikę jaką mam obecnie (MSI GTX 1070TI) osiągają prawie 2x większe wyniki w FPS testach, tak samo np. podczas rozgrywki w CS:GO, biegnę mam 280fps a naglę gdy ktoś się pojawi na ekranie to spadek np do 120fps, później powrót do 200fps, później do 150 i tak na okrągło nie wspominając już o wcześniej wymienionych freezach, w tej grze zdarza się to nawet częściej, czy to normalne? Oglądając graczy na serwisie Twitch.tv ich FPSy w grach są stabilne i niema takich spadków w grach w danej sekundzie o nagle 100FPS a czasami i więcej. Tak samo benchmark, robiłem ostatnio programem Cinebench R15 i uzyskałem raz wynik 79FPS w OpenGL, a innym razem 95FPS, natomiast na laptopie Acer Predator Helios 300 jak robiłem benchmark gdzie jest tam karta grafiki 1050TI laptopowa, to tam wynik nawet o pare FPs lepszy, bo aż 98FPS, dlatego jestem ciut poirytowany. 

Temperatury trzeba wyeliminować bo one na pewno nie są przyczyną, karta w stanie spoczynku ma po 55-59 stopni a podczas intensywnej gry nie przekracza 65 stopni. Z procesorem jest podobne lecz jego wartość w spoczynku (tj np korzystania z chrome bez grania w gry to 39-45 stopni).

 

Moja obecna konfiguracja PC:

System: 3 dni temu formatowałem - Windows 10 najnowsze sterowniki, system usunięty z zbędnego spamu jak kontakty one drive itp, zoptymalizowany pod dysk SSD tzn wyłączony prefetch itp.

Płyta Główna: MSI H61M-P21 (Zaktualizowany bios do najnowszej wersji)

Procesor: Intel Core I7-3770K

Dysk: Samsung SSD 850 Evo 250GB

Pamięć RAM: 2x8GB DDR3 1333Mhz Samsung<- Dość nowy podzespół, ma raptem miesiąc

Karta Graficzna: MSI GTX 1070TI Gaming 8GB <- Dość nowy podzespół, ma raptem niecałe 8mc

Zasilacz: SilentumPC Vero L2 600W 80 Plus Bronze <- Dość nowy podzespół, ma raptem miesiąc

 

Z moich domyśleń wynika że winowajcą jest pamięć RAM, że jej taktowanie zaniża pracę reszty podzespołów, lecz niestety moja płyta główna nie obsługuje mocniejszych taktowań kości ram, dlatego mam najmocniejszą obsługiwaną przez płytę główną taktowanie pamięci oraz maksymalną obsługiwaną pamięć.

To tylko moje domyślenia, sprawa może leżeć gdzie indziej, procesor jak i karta nie podkręcane. Może to być również wina któregoś z podzespołów - Kartę kupiłem 2 tygodnie temu używaną która była używana 7mc w biurze. Procesor też używany kupiłem miesiąc temu ale to podzespół który raczej rzadko się zużywa w komputerze, przyczyną może być też napięcie? Jak tak to jak to sprawdzić programami bez odkręcania kompa?

Proszę o pomoc ekspertów - przewidziana nagroda na święta :)

 

komentarz 22 grudnia 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Na pewno wszystkie sterowniki wgrałeś?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 grudnia 2018 przez AdamSiekierski Dyskutant (8,340 p.)
wybrane 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita
 
Najlepsza
RAM to chyba nie, ale głowy sobie uciąć nie dam. Chociaż zawsze temat na upgrade jest ;). Moim zdaniem winowajcą może być Power Throttling - wszystko się nagrzewa, w procesorze odłącza turbo i to jest sprawca. Problemy z temperaturą mogą też się pojawiać na karcie graficznej. Zainstaluj sobie Afterburnera z RivaTuner Statistics i odpal grę. Po 20 minutach sprawdź temeratury. Jeżeli nie, to rzeczywiście RAM - procesor i mobo wydają się być ok. Sprawdź też pobór mocy, jakbyś mógł.

Pozdro!
komentarz 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)

Temperatury sprawdzam HWMonitorem: (Otwórz grafikę w nowej karcie bo Forum scaluje obraz)

Temperatury na pewno są dobre, mam dobrą cyrkulację powietrza, gdyż miesiąc temu wymieniałem obudowę, z przodu 2 wiatraki, w środku na dole 1, z tyłu wyprowadzający ciepłe powietrze 1 duży, no i na CPU nowe chłodzenie też ok, więc temperatury odpadają raczej. Co do Afterburnera mam od MSI, i nie widzę nigdzie RivaTuner Statistica, skąd go pobrać i jak skonfigurować i czy jest sens? I czym sprawdzić pobór mocy?

Pozdrawiam

komentarz 21 grudnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Wentylatory dobrze podłączone? 2.2k RPM na CPU przy 40*?
komentarz 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
Tak, nie wiem co steruje wentylatorami CPU ale domyślam się że chodzi na pełnej mocy defaultowo albo nwm
komentarz 21 grudnia 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Teoretycznie na pelnej mocy nie chodzi tak odrazu. Nie podoba mi sie ten ram, to ddr3 ale chyba najslabszy wersja. Trochę szkoda, ze nie masz innego ramu i innej plyty zeby to sprawdzic. Mowisz, ze Twoje spadki fps sa gdy wyskakuje na Ciebie gracz. Masz ustawienia gry na max ustawione? Moze jednak cos nie tak z karta, ale nie wiem co mogloby byc tego przyczyna
komentarz 22 grudnia 2018 przez AdamSiekierski Dyskutant (8,340 p.)

@Luna Cognita, RivaTuner, po tym co widzę instalować nie trzeba, program służy do monitorowania użycia, temperatur w trakcie gry. Temperatury co najmniej w normie (jeżeli to temperatury w spoczynku, jeżeli po wysiłku, to jeszcze lepiej). Winowajcą jest jednoznacznie pamięć RAM (płyta główna raczej nie) - zainwestuj sobie na święta w dobre kości DDR3 1600MHz - ja osobiście polecam HyperX Fury. 

Mam nadzieję że pomogłem, Pozdro!

0 głosów
odpowiedź 21 grudnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Chipy z serii H przeznaczone są do budżetowych kompów, zazwyczaj ze słabą sekcją zasilania, która może dostawać w palnik z i7 K. Jak się da to wyłącz turbo w biosie i jak masz 60Hz monitor to włącz Vsync. Jeżeli zauważysz poprawę, to dopasuj sobie jakieś radiatory na mosfety.
komentarz 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
Wyłączyć turbo i ustawić taktowanie na sztywno 3.9Ghz?
komentarz 21 grudnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Jeżeli masz możliwość podkręcania przez BCLK, to nie rób tego. Bazowe taktowanie powinno być 3.5GHz
komentarz 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
Przetestowałem przez 15minut intensywnego grania, rezultat bez zmian, mimo ustawienia synchronizacji pionowej na sztywno 60fps to miewają spadki do np. 57fps
komentarz 22 grudnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Zarzuć sobie OCCT linpack na 15 min i sprawdź czy to CPU throttlinguje.
0 głosów
odpowiedź 21 grudnia 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Pewnie to nie będzie to, ale przyczyną może być dawanie trybu uśpienia i potem granie po wybudzeniu komputera z trybu uśpienia - zawsze wtedy będzie mniej FPS niż np. podczas gry po bezpośrednim włączeniu komputera.
komentarz 21 grudnia 2018 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
Mam wyłączone uśpienie hibernacje itp
0 głosów
odpowiedź 22 grudnia 2018 przez Stever Nałogowiec (25,720 p.)
Nie jestem biegły po stronie PC, lecz moim zdaniem może być to za słaby zasilacz ewentualnie płyta głowna dość budżetowa.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,500 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 321 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Patryk Bogdan Bogdań Początkujący (490 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 368 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez FenixThePlayer Nowicjusz (190 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...