• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Proszę o porady - zostanie back-end developerem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
348 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Od jakiegoś czasu zajmuję się web-developerką i stwierdzam, że zdecydowanie wolę back-end niż front-end. We froncie irytuje mnie i odrzuca konieczność zajmowania się estetyką i kwestiami graficznymi.

Jeżeli chodzi o technologie back-end'owe to myślę, że dość dobrze znam JS i PHP, MySQL też nie sprawia mi problemów. Chociaż zawsze znajdzie się coś do dopieszczenia. Tymi językami chciałbym posługiwać się w przyszłej pracy.(Czy warto poduczyć się też node.js ?)

No ale aby zdobyć pracę trzeba znać jeszcze jakieś frameworki/biblioteki no i udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że ma się doświadczenie w tej kwestii.. No i teraz pytanie jakie frameworki/biblioteki do PHP najlepiej wybrać na początek?

Jakie projekty możnaby zrealizować aby udoskonalić umiejętności posługiwania się php i frameworkami/bibliotekami i pokazać pracodawcy swoje umiejętności? Rzućcie jakieś pomysły. Najlepiej takie co nie wymagałyby grzebania we froncie.

Dodam też, że najbardziej lubię uczyć się sam poza tym nie mam pęgi na jakieś kursy dlatego kombinuję w ten sposób.
1
komentarz 15 grudnia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

We froncie irytuje mnie i odrzuca konieczność zajmowania się estetyką i kwestiami graficznymi.

Pracuję jako frontend developer i to nie moją rolą są kwestie dotyczące estetyki/grafiki. Od tego przecież mamy dizajnerów :)

komentarz 15 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Podejrzewam, że nie w każdej firmie tak jest. No gdyby tak było to byłby spory plus. Ale i tak wolę back-end.
komentarz 15 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ja tez jestem w wiekszosci frontem i makiet wizualnych w ogole nie tykam :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 grudnia 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)

Jeżeli chodzi o technologie back-end'owe to myślę, że dość dobrze znam JS […] Czy warto poduczyć się też node.js ?

A to jest jakiś inny JS na backu?

No i teraz pytanie jakie frameworki/biblioteki do PHP najlepiej wybrać na początek?

Symfony to taki de facto standard w branży, popularny jest też np. Laravel (notabene oparty na komponentach Symfony). Niemniej warto też znać odpowiednie standardy (PSR), zasady (SOLID) i narzędzia (Composer).

Jakie projekty możnaby zrealizować aby udoskonalić umiejętności posługiwania się php i frameworkami/bibliotekami i pokazać pracodawcy swoje umiejętności?

Jeśli nie chcesz się babrać we froncie, to zostają głównie REST APIs, co wiąże się z pokazaniem dobrego projektu architektury. 

komentarz 15 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

A to jest jakiś inny JS na backu?

No nie, ale po prostu sądziłem, że chcąc używać node.js trzeba czegoś się douczyć. 

Symfony to taki de facto standard w branży, popularny jest też np. Laravel (notabene oparty na komponentach Symfony). Niemniej warto też znać odpowiednie standardy (PSR), zasady (SOLID) i narzędzia (Composer).

Też tak podejrzewałem, że symfony będzie tym najtrafniejszym. SOLID i Composer - o tym akurat wiem, że trzeba znać, ale PSR jest mi nieznane także dzięki za podpowiedź.

Jeśli nie chcesz się babrać we froncie, to zostają głównie REST APIs, co wiąże się z pokazaniem dobrego projektu architektury. 

Jakieś konkretne pomysły na aplikacje które dobrze będą wyglądały w portfolio? Aż taki bardzo straszny ten front nie jest - mogę w tym pokodzić bylie nie za dużo. 

komentarz 15 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Odnośnie PSR to jak rozumiem chodzi o to :

https://www.php-fig.org/psr/psr-1/
komentarz 15 grudnia 2018 przez Comandeer Guru (600,390 p.)

Odnośnie PSR to jak rozumiem chodzi o to

Tak, z tym, że tych standardów jest nieco więcej (PSR-1, PSR-2 i PSR-4 to są 3 najbardziej uznane).

Jakieś konkretne pomysły na aplikacje które dobrze będą wyglądały w portfolio?

Dziennik elektroniczny dla szkół.

No nie, ale po prostu sądziłem, że chcąc używać node.js trzeba czegoś się douczyć. 

Raczej mi chodziło, że node.js nie ma konkurencji na backu i jest jedynym środowiskiem JS-owym. Bez znajomości choćby CJS czy npm trudno mówić o znajomości backendowego JS-a. 

komentarz 15 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

Dziennik elektroniczny dla szkół.

Czyli np. panel dla nauczycieli - do wstawiania i modyfikowania ocen uczniów i dla rodziców aby mogli podglądać poczynania ich dzieci. Rozumiem, że o to chodziło. 

0 głosów
odpowiedź 15 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a na jakiej podstawie twierdzisz, że znasz dobrze php i mysql jak nie robiłeś żadnych większych projektów i nie pracowales z żadnym frameworkiem :)?

ponad to nie zapinaj się tak na tym, ze musisz już teraz wybrać czy bedziesz frontem czy back... ja tez rok temu twierdzilem, że czuję się najlepiej tylko w js na froncie, ale w ostatnim czasie coraz bardziej przekonuje się też do javy... czasem warto choc troche pobawic sie czymś innym żeby mieć lepszy pogląd na to wszystko.
komentarz 15 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

Mam wrażenie, że postrzegasz typowego humanistę jako kogoś, kto nie ma umiejętności logicznego myślenia czy też nie nabył umiejętności posługiwania się najbardziej podstawowymi zasadami matematycznymi. Z tym, że to jest naprawdę mocno krzywdzący stereotyp i w takim kontekście z pełnym przekonaniem stwierdzę, że typowych humanistów nie ma.

Jak zwał tak zwał. Wiem na pewno, że część osób to matematyczne antytalenty i nie poradziliby sobie z programowaniem. Tak samo nie widzę możliwości abym ja kiedykolwiek coś ładnego namalował a już tym bardziej zaśpiewał.

komentarz 15 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Mam wrażenie, że postrzegasz typowego humanistę jako kogoś, kto nie ma umiejętności logicznego myślenia czy też nie nabył umiejętności posługiwania się najbardziej podstawowymi zasadami matematycznymi.

Chłopie... a znasz Ty jakiegoś programistę humanistę? :P 

Tak dla ciekawości Kolegi Artka, po za Comandeerem to znam osobiście 4 innych humanistów, którzy pokończyli typowo humanistyczne kierunki, a dziś pracują jako back-end (x2), front (x1) i analityk danych (x1)...

Także naprawdę nie warto oceniać człowieka na podstawie jakiś stereotypów, bo można się mocno przejechać :)

A co więcej, jest wiele osób po informatyce, które nie mają naprawdę podstawowej wiedzy z wielu dziedzin informatyki...

komentarz 16 grudnia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Tak samo ja choćbym stawał na głowie nie namaluję ładnego obrazu.

Błąd.

To tak jakbym ja sobie właśnie powiedziała:

Choćbym stawała na głowie to nie powiem zdania po Hiszpańsku.

Bo widocznie słabo starasz się stać na tej głowie :P
Zapisz się na jakiś kurs rysunku/malowania i zobaczysz po kilku latach efekty pracy nad sobą i swoim niby brakiem pewnych umiejętności.

komentarz 16 grudnia 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

Chłopie... a znasz Ty jakiegoś programistę humanistę? :P 

Tak dla ciekawości Kolegi Artka, po za Comandeerem to znam osobiście 4 innych humanistów, którzy pokończyli typowo humanistyczne kierunki, a dziś pracują jako back-end (x2), front (x1) i analityk danych (x1)...

Także naprawdę nie warto oceniać człowieka na podstawie jakiś stereotypów, bo można się mocno przejechać :)

A co więcej, jest wiele osób po informatyce, które nie mają naprawdę podstawowej wiedzy z wielu dziedzin informatyki...

No ale  zgodzicie się, że jest znaczna grupa antytalentów. Poznałem paru takich i dla nich układy równań to jest szczyt możliwości przy spiętych pośladkach. Oni często wykręcają się stwierdzeniami typu : " aaaa ja nie lubię matmy/nie radzę sobie z nią bo jestem humanistą". Nawet jeżeli chcesz zapisać się na kurs programisty to zazwyczaj robią test predyspozycji.

Bo widocznie słabo starasz się stać na tej głowie :P 
Zapisz się na jakiś kurs rysunku/malowania i zobaczysz po kilku latach efekty pracy nad sobą i swoim niby brakiem pewnych umiejętności.

 No to chyba nie widziałaś moich rysunków ha ha ha :D Może bym namalował coś ładnego ale potrzebowałbym na to co najmniej 10.000 lat :D

2
komentarz 16 grudnia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Może bym namalował coś ładnego ale potrzebowałbym na to co najmniej 10.000 lat :D

Cóż ja kiedyś, gdzieś w pewnej książce przeczytałam:

...aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy zaliczyć 10 tys. godzin ćwiczeń

Więc wcale aż tylu lat nie potrzebujesz :D

Sorry, ale jeśli uważasz, że nawet po 100h ćwiczeń rysowania Twoje umiejętności się nie poprawią, bo "wrodzonego talentu" nie masz to...(wyobraź sobie jak tutaj robię mega facepalm).

Ale co ja się tam znam, rok tylko przecież poświęciłam na naukę Frontendu i bez problemu pracę znalazłam.
Idę se lepiej do kuchni, bo jestem kobietą i mam wrodzony talent do gotowania XD

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 1,494 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AreeQ Początkujący (290 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pn Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 220 wizyt
pytanie zadane 30 września 2020 w JavaScript przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...