• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyk oraz ktoś kto szkoli w dziedzinie informatyki pytania o zawody

Object Storage Arubacloud
0 głosów
234 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Shadi25 Nowicjusz (190 p.)
Dzień dobry!
Mam pytanie do osób pracujących w zawodzie informatycznym oraz ktoś kto szkoli innych w zakresie informatyki
Pytam ponieważ chciałbym się zainteresować ta branża. Będę wdzięczny każdemu z tych Państwa, którzy odpowiedzą chociaż na jedno z pytań . Praca informatyka znaczy dla mnie osobę, która serwisuje sprzęt, układa zestawy komputerowe, programuje oraz tworzy sieci internetowe włącznie z całym elektrycznym podłożem. Grafika mnie nie interesuje, bo nie potrafię malować. Oczywiście jeśli cos pominąłem to bardzo chętnie dowiem się o jakiejś innej gałęzi.
Co do kwestii szkoleń to mam na myśli osoby, które szkolą na przykład obsługi programów w firmach, czy poszerzają wiedzę z ms office, ale również prowadzą kursy z programowania , czy tworzenia stron, sieci itp.

Do informatyków
    - Czy da się tak zarobić z 3500-4000 /w ciągu kilku lat pracy?
    - Czy jako informatyk nie macie problemu na rynku pracy?
    - Czy robicie Państwo często jakieś monotonne rzeczy?
    - Co jest w niej najgorsze?
    - Co jest w niej najlepsze?
Czy jest to bardzo stresujaca praca od 0-10
Jaka drogę edukacji trzeba przebyć żeby móc stwierdzić, że jest się dobrym informatykiem?
Czy poza studiami trzeba jeszcze robić jakieś kursy żeby w pełni się odnaleźć w zawodzie? W sensie bardziej, czy dużo, bo informatyka to ciągłą nauka.
Jak  wygląda Państwa praca np. na przestrzeni tygodnia, dwóch ? jakie są obowiązki i co wtedy robicie Państwo w pracy mniej więcej?  tak chociaż w 5 zdaniach 5 jakiś różnych obowiązków lub zadań które Państwo wykonujecie.

Do szkolacych

Czy mają jakiś nieregularny tryb pracy?
Czy długo prowadzi się jeden cykl szkoleń?
Co jest najgorsze w tej pracy?
Co jest najlepsze w tej pracy?
Co musieli osiągnąć żeby szkolić i ile im to zajęło?
Czy jest to bardzo stresujące praca od 0-10
Czy często coś wychodzi nie tak jak powinno?
Ile mają wolnych dni i jak to wygląda?
Czy muszą sami szukać klientów jak firmy itp czy organizują coś I firmy się zgłaszają?
Ile się zarabia I czy da się 3500- 4000 w ciągu kilku lat pracy?
Czy ciężko jest o klientów na rynku pracy?
Czy ciężko jest. Samemu wymyślić takie szkolenie? Czy długo to trwa?
czy zdążyło im się zwalić jakieś szkolenie? Jak często?
Czy często zdarzają się wycofujący się klienci?
Jak  wygląda Państwa praca np. na przestrzeni tygodnia, dwóch ? jakie są obowiązki i co wtedy robicie Państwo w pracy mniej więcej?  tak chociaż w 5 zdaniach 5 jakiś różnych obowiązków lub zadań które Państwo wykonujecie.

Czy mogę jakoś sprawdzić na jakim etapie rozwoju jestem, zeby móc sprawdzić ile. Jeszcze potrzebował bym nauki żeby osiągnąć tako cel żeby być dobra osoba na tym jednym i drugim stanowisku ?
Mam 27 lat, mature z matematyki musiałbym poprawić bo w ogólnie sie nie przygotowałem pod kątem informatyki i napisać z fizyki. Jedynie angielski mam podstawe na 94,rozszerzenie na 58. Interesuje się komputerami, lubie coś tam grzebać, czytać, kocham cyferki w procesorach! Niestety dawniej porzuciłem te ścieżkę kariery bo myślałem, ze fizyka i matematyka nie jest dla mnie. Przez to nie jestem juz tak aktualny z wiedzą, nie wglebiam się tak w nią ale z przyjemnością bym sie w to zrobił, gdyby okazało się to jeszcze wzglednie sensowne.
Mam dryg techniczny, do tego bardzo interesuje sie jak dzialaja komputery jak i cała fizyka.
komentarz 9 grudnia 2018 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Mnóstwo, mnóstwo tematów i dyskusji jest na forum w zakresie zadanych przez Ciebie pytań. Warto poszukać, tym bardziej jeżeli pytasz o tyle rzeczy na raz :)
komentarz 9 grudnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Wspaniale że masz "dryg".

(żart)

A co do pytań to ma to być autobiografia, panegiryk czy trzymający w napięciu kryminał? :)

Poważniej. Zrób samodzielnie rozpoznanie rynku i zerknij na oferty. Tu będziesz miał taki mały "paradoks"...... Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić samodzielnie, to się nie nadajesz do pracy w IT :/

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)

Cześć, mogę powiedzieć coś od siebie. Najpierw czym się zajmuję - jestem programistą backendowym, scrum masterem i uczę ludzi programowania od podstaw.

Co do pytań, ogólnie to bardzo mocno zależy, ale tak z grubsza:

- Czy da się tak zarobić z 3500-4000 /w ciągu kilku lat pracy?

W ciągu kilku lat można spokojnie przekroczyć i 20 tysięcy, ale pod warunkiem, że się jest w tym naprawdę dobrym. Ogólnie obecny standard dla programisty z 3-4 letnim stażem to coś koło 12 tysięcy netto.

- Czy jako informatyk nie macie problemu na rynku pracy?

Osobiście nigdy nie miałem, obecnie juniorzy bez żadnego w ogóle doświadczenia mogą mieć problemy, doświadczony programista raczej nie.

- Czy robicie Państwo często jakieś monotonne rzeczy?

Tak, zdarza się, że niektóre zadania są monotonne i nudne, ale takie zazwyczaj da się zautomatyzować, co skutecznie robimy więc mnniej takiej roboty jest.

- Co jest w niej najgorsze?

Cóż, ja mam podejście mocno jakościowe do kodu. Dla mnie więc najgorsze jest to, że biznes naciska na terminy godząc się na niską jakość dostarczanych rozwiązań, często bez testów itp, bo jest taka potrzeba.

- Co jest w niej najlepsze?

Chyba możliwość tworzenia i wpływ na to, co się robi. Ogólnie dostarczanie wartości.

Czy jest to bardzo stresujaca praca od 0-10

Hm, Z 5. To zależy, u mnie będzie tak, u kogoś innego może być i 10.

Jaka drogę edukacji trzeba przebyć żeby móc stwierdzić, że jest się dobrym informatykiem?

Studia nie są konieczne, ale trzeba być dobrym samoukiem żeby znaleźć pracę. Ja na przykład nie studiowałem informatyki, tak naprawdę pierwsze doświadczenie otwiera drogę dalej.

Jak  wygląda Państwa praca np. na przestrzeni tygodnia, dwóch ?

Przychodzę, sprawdzam maila, odpalam środowisko, otwieram JIRA, łapię taska i go robię. Przeplatane z Kawa/yerba mate, lunchem, pingpongiem. No i jeszcze staram się scrum'a ogarniać w zespole, także wpadają spotkania typu daily, retro i tak dalej. Plan dnia raczej w miarę stały i przewidywalny. Sporo spotkań, gdzie coś planujemy dlatego, że nie mamy żadnego architekta, CTO ani tech leadera. Sami rozkminiamy pewne rzeczy.

Czy mają jakiś nieregularny tryb pracy?

No dość mocno, bo robię to po godzinach (oczywiście prowadzę firmę i wszystko legalnie :) ). W każdym razie godzę pracę, firmę i prywatne rzeczy.

Czy długo prowadzi się jeden cykl szkoleń?

Zależy od konkretnego tematu, od miesiąca do trzech.

Co jest najgorsze w tej pracy?

Cóż, niektórzy uczniowie mają problemy z logicznym myśleniem, ogólnie praktycznie każdy łapie podstawy, ale w pewnym momencie nawet bardziej zaawansowane rzeczy, które tak czy siak są bardzo logiczne, sprawiają niektórym duże problemy. No i wyszukiwanie sposobu wytłumaczenia tego często jest kłopotliwe. No i to, że uczniowie są też często niestaranni - nie robią prac domowych, a potem dziwią się, że nie kumają.

Co jest najlepsze w tej pracy?

Nauka innych. Osobiście staram się dostarczać dużo wartości, jak mogę komuś pomóc, to dla mnie bardzo duża korzyść.

Co musieli osiągnąć żeby szkolić i ile im to zajęło?

Cóż, pewien poziom wiedzy i umiejętności. Mi osobiście 4 lata komercyjnej pracy.

Czy jest to bardzo stresujące praca od 0-10

Raczej 1, jak do tej pory.

Czy często coś wychodzi nie tak jak powinno?

Zależy od uczniów, średnio.

Ile mają wolnych dni i jak to wygląda?

Nie mam wolnych dni prawie :D Raczej mam wolne wtedy, kiedy sobie zrobię.

Czy muszą sami szukać klientów jak firmy itp czy organizują coś I firmy się zgłaszają?

Obecnie raczej sami się zgłaszają.

Ile się zarabia I czy da się 3500- 4000 w ciągu kilku lat pracy?

Zależy od miesiąca.

Czy ciężko jest o klientów na rynku pracy?

Niespecjalnie.

Czy ciężko jest. Samemu wymyślić takie szkolenie? Czy długo to trwa?

Chwilę, trzeba wiedzieć co powinno zawierać i jak to dobrze przekazać.

czy zdążyło im się zwalić jakieś szkolenie? Jak często?

Tak, na początku, z braku przygotowania, ale uczę się na błędach.

Czy często zdarzają się wycofujący się klienci?

Bodaj się nie zdażyło

Jak  wygląda Państwa praca np. na przestrzeni tygodnia, dwóch ? jakie są obowiązki i co wtedy robicie Państwo w pracy mniej więcej?  tak chociaż w 5 zdaniach 5 jakiś różnych obowiązków lub zadań które Państwo wykonujecie.
 

To praca po godzinach więc trudno określić. Ogólnie nagrywam w tej chwili kurs.

Czy mogę jakoś sprawdzić na jakim etapie rozwoju jestem, zeby móc sprawdzić ile. Jeszcze potrzebował bym nauki żeby osiągnąć tako cel żeby być dobra osoba na tym jednym i drugim stanowisku ?

Najlepier pracując. Robiąc projekty, poddawać kod procesowi Code Review. Więcej pomysłów nie mam.

komentarz 16 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

Ogólnie obecny standard dla programisty z 3-4 letnim stażem to coś koło 12 tysięcy netto. 

Czy aby troszke nie przesadzasz? 

komentarz 16 grudnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Mógł napisać 15 tysięcy .... eh ... zaniża stawki :)
komentarz 16 grudnia 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)

@RafalS, dodam, że pisałem o Krakowie. I nie wydaje mi się abym przesadzał, trochę siedzę w tej społeczności i mniej więcej orientuje się ile koledzy po fachu zarabiają. No i wiem ile ja zarabiam. 

Ale wiem, gdzie popełniłem błąd, więc tutaj masz rację, pisałem o B2B. Anyway na UOP będzie 10k. 

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,778 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 466 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 666 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,647 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...