• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak się uczyć + angielski + ogólne

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
397 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Offtop przez matrimex Użytkownik (810 p.)
Siema,

temat będzie trochę bardziej ogólny niż programowanie , ale napewno mi się przyda i może komuś też. Może zacznę od tego, że mam 16 lat i aktualnie jestem w liceum (mat fiz). Potrzebuję kilka wskazówek od starszego grona społeczności na kilka tematów.

 

1. Może zacznę od tego, że jak można zauważyć szkoła każe się nam uczyć , ale jakoś nie uczy nas jak się uczyć, jest to smutne lecz prawdziwe, więc myślę , że ktoś z was opanował swoje techniki uczenia się. Bardzo byłbym wdzięczny , jakbyście napisali , napewno się zainspiruje (chodzi mi o naukę i tą w szkole i programowania również).

 

2. Nauka angielskiego w domu. Aktualnie mam książkę A2-B1, racze sobie bardzo dobrze , jednak drażni mnie fakt , że ćwiczenia są beznadziejne , polegają na otworzeniu sobie słowniczka z lewej strony z podręcznika i zakreślanie odpowiedzi typu że jeden wyraz łączy się z drugim, albo szukanie słówek w wykreslance jak w przedszkolu, a jak przyjdzie coś trudniejszego to na przykład przetłumacz zdania , okej przetłumacze i nie wiem czy jest dobrze czy źle bo nie mam nigdzie klucza odpowiedzi, co jest moim zdaniem bez sensu. Dlatego szukam jakiś ćwiczeń z odpowiedziami, które są fajnie zrobione , że można się wiele nauczyć i nie zanudzić, jeżeli ktoś zna to proszę o odpowiedzi.

 

3. Jak ważna jest ta matematyka , której się uczymy w szkole w życiu i w pracy. Jak już wspomniałem , jestem na mat fizie, narazie radzę sobie w porządku, jednak nie umiem znaleźć zastosowania tych wszystkich rzeczy , których się uczymy w życiu codziennym. Jak to jest, uczyć się tego dalej i poświęcać mnóstwo godzin , czy nie ma to sensu, a jeżeli ma to gdzie?

 

4. Teraz będzie o studiach - więc jest to liceum , więc pasuje zrobić studia , od gimnazjum nastawiony jestem na informatykę, bo go po prostu lubię i mnie interesuję. Na jakie przedmioty powinienem najbardziej skupić uwagę w szkole , żeby dostać się na studia (w sensie na co patrzą przy rekrutacji).

 

5. Na koniec chciałbym , żeby bardziej doświadczoneni ludzie napisali swoją własną opinię o IT za kilka lat , a co mam na myśli? Chodzi o to , że możemy zauważyć coraz większy napływ programistów , z tego co się dowiedziałem to aktualnie brakuje programistów , ale seniorów a nie juniorow. Czyli juniorów jest już bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej, czyli będzie więcej programistów i czy sądzicie , że zapotrzebowanie , które stale rośnie , w końcu nie zostanie zaspokojone i będzie za dużo przez co nawet dobry programista będzie miał bardzo duży problem w znalezieniu pracy ? Czy ucierpi na tym komfort pracy , zarobki , a może będzie zupełnie odwrotnie i będzie tylko lepiej?

 

Wiem , że dużo pytań i nie oczekuje , że ktoś będzie znał odpowiedz na każde , ale jak ktoś zna odpowiedź chociaż na jedno, niech dołoży swoją cegiełkę.

Dziękuję i pozdrawiam

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
3. W codziennym życiu pewnie nie znajdziesz liczenia x, ale napewno przyda się biegłość matematyczna , gdy musisz coś na szybko policzyć. Nie tyle o te wszystkie przyklady z książki chodzi , co o sposób myślenia i kombinowania. W sferze IT może nie potrzebujesz jej na wysokim poziomie na przykład we front endzie, bo tutaj to głównie logika , ale jezeli zainteresujesz się tworzeniem gier komputerowych, albo grafiką 3D, tam napewno będzie jej więcej
+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
  1. Wszystko zależy od tematu, ale przeważnie zamiast uczyć się na pamięć informacji z jednego źródła np podręcznika czytam tylko jednorazowo teksty z różnych źródeł na dany temat. W ten sposób wyciągam z tych źródeł jakieś części wspólne i na tej podstawie układa mi się to w całość.
    Ale tak jak pisze - wszystko zależy od tego czego się ucze. Czasem trzeba po prostu zapamiętać coś na pamięć.
    Jeśli jest coś bardzo trudnego to oglądam filmiki na yt, bo tam poziom zaawansowania jest najniższy. Podobnie jeśli chce się dowiedzieć jak poruszać się w jakimś skomplikowanym programie. Wtedy nie ma to jak zobaczyć jak ktoś to klika.
  2. Jeśli posiadasz - a wygląda na to, że tak - jakieś podstawy to zacznij czytać artykuły po angielsku i oglądać filmy z napisami angielskimi.
  3. Z matematyką w informatyce jest dziwnie, bo jest ona wszędzie, ale mało gdzie ją widać. Żebyś mógł sobie oglądać śmieszne koty na yt to GPU musi mnoży setki macierzy transponowanych, CPU dekoduje obraz rozwiązując po drodze jakieś równania i licząc odwrotne transformaty fouriera, dzieki czemu możesz sobie ogądać 60 fps w jakosci 1080p na żywo.
    Cała sztuczna inteligencja to jest matematyka.
    Generalnie jest dzisiaj coraz więcej stanowisk, które łączą matematyke (głównie statystyke) z programowaniem. Wszelkie data scientist, data analyst, data engineer.
    Ale mimo tego wszystkiego jako przeciętny programista raczej nie uświadczysz zbyt wiele matematyki - o ile nie zajmiesz się niskopoziomową grafiką lub analizą danych.
    A tak wgl to nie narzekaj. Twoja matematyka w gimnazuj to są bardzo nie-abstrakcyjne rzeczy :P. Poczekaj na wektory własne, przestrzenie wektorowe, całki potrójne i nieliniowe równania różniczkowe :D. Które z pewnością mają bardzo szerokie zastosowanie ale ucząc się ich od strony teoretycznej nawet najwiekszy pasjonat matematyki w końcu się załamie nad tym poziomem abstrakcji.
    A osobiście twierdze, że warto sie uczyć matematyki bo rozwij myślenie :P
  4. Przeważnie system jest taki, że liczy się jeden z przedmiotów ścisłych do wyboru (matematyka, fizyka, informatyka itp) plus angielski. Najwięcej osób dostaje się na maturze z matematyki, bo jej poziom w liceach przeważnie jest dosyć wysoki i nauczyciele są Cię w stanie dobrze przygotować do rozszerzenia.
  5. Pracy nie braknie. Wystarczy poczytać troche badań rynku IT. Teraz do wszystkiego wsadza się jakies oprogramowanie. A polski rynek będzie się rozwijał bardzo dobrze. Firmy IT przenoszą się do nas, bo jesteśmy troszke tańsi niż zachodni programiści, bo życie w Polsce jest tańsze, a jednocześnie Polscy programisci są jednymi z najlepszych na świecie. Np tutaj topka businessinsider. Jesteśmy na 3. miejscu na świecie :P
    Co do juniorów. Jest ich dużo, bo równie wiele jest kursów "zostań programistą w 48 godzin, zapisz się na kurs już dziś".
    Więc tak - chętnych na juniora jest mnóstwo, ale mało który cokolwiek potrafi.
    Może podlinukje jeszcze ciekawy artykuł o wynikach badań z których wynikło, że 95% hinduskich programistów nie potrafi programować.

     
+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez Dominik W Użytkownik (500 p.)
Jeśli chodzi o język angielski, to radzę Ci słuchać native speakerow. Jest tego pełno na YouTube, częstą są napisy, a odcinki dotyczą można powiedzieć wszystkiego. Naprawdę dobry sposób na naukę języka.
+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez orpy Nowicjusz (200 p.)
Mogę się wypowiedzieć jedynie odnośnie angielskiego.

Nauka języka powinna składać się z kilku kluczowych aspektów.
1.Gramatyka
2.Słownictwo
3.Słuchanie
4.Mówienie
5.Pisanie

1.Gramatyka

-ang.pl - gramatyki jest na tyle mało, że możesz uczyć się jednego zagadnienia na tydzień i spokojnie przerobisz wszystko w krótkim czasie. Na podanej stronie są ćwiczenia online, wypełniasz je i pokazuje Ci czy odpowiedź jest dobra czy zła, do tego podlicza wynik i pokazuje w % na ile to napisałeś. Niektóre odpowiedzi zawierają błędy, niestety są też takie zadania, gdzie by zaliczono Ci odpowiedź jako dobrą - musisz napisać dokładnie to co autor miał na myśli - czyli trochę lipa, bo jak to w języku - możesz różne rzeczy ująć na mnogość sposobów.

-Jeśli wolisz wersję papierową to na bookcity poszukaj sobie książek Michalskiego - "Korepetycje 1" i "Korepetycje 2", po każdym dziale test z odpowiedziami. Gramatyka jest opisana szerzej niż na ang.pl

2.Słownictwo - osobiście uczyłem i uczę się z memrise

-Masz tam kursy maturalne, słownictwo z repetytoriów takich jak longman czy macmilan

-Zainteresuję się też kursem słownictwa SAT, poczytaj co to jest, przydatne

3.Słuchanie

-Tutaj mam jedną receptę, która idealnie sprawdza się w moim przypadku, zauważam ogromną różnicę odkąd stosuję tę metodę. Jak coś mnie interesuje, chcę się czegoś nauczyć, czegoś szukam - nigdy po polsku. Programować uczę się tylko po angielsku. Więcej źródeł, więcej wiedzy, lepszej jakości. No i uczysz się.

*Tutaj jedna sprawa - do szkoły nie ucz się po angielsku - o ile matematyka w każdym języku jest taka sama, to np.biologia w polskich szkołach jest kilkadziesiąt lat opóźniona, można stracić punkty np.na maturze za to, że napisze się prawdę. Na maturze często trzeba znać archaizmy.

4.Mówienie

-Najlepiej jakieś gry z zagranicznymi, ewentualnie poszukaj znajomych anglojęzycznych jak mieszkasz w dużym mieście. Możesz też poszukać szkołę językową lub wziąć korki. Wiele osób myśli, że dobrze zna angielski, w internecie piszą, że angielski już nie ma znaczenia w CV, że to jest tak jak język ojczysty. Nonsens. A z wymową problemy są najczęściej. Jak ktoś uważa inaczej to odsyłam do SAT.

5.Fora, blogi na interesujące Cię tematy. Jak będziesz pisał bardzo źle to na pewno w końcu wyłapiesz hejta. :D
+1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
1. Temat jak się uczyć jest bardzo popularny w psychologii. Powinieneś się tym zainteresować, bo jest mnóstwo artykułów na ten temat. Powinieneś siebie odpytywać z tego czego się nauczysz i najlepiej jak nie uczysz się na siłę i bardzo długo, ale np. 1 godzinę przed snem.(sporo osób ma pewne fazy w ciągu dnia, kiedy łatwiej przyswaja informacje) Dodatkowo warto po nauce odpocząć, zreleksować się - bo wtedy umysł łatwiej zapamiętuje to, czego się uczył. I jeżeli jest to możliwe to staraj się nadawać sens temu, czego się uczysz, aby nie były to puste slogany, które zapomnisz. Jeżeli jesteś w stanie, to warto też zamiast poświęcać np. 1 godzinny na naukę czegoś, to poświęcać 2x po 30 minut.(Oczywiście zakładając, że jesteś w stanie zrobić coś wartościowego w te 30 minut)

 

Ale i tak prawda jest taka, że jakkolwiek się będziesz uczył to ci wystarczy i nie potrzebujesz stosować żadnych super technik do uczenia się.
–1 głos
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
1) Jedyny sposób, aby nauczyć się jakiegoś przedmiotu to się nim zaciekawić, jeżeli jakiś przedmiot cię nie ciekawi i wiesz że nie przyda cie się w pracy to po prostu ucz się go na tyle byle zdać. Nawet nauczyciele tak doradzają.

2) Polecam wyjechać w wakacje do anglojęzycznego kraju z kolegą. Byłem bardzo słaby z angielskiego a po tym zupełnie zmieniłem perspektywę.

3) Zależy co chcesz w życiu robić, większość rzeczy które każą w szkole się uczyć ci się nie przydadzą, ale nie ma takiej rzeczy która nie przyda się nikomu. Wszystko zależy od kierunku. Matematyka się przyda np. fizykowi, albo jakiemuś superalgorytmikowi.

4) Polecam nauczyć się c#/java lub cokolwiek co cię interesuje i robić jakieś własne projekty, potem możesz nie mieć na to czasu.

5) No nie wiem, programistów ciągle przybywa i to coraz więcej, ale tylko część z nich zostaje specjalistami w swojej dziedzinie. Rynek nie potrzebuje amatorów a specjalistów którzy mają doświadczenie, a takich brakuje i będzie brakowało, przynajmniej taka jest moja opinia.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 617 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,823 wizyt
+7 głosów
8 odpowiedzi 18,330 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2015 w HTML i CSS przez Marek94 Początkujący (290 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...