• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto przepisać się do innej szkoły?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
603 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
edycja 8 października 2023
Chodzę do "najlepszego technikum w mieście"  i jestem na nowym profilu programiście, osobiście uważam że poziom do najwyższych nie należy, i sama szkoła mało mnie czegokolwiek nauczy, więc bardzo ważna jest dla mnie samonauka. Obecna szkoła jest daleko ode mnie, długie, męczące dojazdy. Szkoła mi zabiera średnio 11-12 godzin na dobe. Uważam, że to tylko strata mojego czasu. Zastanawiam się nad przepisaniem do jednego z gorszych liceów, które mam o wiele bliżej. Miałbym wtedy więcej czasu na zajęcie się sobą, lecz wtedy wszystko będzie zależeć już tylko i wyłącznie ode mnie. Jest to ryzykowne. Co o tym myślicie?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 6 grudnia 2018 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Taka decyzja powinna być dobrze przemyślana, nie tylko przez Ciebie, ale również przez Twoich opiekunów. W szkole średniej obecnie kładzie się chyba największy nacisk na przygotowanie do matury/egzaminów zawodowych. Kiedy chodziłem do liceum, przeprowadzka spowodowała, że zmieniłem szkołę, na teoretycznie lepszą. Najpierw chodziłem do najlepszego w mieście, a później do jeszcze lepszego w innym mieście. Różnica przynajmniej u mnie była kolosalna. Ale nie z każdego przedmiotu. Byłem na mat-fizie, średnia ocen z matury z matmy rozszerzonej to 92%-93%, krew, pot i łzy przez naszą matematyczkę i chwała jej za to:) Niestety fizyka już nie wyglądała tak dobrze, w pierwszym liceum do którego chodziłem było dużo, duuuużo lepiej. Języki podobnie, ale to bolączka naszego systemu, jeżeli masz możliwość zapisz się po prostu do szkoły językowej i zwracaj uwagę na wielkość grupy, ma być jak najmniejsza. I na koniec informatyka, tutaj też rozczarowanie, dużo lepiej było w pierwszym liceum, teoretycznie dużo niżej ocenianym, wtedy jeszcze chciałem zdawać maturę z inf, ale pomysł zarzuciłem po zmianie szkoły.

Poziom szkoły mierzy się ilością absolwentów na studiach i wynikami z matury. Między moimi szkołami była jakaś przepaść jeżeli chodzi o ranking, z okolic 200. miejsca zmieniłem na takie w pierwszej 20 w kraju. I co? i to czego można się było spodziewać, poziom prowadzenia przedmioty zależy w głównej mierze od nauczycieli, a nie od poziomu szkoły. Oczywiście należy się spodziewać, że te wyżej punktowane mają lepszą kadrę, ale nie zawsze. W moim przypadku poziom był śrubowany matematyką, gdzie średnia ocen ze sprawdzianu oscylowała w okolicach 1.9, polskim, bo mieliśmy dobrych polonistów, chemią bo jedna z dwóch chemiczek była po prostu natchniona do przekazywania wiedzy z tego przedmiotu:) Zauważyłem, że w tym drugim liceum wymagania wobec ucznia były po prostu dużo większe, przez co każdy kto chciał napisać sprawdzian na 3. albo miał dar do jakiegoś przedmiotu(nie dotyczyło matematyki:) tutaj tylko opcja krew,pot i łzy), albo spędzał długie godziny na nauce i ćwiczeniach.

Jak poszedłem na studia, to było widać sporą różnicę, między osobami z LO i z technikum. Osoby z technikum zazwyczaj lepiej ogarniały przedmioty techniczne, np. fizykę, elektronikę, przetwarzanie sygnałów. Matematyka, której było przemnóstwo na 1. roku wypadała lepiej po stronie osób z LO. Programowanie, zależało chyba już tylko od indywidualnych preferencji i ilości czasu spędzonym przy kodzie lub proporcji czasu przy piwie do czasu przy kodzie, choć i tu zdarzały się wyjątki.

Reasumując, jeżeli myślisz o zmianie szkoły to zainteresuj się jaką kadrę ma szkoła do której chcesz się przepisać. Może masz jakiś znajomych w docelowej szkole? Spróbuj porównać poziom nauczania z kluczowych dla Ciebie przedmiotów. Zarówno technikum jak i LO mają swoje plusy i minusy, a teoretycznie lepsza/słabsza szkoła nie oznacza lepszego lub gorszego poziomu nauczania. Dużo zależy od Ciebie i Twojego podejścia do nauki.
komentarz 6 grudnia 2018 przez niezalogowany
edycja 8 października 2023
Na studia się nie wybieram, więc za razem matura nie ma dla mnie wielkiego znaczenia. Tutaj w technikum programowania uczą słabo, wolno i przestarzałych rzeczy. Do liceum chcę iść z pewnością słabszego, kierunek psychologiczny, lecz chcę tam iść, żeby mieć luz z nauką i samemu zająć się programowaniem.
komentarz 6 grudnia 2018 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Niezły rozrzut programowanie i psychologia:) Dlaczego rezygnujesz ze studiów? czy ze względu na sytuację osobistą( tu nie wnikam), czy też ze względu na ilość postów np. na tym forum o wartości studiów?

Nie znam programu nauczania w technikum za dokładnie, ale pewnie funkcja jest podobna do programu studiów, ma pokazać Ci kilka kierunków rozwoju, ogólnie zarysować co z czym się je i przygotować do matury, i egzaminów zawodowych. Reszta zależy od ucznia/studenta. Jest mnóstwo rzeczy, które poznałem tylko dla samego poznania i nauki na sprawdzian/kolokwium/egzamin, jednak też drugie tyle, które poznałem dzięki studiowaniu. O niektórych rzeczach nie przeczytasz w internetowych kursach, będziesz musiał znaleźć je w książkach lub sam do nich dojść przez doświadczenie. Są to zazwyczaj pojęcia koncepcyjne i o dużym poziomie abstrakcji, jednak takie, które znacząco zmieniają Twoje spojrzenie na problem.

Źle, że nie masz dużo czasu na naukę/programowanie, ale czy będziesz miał go więcej jak zmienisz szkołę i będziesz się bujał z przedmiotami, które zupełnie Cię nie interesują? Czy istnieje wtedy ryzyko, że skończysz szkołę bez matury, zamykając sobie tym samym w przyszłości drogę do ewentualnych studiów jak zmienisz zdanie? Czy jest sens w takim razie uczęszczać w ogóle do szkoły? To nie tak, że matura to jakiś obowiązek, jednak dobrze ją mieć, żeby można było w przyszłości zmienić zdanie z mniejszym kosztem energii zmiany kierunku rozwoju zawodowego:)

Nie powiem Ci, co masz zrobić, czy co powinieneś zrobić, tylko, żebyś to dobrze przemyślał i zważył jak najwięcej za i przeciw.
1
komentarz 6 grudnia 2018 przez Daichi Obywatel (1,250 p.)

@Szfierzak, Warto jeszcze wspomnieć, że do szkół które są "prestiżowe" idą, hmm zdolniejsi? nie chcę generalizować ale ogólnie ktoś, kto się lepiej uczy szuka tej "lepszej" szkoły i przez to też napędzają jej wyniki, więc oprócz nauczycieli uczniowie grają największą rolę.

komentarz 6 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

kierunek psychologiczny, lecz chcę tam iść, żeby mieć luz z nauką i samemu zająć się programowaniem

Nie zadziała o ile nie masz znajomych z branży IT. Nie uwierzysz jak to dużo daje :P

Pytanie też jak z Twoim samozaparciem, ja w wieku licealnym prawdopodobnie zmarnowałbym ten czas :P

komentarz 6 grudnia 2018 przez niezalogowany
edycja 8 października 2023
Co masz na myśli mówiąc, że jeśli nie mam znajomych z branży IT to szkoła dużo mi da? Uważam, że mam ponadprzeciętne samozaparcie, na tyle żeby codziennie czysto uczyć się kilka godzin (2-4 nie wliczając przerw etc.)
1
komentarz 6 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Im większy masz kontakt z ludzmi z IT tym większa szansa, że robisz wszystko w najbardziej optymalny sposób i nie żyjesz w błędnych przekonaniach.

Załóżmy, że jesteś samoukiem. Kupiłeś książke do programowania w C++ i ją przerabiasz. Programujesz w notatniku, bo nigdzie nie słyszałeś o edytorach do kodu czy IDE. Gdybyś miał jakikolwiek kontakt z ludzmi z branży na pewno o wiele szybciej byś o nich usłyszał. Zupełnie przez przypadek.

Podałem przykład bardzo przejaskrawiony, ale osobiście o wielu technologiach pozwalających robić niektóre rzeczy o wiele wiele szybciej usłyszałem przez przypadek w jakiejś rozmowie. Czasem to jest nawet informatyczny suchar, którego nie zrozumie i potem wygogluje jakieś hasło kluczowe.

Bardziej realistyczny przykład to np docker. Za każdym razem, gdy chcesz postawić jakąś baze danych to męczysz się z konfiguracją, dopóki nie usłyszysz od kogoś "ale wiesz, że jest coś takiego jak docker?". Fakt możesz to przeczytać na internecie, ale im wieksza szansa, że robisz rzeczy w najlepszy sposób tym lepiej.

Przy okazji uczysz się też tłumaczyc innym ludziom techniczne rzeczy, wyrażać opinie itd. A wystarczy pogadać z kimś o tym który jezyk czy system jest lepszy. I już uslyszales o jakiejs nowej zarąbistej dystrybucji linuxa albo, że python o wiele bardziej nadaje sie do technologi webowych od C++.

Oczywiście częsciowy kontakt z ludzmi z branży możesz zastąpić znalezieniem kogoś i uczeniem się razem z nim lub czytaniem np tego forum, ale według mnie obracanie sie na co dzień w środowisku ludzi zainteresowanych branżą IT wiele daje.
0 głosów
odpowiedź 6 grudnia 2018 przez jann Początkujący (300 p.)
Na początku wydaje ci się, że poziom niski, ale z czasem może okazać się, że jednak jest inaczej.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 517 wizyt
–2 głosów
0 odpowiedzi 275 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 394 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...