• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Architektura aplikacji typu rest

Object Storage Arubacloud
0 głosów
389 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2018 w PHP przez james4444 Nowicjusz (120 p.)

Czy jest sens tworzenia aplikacji typu rest jeżeli:

  • mam w programie tylko kilka adresów url, które powielają się dla różnych użytkowników (np. adres do edycji profilu - załóżmy /profile jest taki sam dla użytkownika, moderatora i administratora),
  • praktycznie na każdej stronie wywołuje zapytanie typu Ajax - czyli jeżeli mamy listę produktów pod adresem /products to po kliknięciu w wybrany produkt jego dane pokazują mi się na tej samej stronie bez przeładowania

Jeśli powyższe założenia chciałbym zrealizować w aplikacji typu rest to:

  • adres do edycji profilu powinien być różny ze względu na rolę użytkownika np. dla administratora /admin/profile, moderatora /moderator/profile itd.,
  • zamiast wywołania Ajax w liście produktów po kliknięciu na produkt przekieruje mnie na stronę z adresem /products/1 - gdzie 1 to identyfikator produktu

Dobrze to rozumiem, bo waham się czy korzystać z resta na siłę (nie widzę w swoim programie korzyści)?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 grudnia 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

REST API odpowiada wyłącznie za architekturę po stronie serwera. To, jak poszczególne zapytania do tego serwera są wywoływane, jest całkowicie wtórne – nie ma znaczenia, czy są tradycyjne, czy ajaksowe. Poza tym REST to nie tylko odpowiednia struktura URL-ów, ale też (czy może przede wszystkim) poprawne wykorzystanie metod HTTP i statusów odpowiedzi.

  • zamiast wywołania Ajax w liście produktów po kliknięciu na produkt przekieruje mnie na stronę z adresem /products/1 - gdzie 1 to identyfikator produktu

Jeśli po wczytaniu nowego produktu nie zmienia Ci się adres, to i tak robisz to źle. Nowa treść = nowy adres. Zwłaszcza, że od lat przy Ajaksie jest to możliwe dzięki History API czy rozwiązaniom pokroju jquery-pjax.

adres do edycji profilu powinien być różny ze względu na rolę użytkownika np. dla administratora /admin/profile, moderatora /moderator/profile itd.

A czemu? Adres raczej będzie ten sam, bo jest przecież przypięty do użytkownika, a nie jego roli. 

0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2018 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)

praktycznie na każdej stronie wywołuje zapytanie typu Ajax 

Jak dla mnie to jest wystarczający powód, aby wykorzystać architekturę REST. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 451 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w PHP przez Gun3R Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 696 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2020 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,205 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2019 w PHP przez grabarz233 Nowicjusz (120 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...