• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Architektura aplikacji typu rest

0 głosów
112 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2018 w PHP, Symfony, Zend przez james4444 Nowicjusz (120 p.)

Czy jest sens tworzenia aplikacji typu rest jeżeli:

• mam w programie tylko kilka adresów url, które powielają się dla różnych użytkowników (np. adres do edycji profilu - załóżmy /profile jest taki sam dla użytkownika, moderatora i administratora),
  • praktycznie na każdej stronie wywołuje zapytanie typu Ajax - czyli jeżeli mamy listę produktów pod adresem /products to po kliknięciu w wybrany produkt jego dane pokazują mi się na tej samej stronie bez przeładowania

Jeśli powyższe założenia chciałbym zrealizować w aplikacji typu rest to:

• adres do edycji profilu powinien być różny ze względu na rolę użytkownika np. dla administratora /admin/profile, moderatora /moderator/profile itd.,
  • zamiast wywołania Ajax w liście produktów po kliknięciu na produkt przekieruje mnie na stronę z adresem /products/1 - gdzie 1 to identyfikator produktu

Dobrze to rozumiem, bo waham się czy korzystać z resta na siłę (nie widzę w swoim programie korzyści)?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 grudnia 2018 przez Comandeer Mentor (462,240 p.)

REST API odpowiada wyłącznie za architekturę po stronie serwera. To, jak poszczególne zapytania do tego serwera są wywoływane, jest całkowicie wtórne – nie ma znaczenia, czy są tradycyjne, czy ajaksowe. Poza tym REST to nie tylko odpowiednia struktura URL-ów, ale też (czy może przede wszystkim) poprawne wykorzystanie metod HTTP i statusów odpowiedzi.

• zamiast wywołania Ajax w liście produktów po kliknięciu na produkt przekieruje mnie na stronę z adresem /products/1 - gdzie 1 to identyfikator produktu

Jeśli po wczytaniu nowego produktu nie zmienia Ci się adres, to i tak robisz to źle. Nowa treść = nowy adres. Zwłaszcza, że od lat przy Ajaksie jest to możliwe dzięki History API czy rozwiązaniom pokroju jquery-pjax.

adres do edycji profilu powinien być różny ze względu na rolę użytkownika np. dla administratora /admin/profile, moderatora /moderator/profile itd.

A czemu? Adres raczej będzie ten sam, bo jest przecież przypięty do użytkownika, a nie jego roli. 

0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2018 przez Assasz Nałogowiec (29,110 p.)

praktycznie na każdej stronie wywołuje zapytanie typu Ajax 

Jak dla mnie to jest wystarczający powód, aby wykorzystać architekturę REST. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 188 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w PHP, Symfony, Zend przez Gun3R Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 267 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia w PHP, Symfony, Zend przez grabarz233 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 214 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia w PHP, Symfony, Zend przez Raptor Mądrala (6,160 p.)
Porady nie od parady
Nie wiesz jak poprawnie zredagować pytanie lub pragniesz poznać którąś z funkcji forum? Odwiedź podstronę Pomoc (FAQ) dostępną w menu pod ikoną apteczki.FAQ

66,507 zapytań

113,271 odpowiedzi

239,885 komentarzy

46,644 pasjonatów

Przeglądających: 300
Pasjonatów: 17 Gości: 283

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...