• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Python, używanie plików tekstowych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
131 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2018 w Python przez bastih48 Początkujący (320 p.)

Cześć, chcę napisać prosty program, który by pytał użytkownika o cokolwiek i na podstawie tego by otwierdał dany plik. Na przykład jakby użytkownik napisał abc, to program otworzyłby plik abc.txt. Szukałem tego na necie, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć i spróbowałem takim sposobem i działa:

nazwa_pliku=input("podaj nazwe pliku, ktory chcesz otworzyc: ")
txt=".txt"
folder="folder\\"
plik_do_otwarcia=folder+nazwa_pliku+txt
with open(plik_do_otwarcia) as y:
    print(y.read())

ale pewnie jest na to jakiś prostszy sposób. Dopiero zaczynam z programowaniem w Pythonie, więc bardzo możliwe, że umknęło mi coś elementarnego i nie wiem jak to zrobić najoptymalniej. 

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)

Konstrukcja z użyciem `with` jest bardzo zalecana do otwierania plików i jest jak najbardziej poprawną opcją. Przed wprowadzeniem konstrukcji `with`, do czytania zawartości pliku używało się następującego sposobu.

file = open("path", "r")
print(file.read())
file.close()

Dziś też ten sposób działa, ale jeśli możesz powinieneś używać konstrukcji z `with`, która automatycznie zakończy połączenie z plikiem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 176 wizyt
pytanie zadane 8 października 2017 w HTML i CSS przez seites Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 257 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2018 w C i C++ przez muzyk Użytkownik (860 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 172 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2016 w C i C++ przez MariuszP Początkujący (250 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...