• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

CMS - PHP czy JS

Object Storage Arubacloud
0 głosów
324 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2018 w JavaScript przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Hej,

Mam pytanie dotyczące CMS'ów. Jak to z nimi jest ? Zauważyłem, że na popularności zyskuje JS. Jak jest jego przewaga ? Czy jest sens migrować z PHP na JS'a ?

Mam planach pewien projekt (CMS do zarządzania treścią, nie jakiś mega skomplikowany i zastanawiam się, czy lepiej byłoby go wykonać w PHP czy np. w takim KeystoneJS czy Anuglarze. Posiadam podstawową wiedzę w czystym JS'ie oraz już trochę bardziej zaawansowaną w PHP.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
PHP i JS to w ogóle dwa różne światy... Musisz zastanowić się jak chcesz zrobić architekturę tego CMS, czy ma to być monolit w PHP z szablonami server-side czy bardziej nowoczesne rozwiązanie z oddzielonym API i frontem. Ja preferuję drugi wariant, czyli robisz sobie różne endpointy w back-endzie, np. do zapisu posta, odczytu posta, pobrania listy postów itp. itd. i do tego niezależny front (np. w Angular) który strzela do tych endpointów i odpowiednio obrabia dane.

Na froncie możesz wtedy fajnie porobić sobie różne warianty, np. jeden serwis obsługujący pobieranie artykułów i ich zapis, a dokładniej obsługujący te endpointy w API, i do niego kilka do wyboru komponentów prezentacyjnych. Wystarczy wtedy, że będziesz trzymał się jednego interfejsu danych dla wszystkich komponentów i masz ładną możliwość wybierania rodzaju prezentacji postów (oczywiście tak tylko dla przykładu piszę o postach, np. na blogu). Jeśli zechcesz zmienić wygląd posta to po prostu użyjesz innego komponentu, a serwis i API zostają nie naruszone.

Druga zaleta to łatwiejszy development...robisz sobie jedno repo z API i jedno z frontem i zupełnie niezależnie je rozwijasz. Możesz np. łatwo wydawać nowe wersje api lub frontu, łatwo też zarządzać wersjami itp.
komentarz 3 grudnia 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
A w czym PHP przeszkadza przy mniej monolitycznym podziale i rozdzieleniu API od frontu?
komentarz 3 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a czy ja napisalem, że API nie może być w PHP :)? Język nie ma wg mnie znaczenia, zresztą tak naprawdę to powinno się wybierać język, frameworki itp. do konkretnego zastosowania, a nie z gory zakładac, że wszystko robimy w php, js, javie itp. ale to inna sprawa, to już jest pewne podejście do kompleksowego patrzenia na końcowy produkt.

Jak najbardziej API może być w PHP, tak jak pisałem, warto wg mnie robić niezależne API i front co pozwala np. ładnie migrować back-end na różne technologie i front tak samo bez wpływu jedno na drugie.

Szczerze to nie widzę żadnych zalet monolitu w stosunku do struktury z rozdzielonym API i frontem.
komentarz 3 grudnia 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

a czy ja napisalem, że API nie może być w PHP :)?

Hm, wprost nie, ale można takie wrażenie odnieść z tego fragmentu:

czy ma to być monolit w PHP z szablonami server-side czy bardziej nowoczesne rozwiązanie

To jedyny fragment, w którym pada jakakolwiek nazwa języka i jest połączona z czymś negatywnym. Stąd pojawiło się moje pytanie.

Szczerze to nie widzę żadnych zalet monolitu w stosunku do struktury z rozdzielonym API i frontem.

Prostszy development, zwłaszcza w przypadku produktów o krótkim życiu, przy których liczy się przede wszystkim jak najszybsze wypuszczenie całości. 

komentarz 3 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Prostszy development, zwłaszcza w przypadku produktów o krótkim życiu, przy których liczy się przede wszystkim jak najszybsze wypuszczenie całości. 

to zależy... przeżywałem już takie "chwilowe" ficzery biznesowe, które miały być na krótko, na tydzień, na miesiąc... a nagle okazuje się "kurde, to daje dobrego boosta... wchodzimy w to na stałe na prodzie" i zostajesz z produktem, który musisz utrzymywać i bijesz się w łeb, że nie naciskałeś wcześniej na większą rezerwę czasową aby do zdevelopować porządnie... Dlatego ja jestem zdania, że trzeba patrzeć bardziej perspektywicznie, choć oczywiście nie zawsze się tak da... jak padnie decyzja biznesowa "to ma być na przedwczoraj" no to trudno... robisz jak się da najszybciej... ale miej z tyłu głowy, że może z tego wyjść coś więcej i to Ty z tym zostaniesz :)

To jedyny fragment, w którym pada jakakolwiek nazwa języka i jest połączona z czymś negatywnym. Stąd pojawiło się moje pytanie.

Widać duszę humanisty... ale to dobrze :) jak się tak zastanowić to może i masz rację, że takie mogłoby być odczucie z mojej wypowiedzi, także prostuję - nie, nie uważam, że PHP jest bleee i może się również nadać do zrobienia API :)

0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez arces Pasjonat (17,700 p.)
PHP i tak się utrzyma na rynku, więc nie widzę specjalnie sensu, żeby migrować do CMSa w JS.

Czy lepiej wykonać w PHP, czy w JS, to tak naprawdę zależy od tego, czego dokładnie potrzebujesz i co będzie łatwiejsze do wykonania.

Nie sądzę, żeby to miało jakiś znaczny wpływ pod względem utrzymania projektu, czy optymalizacji, bo to wszystko zależy od developera, który się tym zajmuje. Jeżeli znasz bardzo dobrze PHP, to chyba odpowiedź masz jasną.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 475 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2018 w HTML i CSS przez szymonqqaz Początkujący (420 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 166 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2020 w Inne języki przez xxx1990 Początkujący (490 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 363 wizyt
pytanie zadane 1 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez piterpiter Nowicjusz (210 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,537 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...