• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie z cyklu - jaki język na start?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
261 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez yeted Nowicjusz (120 p.)
Cześć. Przygotowuję się do matur z biochemu, matematyki i angielskiego. Jeśli nie uda mi się dostać na medycynę to chcę mieć możliwość bezbolesnej zmiany ścieżki rozwoju. W związku z tym rozważam już zacząć naukę jakiegoś języka. Problem w tym, że będę miał stosunkowo mało czasu, w skali tygodnia może z 7 godzin. Nie wiem za bardzo co wybrać, co nie wymaga bardzo dużo czasu a co może być takim dobrym skillem, który może się przydać. Rozważam naukę C++/Javy/Pythona lub frontendu z naciskiem na JS. Pytam, bo nie znam tych języków, może ktoś mógłby wyrazić opinię? Nie chcę się kierunkować, bo przez te pół roku i tak nie wymasteruję żadnego z tych języków, pewno poznam zaledwie podstawy. Dobrze gdyby język miał jak najszersze zastosowania. Z drugiej strony, jeśli nie wyjdzie mi z medycyną to będę chciał próbować się w cybersec, tam chyba każdy język może się przydać. Pytam też dlatego, że czytałem, iż łatwiej zacząć od pythona niż C++ a front już wgl na początku jest prosty. To wszystko powoduje, że ciężko mi wybrać samemu, bo nie mam wiedzy.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2018 przez Majki Obywatel (1,410 p.)
Ja personalnie uważam, że nie ma czegoś takiego jak najlepszy język na start, ktoś może powiedzieć, że C++, ale to w sumie zależy od tego co chcesz robić, a jeśli zależy ci na medycynie to na razie skup się na tym a jak się nie dostaniesz to się dopiero będziesz zastanawiał.
0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
edycja 2 grudnia 2018 przez Eliro

A teraz pytanie z serii: Po co Ci to? Wybrany kierunek powinien być efektem Twoich zainteresowań, a skoro zostało 154 dni do matury, a Ty kompletnie nic nie umiesz, to śmiem wątpić w Twoje zainteresowanie.

Gry komputerowe, aplikacje desktop-owe:

C++

Strony internetowe (Front-end):

HTML5, CSS3, JavaScript (framework Angular)

Strony internetowe (Back-end):

PHP lub Python (+ podstawy HTML5, CSS3), JavaScript (framework NodeJS)

Aplikacje na urządzenia mobilne:

Java & Android Studio

Systemy operacyjne, cybersec:

C, Assembler, Python

 

 

1
komentarz 2 grudnia 2018 przez yeted Nowicjusz (120 p.)
Dzięki, super odpowiedź ;)
1
komentarz 2 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
node to raczej back-end :)

plus warto dorzucić do back-endu Javę.
komentarz 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Właśnie z tego co widziałem po ofertach pracy, pracodawcy wymagają od front endowca również JavaScriptu, a node oraz angular pojawiały się dosyć często.
1
komentarz 2 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

pracodawcy wymagają od front endowca również JavaScriptu

nie obraź się, ale Ty wiesz w ogóle o czym piszesz :)? Front-end to właśnie dzisiaj głównie JS i apki SPA...

Agular to framework client-side i też jest to po prostu JS.

node natomiast to środowisko back-endowe, a co do tego że jest czasem wymagane od fronta to nic nadzwyczajnego, tam też jest ecmascript, a po za tym node używa się często np. do SSR przy Angular/React czy do wystawienia jakiś prostych endpointów API.

komentarz 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

node natomiast to środowisko back-endowe, a co do tego że jest czasem wymagane od fronta to nic nadzwyczajnego

O to konkretnie mi chodziło.

nie obraź się, ale Ty wiesz w ogóle o czym piszesz :)? Front-end to właśnie dzisiaj głównie JS i apki SPA...

Nie siedzę we front-endzie, jednak wiem JavaScript używa się zarówno do front-endu, jak i back-endu. Chodziło mi o to, że frameworki Angular i NodeJS pojawiają się przy ofertach dla front-endowców, stąd tam wpisałem też NodeJS do front-endu.

–5 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez Jelen Bywalec (2,140 p.)
C++ jest nałatwiejszy w obsłudze
1
komentarz 3 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
A ja bym powiedział, że Python jest łatwiejszy. I co? Zaprzeczysz?
komentarz 4 marca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@Jelen, Serio? A dlaczego tak piszesz? Co masz na myśli, instalowanie bibliotek? Uruchamianie kodu? Bardzo lubię cpp ale twierdzenie że jest łatwy, a szczególnie że łatwo się go "obsługuje" (konfiguruje), nie jest najprawdziwsze...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 184 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 485 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...