• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie z cyklu - jaki język na start?

0 głosów
147 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez yeted Nowicjusz (120 p.)
Cześć. Przygotowuję się do matur z biochemu, matematyki i angielskiego. Jeśli nie uda mi się dostać na medycynę to chcę mieć możliwość bezbolesnej zmiany ścieżki rozwoju. W związku z tym rozważam już zacząć naukę jakiegoś języka. Problem w tym, że będę miał stosunkowo mało czasu, w skali tygodnia może z 7 godzin. Nie wiem za bardzo co wybrać, co nie wymaga bardzo dużo czasu a co może być takim dobrym skillem, który może się przydać. Rozważam naukę C++/Javy/Pythona lub frontendu z naciskiem na JS. Pytam, bo nie znam tych języków, może ktoś mógłby wyrazić opinię? Nie chcę się kierunkować, bo przez te pół roku i tak nie wymasteruję żadnego z tych języków, pewno poznam zaledwie podstawy. Dobrze gdyby język miał jak najszersze zastosowania. Z drugiej strony, jeśli nie wyjdzie mi z medycyną to będę chciał próbować się w cybersec, tam chyba każdy język może się przydać. Pytam też dlatego, że czytałem, iż łatwiej zacząć od pythona niż C++ a front już wgl na początku jest prosty. To wszystko powoduje, że ciężko mi wybrać samemu, bo nie mam wiedzy.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2018 przez Majki Obywatel (1,410 p.)
Ja personalnie uważam, że nie ma czegoś takiego jak najlepszy język na start, ktoś może powiedzieć, że C++, ale to w sumie zależy od tego co chcesz robić, a jeśli zależy ci na medycynie to na razie skup się na tym a jak się nie dostaniesz to się dopiero będziesz zastanawiał.
0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (10,750 p.)
edycja 2 grudnia 2018 przez Eliro

A teraz pytanie z serii: Po co Ci to? Wybrany kierunek powinien być efektem Twoich zainteresowań, a skoro zostało 154 dni do matury, a Ty kompletnie nic nie umiesz, to śmiem wątpić w Twoje zainteresowanie.

Gry komputerowe, aplikacje desktop-owe:

C++

Strony internetowe (Front-end):

HTML5, CSS3, JavaScript (framework Angular)

Strony internetowe (Back-end):

PHP lub Python (+ podstawy HTML5, CSS3), JavaScript (framework NodeJS)

Aplikacje na urządzenia mobilne:

Java & Android Studio

Systemy operacyjne, cybersec:

C, Assembler, Python

1
komentarz 2 grudnia 2018 przez yeted Nowicjusz (120 p.)
Dzięki, super odpowiedź ;)
1
komentarz 2 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (183,830 p.)
node to raczej back-end :)

plus warto dorzucić do back-endu Javę.
komentarz 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (10,750 p.)
Właśnie z tego co widziałem po ofertach pracy, pracodawcy wymagają od front endowca również JavaScriptu, a node oraz angular pojawiały się dosyć często.
1
komentarz 2 grudnia 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (183,830 p.)

pracodawcy wymagają od front endowca również JavaScriptu

nie obraź się, ale Ty wiesz w ogóle o czym piszesz :)? Front-end to właśnie dzisiaj głównie JS i apki SPA...

Agular to framework client-side i też jest to po prostu JS.

node natomiast to środowisko back-endowe, a co do tego że jest czasem wymagane od fronta to nic nadzwyczajnego, tam też jest ecmascript, a po za tym node używa się często np. do SSR przy Angular/React czy do wystawienia jakiś prostych endpointów API.

komentarz 2 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (10,750 p.)

node natomiast to środowisko back-endowe, a co do tego że jest czasem wymagane od fronta to nic nadzwyczajnego

O to konkretnie mi chodziło.

nie obraź się, ale Ty wiesz w ogóle o czym piszesz :)? Front-end to właśnie dzisiaj głównie JS i apki SPA...

Nie siedzę we front-endzie, jednak wiem JavaScript używa się zarówno do front-endu, jak i back-endu. Chodziło mi o to, że frameworki Angular i NodeJS pojawiają się przy ofertach dla front-endowców, stąd tam wpisałem też NodeJS do front-endu.

–5 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez Jelen Bywalec (2,140 p.)
C++ jest nałatwiejszy w obsłudze
1
komentarz 3 grudnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (10,750 p.)
A ja bym powiedział, że Python jest łatwiejszy. I co? Zaprzeczysz?
komentarz 4 marca przez Milesq Pasjonat (16,280 p.)

@Jelen, Serio? A dlaczego tak piszesz? Co masz na myśli, instalowanie bibliotek? Uruchamianie kodu? Bardzo lubię cpp ale twierdzenie że jest łatwy, a szczególnie że łatwo się go "obsługuje" (konfiguruje), nie jest najprawdziwsze...

Podobne pytania

Porady nie od parady
Nie wiesz jak poprawnie zredagować pytanie lub pragniesz poznać którąś z funkcji forum? Odwiedź podstronę Pomoc (FAQ) dostępną w menu pod ikoną apteczki.FAQ

64,868 zapytań

111,330 odpowiedzi

234,216 komentarzy

46,731 pasjonatów

Przeglądających: 217
Pasjonatów: 6 Gości: 211

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...