• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór drogi rozwoju

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
732 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gajus_Julius Nowicjusz (140 p.)

Cześć! Jestem Paweł i jestem w 3 klasie gimnazjum. Zwracam się do was z ważnym pytaniem, a raczej rozkminą: czy rozwijać się w stronę informatyki czy medycyny

Może się wam wydać dziwne, że pytam się o to jako gimnazjalista, ale myślę, że mam do tego dobry powód, zamierzam zdawać maturę międzynarodową (tego jestem całkowicie pewien), a w klasie licealnej przygotowującej do tego egzaminu uczy się tylko 6 przedmiotów (z czego tylko 2 mogą być naukami ścisłymi - w tym informatyką lub biologią) wybranych przez ucznia. 

Jestem kompletnie rozdarty pomiędzy programowaniem a biologią i anatomią. Według moich własnych obserwacji, jestem uzdolniony i z tego, i z tego. Natomiast co do moich udowodnionych umiejętności, w tamtym roku byłem jedną z kilku osób w województwie, które otrzymały tytuł laureata w konkursie z biologii. Co do informatyki, zajmuje się nią raczej hobbystycznie - aktualnie jestem na poziomie programowania w stacku MEAN, a raczej babrania się w nim, bo ekspertem w tej dziedzinie na pewno jeszcze nie jestem. 

Robiłem jakieś testy i w jednych wychodziły mi predyspozycje do pracy w chirurgii, a w innych np. do pracy w pentestingu. Jednakże we wszystkich testach wychodził mi typ analityczny. Co do moich własnych odczuć, czuję potrzebę pomagania innym i praktycznie nigdy nie odmawiam pomocy. To jest jedna z ważniejszych składowych, które przechylają szalę na stronę medycyny. Co do informatyki to słyszałem o pracy w branży i niby to fajne, ale nie czuję dużego entuzjazmu na myśl o robieniu projektów w firmie, większej czy mniejszej. 

Podsumowując, mam nadzieję, że mi pomożecie i z góry przepraszam za jakiekolwiek niezgodności z regulaminem.

1
komentarz 29 listopada 2018 przez kamilt Nowicjusz (100 p.)
Obawiam się, że na to samo pytanie na forum medycznym/biologicznym otrzymasz sugestie rozwijania się informatycznie więc musisz poszukać odpowiedzi w inny sposób.

Może otwórz sobie excella, stwórz dwie kolumny, jedną zatytułuj Medycyna, drugą IT. Napisz sobie co konkretnie chciałbyś osiągnąć w tym lub w tym. Zastanów się gdzie widzisz się za 15-20 lat (dla kariery w IT to raczej długi okres czasu, dla medycznej [lekarskiej] chyba mało). Zastanów się co musisz zrobić, by osiągnąć swój cel. Biorąc medycynę - nauka języków obcych, wydajesz się być ambitny więc myślę, że powinieneś celować w inne kraje niż Polska, na pewno jakieś elementy rozwoju osobistego, psychologia, jakieś książki, kursy, szkolenia.

Wydaje mi się, że z IT nie jest tak prosto, nie da się tego traktować jako zabawę i być w tym dobrym. Piszesz o pentestach. Ja nie jestem pentesterem, ethical hackerem czy nawet programistą, dopiero się uczę, chcę obrać kierunek it sec. Przeczytałem masę artykułów ludzi, którzy osiągnęli coś w branży, m.in.Polaków, którzy pracują dla takich potęg jak google, ale też wiele artykułów anglojęzycznych. To nie jest programowanie frontendowe, gdzie pewno możesz się uczyć po 2-4h dziennie i za rok będziesz miał ogromną wiedzę. Wklep sobie artykuł Dawida Bałuta w google, tam masz odnośniki, jak pozbierasz różne linki, poszukasz stron do hackowania, tych do ćwiczenia, zaczniesz się zgłębiać w networking, os'y, programowanie,  ctfy, bug bounty itd.to okaże się, że i 8 godzin to mało. Mnogość narzędzi kali linuxa czy parrota, podobno też arch mile widziany, nie wiem, akurat tego nigdy nie widziałem.

Pamiętaj o kolejnej ważnej rzeczy o której wiele osób nie myśli, trzeba poniekąd dostosować życie do wyboru, to jest fajnie opisane w "Hacker manifesto". Może nie jest to rzecz kategorii "must do", ale otoczka jest istotna, to jak wygląda Twoje życie, dodatkowe aktywności, chociażby trening sztuk walki czy siłownia pozwala zadbać o kondycję psychiczną, to też kosztuje czas.

Konkludując, pomyśl w spokoju, chociażby to miało trwać tydzień. Wybierz jedno i próbuj.

7 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 28 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Odpowiem Ci krótko - idź w medycynę/biologię.

A dlaczego? Otóż dlatego, że programowania możesz nauczyć się samodzielnie w zaciszu domowym (sam jestem takim przykładem), natomiast medycyny i biologii sam się nie nauczysz, choćby z braku możliwości analizy ciała człowieka (prosektorium na medycynie), analizy mikroskopowej itp. itd.

A może w pewnym momencie drogi życiowej stwierdzisz, że chcesz pożenić medycynę/biologię z programowaniem co też daje szerokie możliwości.

Ale niezależnie od decyzji proponowałbym jednak skupić się w znacznej mierze na jednym kierunku, np. medycyna czy biologia (bo to też dwie zupełnie różne rzeczy), a programowanie traktowac jako jakąś zabawę gdzieś tam na boku, w wolnej chwili.
1
komentarz 28 listopada 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No dokładnie to chciałem napisać. smiley

+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Nie rób żadnych typów na określanie osobowości predyspozycji itp. Na Twoim miejscu poszedłbym w stronę medycyny a programowaniem zajmował się hobbystycznie. To jest tylko sugestia. Pewne jest jedno: rób to co sprawia Ci przyjemności.

Nie wiem jakie to są predyspozycje do pentestingu, bo ja znam tylko dwie: doświadczenie oraz wiedza laugh

komentarz 28 listopada 2018 przez Gajus_Julius Nowicjusz (140 p.)
Hej! Dzięki za odpowiedź, na pewno mi to pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji!
+1 głos
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
edycja 3 grudnia 2018 przez RafalS

Szczerze mówiąc jestem bardzo zdziwiony, że ani jedna odpowiedź nie stanęła po stronie informatyki :P

Generalnie rozumiem, że "podążanie za pasją" jest dzisiaj takie modne, ale prawda jest taka, że to mimo wszystko jest decydowanie o swojej przyszłości w wieku gimnazjalnym. Z całym szacunkiem :D

Ja osobiście nie miałem pojęcia jak dokładnie wygląda praca programisty aż do 3 roku studiów informatycznych, dlatego tym bardziej autor pytania nie ma pojęcia jak to będzie wyglądało w jego przypadku i decydowanie całkowicie na podstawie przeczucia "które prawdopodobnie mylne wyobrażenie o tym co będę robił za dobrych pare lat mnie bardziej kręci" nie jest najlepszym pomysłem.

Dlatego ja zamierzam podać kilka twardych faktów:

  1. Studia medyczne w Polsce trwają realnie 12 lat, podczas gdy w programowaniu jesteś w stanie zacząć zarabiać pierwsze pieniądze już w technikum / liceum na jakichś małych zleceniach. A porządną prace jesteś w stanie zacząć po 3 roku studiów, nie mając nawet tytułu.
  2. Informatyka daje większą szanse na zmiane codziennej pracy, gdy ona się niechybnie znudzi. Prawdopodobnie nie uwierzysz, ale na prawdę ilośc róznych stanowisk i ścieżek rozwoju w tej branży jest ogromna. Dlatego po pierwsze - każdy znajdzie coś dla siebie. Po drugie bardzo łatwo jest zmienić działke. Zmiana to nie jest podjęcie innych 5-letnich studiow tylko napisanie 2 czy 3 projektów w innej technologii i poszukanie nowej pracy. Znudzi Ci się jezyk - zmieniasz. Znudzi Ci się web development - idziesz pisać system operacyjny w C++. Znudzi Ci się pisanie kodu - szukasz pracy jako architekt. Znudzi Ci się sam kod - możesz iśc w umiejętności miękkie - product owner, kontakt z klientem. Znudzi Ci się kraj - spokojnie znajdziesz coś za granicą. Generalnie statystyczny programista często zmienia prace. Nowe środowisko, nowi ludzie. Fajna sprawa :P
    Gdzies pomiędzy tym wszystkim są też serwisanci, administratorzy sieci, sklepy ze sprzętem, elektronicy...
  3. Słynne "nie po to studiowałem informatyke, żeby teraz rozmawiać z ludzmi". Serio praca programisty to nie siedzenie samemu w piwnicy, tylko wieczny kontakt z ludzmi. Przekazywanie wiedzy, pomoc innym, planowania, rozkminy w grupie. To jest ogromny plus tej pracy.
  4. Warunki pracy. Może to jest wiedza rodem z tabloidów, ale sporo slyszy się o tym, że lekarze w polsce luźnej pracy nie mają. Fakt, swoje zarabiają, ale praca na różnych zmianach, bo personelu brakuje a pacjenci czekają, po godzinach prywatny gabinet, stres bo to odpowiedzialnośc. Podczas gdy jako programista nie dość, że robisz równie dobry hajs to warunki pracy są na prawdę świetne. Elastyczne godziny pracy, klimatyzowane biuro, darmowa kawa, finansowanie dojazdu do pracy, jakieś masaże, rest roomy, firmy się prześcigują, żeby sciągnąc pracowników. Nikt Cie nie ciśnie, nikt nie stoi z biczem czy stoperem. Jak lubisz to podróże służbowe. Fakt, że doświadczony programista jest tak cenny na rynku sprawia, że pracodawca nigdy nie odwali Ci jakiegoś jawnego chamstwa, bo wtedy sobie po prostu pójdziesz gdzie indziej.
  5. Możliwosc pracy zdalnej z Twojego własne domu.

Myślę, że warto też wspomnieć o osobach, które skończyły studia całkiem nie związane z informatyką i czasem nawet pracując już w innej działce przebranżawiały się na programowanie. A jest ich coraz więcej.

Wiem, że prawdopodobnie jestem troche stronniczy, bo o branży programistycznej wiem więcej, ale myślę, że warto zapoznać się i z takim punktem widzenia.

 

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Jak zostało już napisane, medycyny czy biologii nie nauczysz się sam (a na pewno nie tego pierwszego). Dużo łatwiej będzie dokształcić się w zakresie informatyki lub ewentualnie potem się na nią przebranżowić. Oczywiście nie oznacza to też, że można zostać inżynierem systemów z krwi i kości lekkim nakładem pracy :)

Pamiętaj też, że istnieją połączenia informatyki, biologi i medycyny, poczytaj o nich, może coś Cię zainteresuje. Przykładami mogą być: bioinformatyka, neuroinformatyka i inżynieria biomedyczna. Myślę jednak, że nielekko w Polsce o pracę w tych dziedzinach poza instytutami badawczymi.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Idź na medycynę skoro jesteś tak dobry z biologii. Medycyny czy biologia sam nie wytrenujesz a programowanie już tak ;) To że pojdziesz na medycynę nie oznacza że musisz być lekarzem np. Wojciech Jagielski z zespołu Poparzeni kawa jest z wykształcenia lekarzem. Stwierdził że to nie dla niego i dają się muzyką. Nie wiadomo co będziemy robić w późniejszym życiu więc bym się tak nie nastawiał i zamartwiał tylko spokojnie szedł na medycynę a później zobaczysz.
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2018 przez C.J Obywatel (1,370 p.)
Bioinformatyka :)
0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2018 przez Jelen Bywalec (2,140 p.)
idź na medycynę , bardziej sie opłaca, coraz więcej osób idzie na informatyke i coraz mniej osób na to szukają, a na medycynie stale sa potrzebne nowe młode inteligentne osoby

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 131 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2022 w Bezpieczeństwo, hacking przez Paczka8 Nowicjusz (120 p.)
–2 głosów
4 odpowiedzi 600 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hardwell Dyskutant (8,960 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 348 wizyt
pytanie zadane 4 października 2017 w C# przez Wasacz Początkujący (480 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...