• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Duchowe i Mistyczne Książki

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
472 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pakiec22 Nowicjusz (130 p.)
Poszukuję mistycznych i duchowych książek, takich jak Minuta Mądrości czy Przebudzenie.

Autorzy którzy takowe tworzyli to np. Anthony de Mello oraz Osho.

I tutaj pytanie.

Jakich jeszcze świetnych autorów można zaliczyć do grona tych co wymieniłem?

Jakie jeszcze świetne książki można zaliczyć do grona tych co wymieniłem?

Czyli nie rozwój osobisty, nie motywacja, nie psychologia.

A przynajmniej nie będąca meritum. Lecz właśnie ta duchowość, mistycyzm.
2
komentarz 27 listopada 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Takie książki nie są merytoryczne - nie są zgodne z metodologią naukową
1
komentarz 27 listopada 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Nie znam treści książek (i obawiam się, że mogą nie mieć za wiele wspólnego z moim światopoglądem), o których mówi autor, ale:

Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło.  ~ William Shakespeare

Posługując się wyłącznie metodologią naukową, nie jesteśmy w stanie obalić tego stwierdzenia. Sfera duchowa może przecież istnieć niezależnie od nauki, więc nie odrzucałbym jej. Fakt, że coś nie jest zgodne z naszym obecnym dorobkiem naukowym, nie oznacza, że tego nie ma i nie jest warte uwagi. wink

komentarz 28 listopada 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@pakiec22,

A że tu raczej zagadnienia racjonalne a nie "poza snem filozofów", to w trybie advocatus diaboli:  

Najpierw to: https://www.empik.com/dlaczego-wierzymy-w-boga-ow-thomson-j-anderson-aukofer-clare,p1085157368,ksiazka-p

Później klasyk: https://www.empik.com/bog-urojony-dawkins-richard,2788445,ksiazka-p

inne z pewnością znajdziesz... 

 

komentarz 2 marca 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 2 marca 2019 przez jpacanowski
@mokrowski

A co mają te książki przez ciebie wspomniane z samą tematyką duchową. Kolega pyta o książki o tematyce duchowej, a nie o Bogu. Następnym razem jak ktoś zapyta o książki o np. medytacji to też te same książki polecisz?

Po drugie, wspomniane przez ciebie książki uważam za manipulacyjno nienaukowy bełkot.

Nie należy odrzucać rzeczy, których się nie rozumie. A głupotą jest w nic nie wierzyć. Zauważyć można, że im ktoś jest bardziej wykształcony, tym mniej chętniej przyjmuje nowe koncepcje. Tradycyjna nauka nie jest w stanie wytłumaczyć wielu rzeczy. Nadprzyrodzone nie oznacza niemożliwe, nie odkryliśmy po prostu jeszcze wszystkich tajemnic.

Do tego, uważam życie bardziej duchowe za wartościowsze od konsumpcyjnego.
2
komentarz 2 marca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Po drugie, wspomniane przez ciebie książki uważam za manipulacyjno nienaukowy bełkot.

Myślę że jeśli będę zainteresowany uzyskaniem informacji co sądzisz na temat tychże pozycji, to Cię wprost zapytam. Użyłem pojęcia "advocatus diaboli" co oznacza w założeniu że wymienione pozycje są w kontrze głównego nurtu (czymkolwiek by on nie był). Myślenie krytyczne nie ma nic wspólnego z duchowością i nie wiem skąd wniosek że czegoś nie rozumiem ? :) Pełen obraz uzyskuje się znając argumentacje każdej ze stron i określenie różnych punktów widzenia. Nie imputuj mi więc "tego co Ci się wydaje że Mi się wydaje". Możesz mnie co najwyżej o to zapytać. Wtedy dowiesz się jakie jest moje osobiste stanowisko w sprawach duchowości, krytycznego myślenia, stanu wiedzy na ten temat dziś.

Tradycyjna nauka nie jest w stanie wytłumaczyć wielu rzeczy. Nadprzyrodzone nie oznacza niemożliwe, nie odkryliśmy po prostu jeszcze wszystkich tajemnic.

Jasne :) Tylko wnioski jaką drogą podążać, każdy powinien wypracować sam.

Do tego, uważam życie bardziej duchowe za wartościowsze od konsumpcyjnego.

Jeśli postanowiłeś to zakomunikować, szanuję i szczerze życzę doprecyzowania obydwu pojęć na własny użytek.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 2 marca 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie znam tych książek, ale mogę polecić tę
http://sasana.wikidot.com/medytacja-vipassana-w-prostych-slowach

Wiem, że trochę za późno odpisuję, ale znalazłem przez przypadek ten temat, a rozumiem, że nagle nie przestał Ciebie interesować rozwój w tym kierunku.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 84 wizyt
pytanie zadane 25 października 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez w2 Obywatel (1,110 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,725 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez adam1709 Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...