• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wielki projekt przy użyciu prostych narzędzi

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
165 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
edycja 22 listopada 2018 przez MrxCI
Witam,

Pytanie jest proste, czy da się napisać wielki/większy projekt (serwis z kontami i jakąś bazą danych obrazków, forum itd.) przy używaniu prostych technologi (JS/HTML/CSS/PHP/MySQL) [bez frameworkow] i samego notepada++ lub innego prostego edytora tekstu?

 

Pytam się o to bo obecnie piszę projekt z użyciem web-packa - który jest strasznie uciążliwy, może przez brak dobrej znajomości oraz z użyciem edytorów jak visual code, który uruchamia sie po kilka minut, zapisuje pół, a wszystkie akcje są opoznione o kilkanaście sekund przez moje 4GB ramu komputera i osobiście najlepiej pisze mi się bez tych rzeczy, nawet sam sass wymaga dodatkowego kompilowania itd.. więc na powyższe pytanie można odpowiedzieć twierdząco?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 22 listopada 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Wszystko się da, pytanie tylko czy to będzie dobre i wygodne. Pisanie dużej aplikacji bez frameworków czy dodatkowych bibliotek będzie co najmniej trudne i męczące - próbować można, tylko nie wiem czy warto i jaki w tym cel.

Jak sobie to wyobrażasz chociażby na backendzie? Podstawowy mechanizm (obsługa requestów, routing, kontrolery) napiszesz całkowicie sam? System szablonów, aby oddzielić widok od logiki, też napiszesz? A może rozdzielisz aplikację na osobne API i front - wtedy całą aplikację frontendową napiszesz sam, bez żadnego gotowca? Żeby było jasne to nie chciałbym tu powiedzieć, że samemu masz nie pisać nic, brać same gotowce i nie mieć pojęcia o co chodzi. Tyle że pisząc wszystko samemu prawdopodobnie zajmie Ci to bardzo dużo czasu, a i nie zrobisz tego lepiej, bo ogólnodostępne biblioteki X osób pisało, X przetestowało i zrecenzowało.

Będąc zupełnie szczerym i absolutnie nie chcąc Cię urazić: podejrzewam, że po prostu masz zbyt małe pojęcie o tych rzeczach, stąd takie problemy. To samo tyczy się edytorów/IDE, prawdopodobnie nie jesteś świadomy tego, ile może dać IDE i ile ułatwić. To oczywiście nie znaczy, że wszyscy muszą korzystać z zaawansowanych edytorów. Mi jest wygodnie w IDE, kogoś może jednak przytłaczać i świadomie wybierze chociażby Sublime Text czy Atoma. Chęć korzystania z Notepada++ to już chyba ostra desperacja, bo ten edytor jest bardzo niewygodne na dłuższą metę i wielu podstawowych rzeczy nie ma.
komentarz 22 listopada 2018 przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
Muszę się zgodzić z tobą że przez brak wiedzy o lepszych edytorach jest mi się ciężko nimi posługiwać pomijając ograniczenia techniczne, jeśli chodzi o backend z tymi określeniami spotykam się pierwszy raz, pewnie dlatego że jestem front-end a php używam wyłącznie dla prostych requestów z Ajaxem w PHP 7, na danych pobranych dopiero operuje po stronie klienta robiąc z nimi potrzebne mi rzeczy.

Aż zaczełem zastanawiać się czy się do tego nadaje, jeśli instynktownie próbuje napisać coś sam żeby to rozumieć wiedząc z czym to się wiąże, zamiast skorzystać z gotowych rozwiązań - bo tego pierwszego nie robie tylko po chęć rozwoju, a przed strachem z niezrozumienia gotowych rozwiązań.

Dziękuje za długą odpowiedź.
komentarz 22 listopada 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Najlepszym sposobem na oswojenie się z tym edytorami/IDE jest korzystanie z nich, nie widzę innej opcji.

Nie wiem czy się do tego nadajesz, nie oceniłbym na tej podstawie że nie. Jednak jeśli nie znasz tych pojęć to za mało jesteś w PHP, aby móc pisać coś dużego. Albo inaczej: możesz zacząć, ale z biegiem czasu i nauki zauważysz, że po miesiącu pisania kod będzie trzeba poprawiać, a po 3 przepisać całkowicie od nowa, więc średnio ma to sens :) Poznaj najpierw lepiej PHP i całe środowisko, myślę że wtedy zrozumiesz potrzebę stosowania niektórych narzędzi.

Pisanie samemu i rozumienie jest na pewno dobre, ale gdy będziesz pisał wszystko samemu to trochę to potrwa. I jak już wspomniałem, na pewno nie będzie to tak dobry i bezbłędny kod, jak napisany i sprawdzony przez wielu ludzi (jak we frameworkach i bibliotekach). Mówisz że jesteś frontendem, tam też nie używasz żadnych gotowych bibliotek ani frameworków, wszystko piszesz zupełnie sam?
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2018 przez niezalogowany
Zdecydowanie tak :)
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Można jak najbardziej. Jednak zmiana edytora, nie wymusza porzucenia frameworków. 4GB RAMu może być obecnie mało, ale jeśli otworzysz edytor tylko i zapuścisz jakieś narzędzie typu wspomniany webpack czy kompilator sass, to nie powinno aż tak mulić... jaki system używasz?
komentarz 22 listopada 2018 przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
Obecnie win 10, domyślam się że przez swoje okienka i zbędną mechanikę jest ramożerny, lecz mam do niego sentyment, jeśli chodzi o frameworki, każde odświeżenie z podłączonym React'em ładuje się po ~7s, a przy pluginie na auto odświeżanie przeglądarka daje ostatnie tchnienie i pada (Chrome od Google)
0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2018 przez Sebastian Plichta Obywatel (1,200 p.)

wystarczy zapał parę dni,tygodni lub miesięcy i marz witrynęcheeky

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 181 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2019 w Nasze projekty przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 92 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adrian Paź Obywatel (1,270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 238 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...