• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Win10 + Ubuntu na jednym laptopie.

Object Storage Arubacloud
–1 głos
566 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
Cześć,

Chciałbym doinstalować na jednym laptopie system Ubuntu obok mojego Windows 10 i mam w związku z tym kilka pytań. Ubuntu chce zainstalować, ponieważ chce na nim programować, a Windows 10 chciałbym używać do codziennego użytku.

1. Mam dwa dyski SSD oraz HDD. Na SSD mam Windows 10. W związku z tym czy Ubuntu musiałbym zainstalować na tym drugim dysku czy wystarczy jakoś podzielić jeszcze ten SSD?

2. Mój laptop z system Win10 uruchamia się w przeciągu kilku sekund i nie chciałbym aby po odpaleniu włączał się GRUB Menu do wyboru systemu tylko aby uruchamiał się od razu Windows 10. Czy jest opcja aby włączać to menu kiedy się chce?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
wybrane 20 listopada 2018 przez Kapi2222
 
Najlepsza
Akurat mam tak zainstalowane, więc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że:

1. Możesz podzielić SSD (ja tak mam) - na windowsie wchodzisz w Zarządznanie komputerem -> Zarządzanie dyskami, wydzielasz część dysku SSD (nie przypisujesz jej do niczego) - opcja Zmniejsz wolumin, potem jak będziesz instalował Ubuntu to ta nieprzydzielona część pokaże ci się jako ta, na której możesz zainstalować system, polecam poszukać poradnika na YT bo jest tego pełno - ja tylko w skrócie napisałem,

2. Da się, ale jest to szalenie niewygodne - pytanie, jak chciałbyś wchodzić na Linuxa. Napiszę tak w skrócie jedną z możliwości - niezbyt wygodną - jak masz dwa systemy to masz Gruba i Windows Loader (czy jakoś tak). Gdy po włączeniu włącza się Grub, to masz okno wyboru systemu, gdy włącza się Windows Loader włącza się po prostu Windows i aby wejść na Ubuntu trzeba którymś klawiszem (u mnie F12) wejść w Boot Menu i wybrać dysk / partycę, gdzie masz Linuxa (wtedy i tak najpierw będziesz miał okno z wyborem systemu) .

Ja polecam o wiele wygodniejsze rozwiązanie - zainstalować na Ubuntu narzędzie Grub Customizer które ci pozwoli edytować okno z wyborem systemu, ustawić windowsa tak, żeby był w pierwszej linii (wtedy jak nie naciśniesz żadnego klawisza, to włączy się Windows), a Linuxa przesunąć do drugiej linii, resztę zbędnych rzeczy wywalić i dać czas czekania na powiedzmy 4 sekundy - wtedy włączy się okno z wyborem systemu, jak przez 4 sekundy nic nie naciśniesz to włączy się Windows.
komentarz 20 listopada 2018 przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
dzięki za odp. Tak dopytam jakiej wersji Ubuntu używasz? (jeśli to jest Ubuntu) Dotychczas korzystałem z wersji 16.04, jest sens przenoszenia się na nowszą wersję?
komentarz 21 listopada 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
U siebie mam 18.04, na pytanie czy warto niestety nie odpowiem, ponieważ nie orientuję się w temacie, jedyne co mogę powiedzieć to to, że obie (16.04 i 18.04) mają Long Time Support, więc którą nie wybierzesz będzie dobrze (najnowsza 18.10 tego nie ma)
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2018 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)
Grub 2 i tak się będzie włączać, możesz go tak skonfigurować by na pierwszej pozycji był W10.

Możesz też zainstalować ubuntu z odpiętym dyskiem z W10, wtedy systemy będą startować w takiej kolejności

jak masz ustawione w bios, i wybrać którego dysku ma komputer bootować.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,009 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,176 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 268 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,619 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...