• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto dorzucić coś do frontu czy skupić się tylko na tym?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
152 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez fxby Nowicjusz (120 p.)
Cześć. Postanowiłem się przebranżowić, chcę się nauczyć programowania webowego, html, css, javascript, frameworki, może też dorzucić photoshopa. Ogólnie mam do dyspozycji 3-5h dziennie, codziennie. Z racji tego, iż na rynku jest sporo frontendowców (tak przynajmniej słyszałem, czytałem) zastanawiam się czy może dobrze byłoby coś do tego dorzucić. Myślałem trochę o javie lub pythonie, ale też zastanawiam  się czy właściwie sam  JavaScript nie wystarczy do tworzenia np.aplikacji desktopowych, udoskonalania stron. Czy ciężko się wyróżnić na rynku? Zorientowałem się, że html i css są proste, wykazać można się dopiero przy js. Stąd na pewno dużo chętnych do przyjemnej pracy,  ale jak jest z jakością kandydatów? Mowa o stanowisku juniora. Czy uczycie się języków obcych poza angielskim? Jak z matematyką? Rozwijacie te zdolności?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nie słuchaj opinii typu "ucz się Javy bo tu przyszłość" czy "ucz się JS bo tu przyszłość" (choć wiadomo, ze JS jest the best :P)

Tak naprawdę to gdy poznasz dobrze 1-2 języki to potem przechodzenie do innych nie jest wielkim problemem. Możesz np. pracować jako front w JS z Angular/React/Vue ale czasem dostać coś do naskrobania w API w php (bleee), node, Java, C# itp.

Ucz się generalnie tego co Ci się podoba, a praca się znajdzie. Co więcej, już nie raz słyszałem opinie od osób rekrutujących, że np. fakt, iż znasz React ale nic nie robiłeś w Angular wcale Cię nie przekreśla z roli kandydata na Fronta, i nie mówię tu o stanowiskach juniorskich tylko o wyższych również... w pracy dostajesz czas na wdrożenie, wejście w projekt, w jego ekosystem itp. itd.
0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2018 przez Pszemeek Początkujący (370 p.)
> node.js

> react

>django

>angular

>vue.js

Polecam jeszcze pobawic sie tylko tak zeby wiedziec o co chodzi np z mongodb albo jakakolwiek baza danych. Wejdz sobie na kanal The Net Ninja i przerob sobie jego playlisty bo sa spoko:)))))))))))))))))))))))))))))
0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
edycja 18 listopada 2018 przez Kamil Naja
Podstawą powinno być bardzo dobre poznanie HTML i CSS, w tym tworzenia kodu działającego na wszystkich przeglądarkach i na wszystkich urządzeniach.

Oprócz tego, dobry frontendowiec powinien znać zasady "działania internetu", czyli HTTP, wiedzieć, na czym polega AJAX (zapytania http, komunikacja aplikacji z backendem), oraz poznać sposoby zabezpieczania aplikacji.

Na tle innych osób możesz się wyróżnić przez poznanie wzorców projektowych, zasad OOP (tu warto znać inne języki niż tylko JS), poznanie zasad tworzenia "czystego kodu". Musisz też umieć debugować kod.

Bardzo ważne jest też sprawne posługiwanie się narzędziami, czyli między innymi Twoim IDE czy edytorem kodu, konsolą, Gitem, Postmanem i devtoolsami przeglądarki.

Zamiast Photoshopa lepiej teraz zapoznać się z Adobe XD - prostsza aplikacja, lepiej dopasowana do potrzeb tworzenia grafiki webowej.

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,562 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...