• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Połączenie dwóch routerów, lub modemu z routerem

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
866 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Lupus31 Nowicjusz (130 p.)

Witam nie chcę zaśmiecać i zakładać tego samego tematu ponownie, niestety nie uzyskałem odpowiedzi w podobnych zapytaniach na forum. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i mój dostarczyciel internetu zastrzega sobie użytkowanie wyłącznie "ich" sprzętu pod groźbą zerwania umowy.. (mój ISP to SKY) Jednakże router mojego ISP nie  jest wystarczający, głównie pod względem zasięgu sieci i pracy przy większej ilości podłączonego sprzętu.  Zakupiłem więc dodatkowy router, który teoretycznie można było podmienić z oryginalnym Sky Q Hub ( nowy zakupiony to TP Link Archer VR2800) Na angielskich forach wyczytałem że ów Archer VR2800  obsługuje "option 61" (???) i daję sobie radę z uwierzytelnieniem w sieci ww. ISP swojej "obecności". Sprzęt popracował w ten sposób kilka dni ale połączenie WiFi rwało się nieustannie.
Postanowiłem więc spróbować połączenia obydwu urządzeń ze sobą. Router/modem SKY Q Hub (od ISP) ustawiłem na adres 192.168.0.1, włączyłem na nim DHCP i ustawiłem pulę adresów od 0.2 do 0.254, przypisałem również na stałe adres drugiego urządzenia 192.168.0.5.  W "Archer VR 2800" wyłączyłem DHCP, przestawiłem na opcję trybu pracy (jednego z trzech do wyboru) "router bezprzewodowy" i przypisałem adres  192.168.0.5 ( wyczytałem gdzieś że adres powinien być z poza puli DHCP pierwszego routera??? ale jak próbowałem takich ustawień traciłem z nim kontakt) 
Router Archer jak wyczytałem tak i podłączyłem do gniazda LAN nie WAN/LAN ( nie wiem czy to ma znaczenie) 
Generalnie internet teraz działa, wszystkie adresy w sieci (poza jednym komputerem którym ustawiałem obydwa urządzenia i dwoma telefonami podłączonymi przez Wifi) wyświetlają się w routerze/modemie pierwszym z ustawionym DHCP. Codziennie muszę restartować urządzenie drugie Archer VR2800 (czasem częściej niż raz dziennie) gdyż przestaje działać internet na podłączonych do niego urządzeniach i nie mogę się zalogować do niego po adresie 192.168.0.5
  Czy ktoś mi podpowie czy to co jest na screenach jest prawidłowo ustawione ? Czy jest możliwość zarządzania na Archer QoS mimo że on nie widzi podłączonych urządzeń (poza wspomnianymi trzema) Na swój ograniczony w wiedzę sposób rozumiem że jeżeli nie zarządza on adresami (nie ma DHCP) nie może zarządzać priorytetem ruchu w sieci? Jestem elektrykiem i laikiem i powoli się poddaję, a chciałbym wycisnąć z tego jak najwięcej się da, bo mam w domu fanatyków sterowania głosowego przez Google Home i ilość urządzeń rośnie w zastraszającym tempie, a router/modem od ISP (Sky Q  Hub) nie wyrabia. Bardzo proszę o pomoc, bo już się gubię w tym wszystkim co próbowałem, a czego jeszcze nie. Zupełnie nie wiem co ustawić w zakładce ze screenu drugiego. Nie wiem czy przypisanie adresu takie jak w screenie trzecim jest prawidłowe. I czy ustawienia routera/modemu ISP są wystarczające. Z góry przepraszam jeżeli nie używam fachowej terminologii lub nazywam rzeczy innymi niż są, pozdrawiam.

screen 1 - Ustawienia na Sky Q Hub 
screen 2 - Archer 2800, zakładka ustawienia zaawansowane/sieć/internet 



screen 3 - Archer 2800, zakładka ustawienia zaawansowane/sieć/internet LANimage

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 listopada 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Jak dostarczany jest internet? Jest to kablowka, forma neostrady, sat? Zazwyczaj isp identyfikuje po mac, wiec jezeli zamienisz routery i wklepiesz stary mac, wszystko bedzie smigac, dodatkowo mozesz dac standardowe szyfrowanie i isp nic nie poradzi. Jezeli chodzi tylko o zasieg wi-fi a isp jest 'sprytny' a ty nie chcesz szyfrowac, albo cos tam, i 'admin' bedzie szukal twojego bledu bo  mu podpadles, to ustawiasz router ISP jako glowny (moze tez byc tryb bridge - jezeli to jest jakas froma neo itp.), po kablu podpinasz go do tego swojego i hula (ips i tak ma sztuczki aby wykryc takie zagranie, ale powodzenia w udawadnianiu, jezeli klient jest chodz w miare lebski - inna sprawa czy przy ew. rozprawie sad bedzie 'myslal').99% przypadkow regulaminu isp to tylko straszenie klientow aby nie kombinowali...

Na urzadzeniach (telefony, alexa, itd.) dajesz jako brame domyslan ten swoj router z lepszym wi-fi. Maska podsieci ta sama. w ruterze mozesz dac dns google'a.

BTW - popraw wi-fi na starym bez kombinacji :P - https://www.youtube.com/watch?v=XRp6bYw2GvA

 

A jak chcesz dobrze i porzadnie i tak abys sie polapal z giu to odwal jakiegos tomato - np shibby czy teraz kille72 cisnie update'y.
komentarz 17 listopada 2018 przez Lupus31 Nowicjusz (130 p.)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Mój ISP dostarcza dwa typy połączeń z tego co doczytałem:

1) Pierwszy to ADSL przez linie telefoniczną

2) Drugi to połączenie "fibre broadband" (i to posiadam), z nazwy optyczne nie jest połączeniem stricte FTTH ( Fibre To The Home), korzysta z miedzianej sieci telefonicznej, a przekaźnik do sieci optycznej jest poza moim domem w jakiejś odległości. Router/modem podłączony jest  do gniazda telefonicznego przez RJ11.

 

Archer VR2800 kupiłem z zamysłem podmienienia oryginalnego routera/modemu. Doczytałem że dla ADSL aby to zrobić należy wygenerować na podstawie modelu seryjnego urządzenia i domyślnego hasła Wifi dane do logowania do sieci i w ten sposób podłączać swój nowy Modem/Router.
Oczywiście rzecz mnie nie dotyczy, przy połączeniu fiber ponoć generowanie haseł nic nie da i należy wpisać dowolne zakończone w loginie odpowiednią nazwą użytkownika "xxx@skybroadband" Widziałem również tutoriale w których używano programu "wireshark"  do wydobycia hasła z połączeń restartowanego  modemu, gdy na ekranie zaczną pojawiać się pakiety DHCP, tam w logu jest właśnie "option 61" jako "client identifier", w tutorialach wskazują na klonowanie Mac ale wspominają jako "optional but recomended"  Osobiście spróbowałem połączyć Archer z loginem i hasłem dowolnym i połączył się, to były pierwsze dni działania i często rwał wtedy połączenie. Dlatego tłumacząc sobie językiem laika że sieć i dostawca się "broni" przed moimi machlojkami próbowałem wykorzystać oryginalny router/ modem od ISP i podłączyć Archer VR2800 jako coś w rodzaju Access Point i Switch ze względu na jego większy zasięg i mam nadzieję większą zdolność ogarniania dużych ilości urządzeń bezprzewodowych. Niestety tutaj też mi nie wychodzi, bo piszę właśnie z komputera podłączonego ethernetem do Archer, nie mogę się do niego zalogować przez przypisany adres 192.168.0.5 i mimo że telefon widzi sieci bezprzewodowe nie może się do nich zalogować wyrzucając "błędne hasło" Na dzień dzisiejszy o oskarżenia ISP się już nie boje bo doczytałem że w tym roku zmienili zapis z tego że "muszę używać routera od nich" na taki że "nie będą wspierać technicznie innych routerów niż od nich" więc procesu mi nie wytoczą tylko nie pomogą w konfiguracji i nie podadzą żadnych haseł. Osobiście byłbym zadowolony jeżeli tylko udałoby mi się zaostawić stary modem tak jak jest i skonfigurować Archer VR2800 jako AP/Switch z wyłączonym DHCP ale widocznie coś robię źle. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
komentarz 17 listopada 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
no wiec ten fibre to moze nie byc fibre. Musisz wiedziec z jakiego polaczenia korzysta dostawca jezeli jest to adsl to ustawiasz router w tryb bridge i podlaczasz ten swoj. Jezeli jest to kablowa/swiatlowod 'normlany', to po prostu kierujesz urzadzenia na odpowiednia brame domyslana, ktora ustawisz a to jakie dodatkowe opcje wlaczysz, zalezy od ciebie.

Jezeli isp uzywa specjalnego softu, w ktorym jest zakomunikowany ID (lub pass) klienta, to moze byc klopot z przeniesiem tego na zwykly router, ale przeciez nie ma takiej potrzeby jezeli jest to kablowka.

 

Mam nadzieje ze rozumiesz... podlacz stary router, zobacz jaki jest stosowany pass na siec bezprzewodowa i zapisz jej ssid. Teraz wywal siec bezprzewodowa, podlacz drugi router po kablu dos tarego (bo inaczej punktem najslabszym bedzie wifi routera od isp) nadaj mu taka sama nazwe ssid sieci i taki sam pass (devices powinny to lyknac). Nastepnie konfigurujesz jak sie sie podoba i co chcesz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 881 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,733 wizyt
pytanie zadane 16 października 2017 w Sieci komputerowe, internet przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 267 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dabro Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...