• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu 18.04 LTS - jak podzielić partycje?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,344 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)

Cześć!

Windows 10 doprowadził mnie dzisiaj do białej gorączki i postanowiłem w końcu przerzucić się na Ubuntu. Moje pytanie brzmi: Na windowsie miałem partycję C: która jest w całości stworzona z dysku SSD (120 GB), natomiast partycja D: to dysk HDD (1TB). Jak podzielić partycje podczas instalacji żeby system zainstalował się i uruchamiał na SSD a na dysku HDD można było instalować wszystkie programy, gry itp., oraz przechowywać dane?

PS. Czytałem że partycja swap jak się ma 8GB ramu nie jest wymagana i podobno skraca żywotność dysków SSD. Jednak jest potrzebna jeśli korzystamy z hibernacji. Ja właśnie korzystam z hibernacji i kolejne pytanie, jak rozwiązać ten problem? Wrzucić partycję swap na dysk HDD?

komentarz 21 listopada 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
  1. Swap is not generally about getting emergency memory, it’s about making memory reclamation egalitarian and efficient. In fact, using it as “emergency memory” is generally actively harmful.
  1. Disabling swap does not prevent disk I/O from becoming a problem under memory contention, it simply shifts the disk I/O thrashing from anonymous pages to file pages. Not only may this be less efficient, as we have a smaller pool of pages to select from for reclaim, but it may also contribute to getting into this high contention state in the first place.

https://chrisdown.name/2018/01/02/in-defence-of-swap.html

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 listopada 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
wybrane 15 listopada 2018 przez Dawid_Predecki
 
Najlepsza
Możesz na SSD postawić system, a na HDD partycje Home, albo dać 40 GB na sytemową, a 70 GB na Home. A HDD jako dodatkowa partycja powiedzmy w ext4 na dane, czy innym systemie plików. Ja od kilku lat używam SWAP na SSD i jakoś nic mu się nie stało, a już dysk HDD zaczyna mi padać. Nie wiem czy Gnome Ci pasuje, bo przypomina trochę system macOS, najbardziej przypominający interfejs Windows 7 to jak dla mnie Linux Mint 19 i Cinnamon. Ja używam Gnome, ale od dawna mam Linuksa.
komentarz 15 listopada 2018 przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
Dobra to jeszcze jedno pytanie: Czy na /home będę mógł normalnie instalować aplikacje?
komentarz 15 listopada 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Raczej nie bez drobnych zmian, lepiej na tym SSD wszystko zainstalować na jednej systemowej partycji. Ja kiedyś miałem 20GB na systemowej i zabrakło mi miejsca. Zależy jak dużo programów i gier chcesz zainstalować. Musisz wiedzieć, czy będzie to sporo programów czy gier ze Steam. Oczywiście można to wszystko potem pozmieniać, jeżeli zabraknie Ci miejsca, ale to dodatkowa robota. Miałem ostatnio taki problem, ze zabrakło mi miejsca na partycji TMP gdy instalowałem Androida na Android Studio, ale spokojnie dało się zmienić ścieżkę katalogu TMP i przekierować te pliki instalacyjne do HOME.
komentarz 15 listopada 2018 przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
No dobra dziękuje za pomoc, zainstaluję i potem ewentualnie będę się bawił ;)
+1 głos
odpowiedź 16 listopada 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 16 listopada 2018 przez jpacanowski
Jeśli wolisz Windowsy, to zawsze jest wyjście w postaci Windows 8.1 - dość niedoceniony Windows, który zużywa bardzo małe zasoby, nie szpieguje tak jak Windows 10, oraz nie wymusza aktualizacji. Na moim PC z Core 2 Duo i 2 GB pamięci RAM system Windows 8.1 chodził jak rakieta i na starcie używał tylko niecałe 500 MB pamięci RAM - przy usunięciu niepotrzebnych usług spadło do ok. 300 MB.

Natomiast jeśli wolisz przejść na Ubuntu, to pamiętaj że jest to dość ciężka dystrybucja ponieważ dużo usług i modułów działa w tle, po to aby system działał w pełni na każdej możliwej konfiguracji sprzętu - jest to dystrybucja dla początkujących i wszystko ma działać. Jeśli masz większe ambicje to polecam Debiana bądź nawet FreeBSD.

Jeśli chodzi o partycję SWAP w Linuksie, to mając 8 GB RAM, powinna być wielkości przynajmniej 4 GB, a gdy chcesz używać hibernacji, to partycja powinna być wielkości 1.5 x ilość pamięci RAM, czyli 12 GB. Uważam, że partycja SWAP powinna zawsze być, niezależnie od tego ile masz pamięci RAM - system powinien mieć zawsze na czarną godzinę dodatkową pamięć - 8/16 GB RAM łatwo zużyć, zwł. na serwerze, a gdy zabraknie pamięci wirtualnej to różnie może się to skończyć, łącznie ze spadkiem wydajności, a nawet spadkiem stabilności. Do tego, Linux trochę inaczej zarządza pamięcią i mając nawet 32GB RAM, system często przenosi na SWAP najmniej ważne strony pamięci.
0 głosów
odpowiedź 15 listopada 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Po pierwsze to system (oraz czasami aplikacje) na Linuksie zajmuje mniej miejsca niż Windows. Jak nie będziesz szaleć, to 120 GB na programy i system powinno wystarczyć. Zastosuj się do tego co drive napisał.

Jest kilka trików do przedłużania żywotności dysków SSD. Nie wiem czy czasami gra jest warta świeczki, ale możesz:
- zmniejszyć ustawienia swappiness → łatwe do zrobienia
- montowanie folderu /tmp na tmpfs
- możesz poczytać też o TRIM

W linuksie możesz ustawiać punkty montowania jak chcesz np. ustawić partycję swap na HDD (z wyłączonym swappiness). Nie wiem czy to ma sens przy tylko 8 GB RAM.
komentarz 15 listopada 2018 przez niezalogowany
Nie widzę w ogóle możliwości żeby on się zbliżył do tych 120 gb na partycji /. Nawet jeżeli zastosowałby btrfs i zainstalował pół repozytorium.

Nie ma za bardzo co popadać w jakąś paranoję z tym eksploatowaniem dysku ssd, zwłaszcza, że obecnie są one tanie i wiadome że tendencja będzie się utrzymywać. Szkoda spadków wydajności przy swapowaniu na hdd, więc albo swap na ssd, albo bez swapa. Jednak bez swapa to zaczyna się robić nieciekawie kiedy ram się skończy, a nie ma gdzie system zrzucić tego. Jeżeli wystarczająco szybko nie zareagujesz to hard resetem może nawet się skończyć.

PS. Na laptopie przy 8 gb próbowałem bez swapa i szybko go dodałem. Podobna sprawa z komputerem stacjonarnym.
komentarz 15 listopada 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Zgadzam się z Tobą. Napisałem głównie po to żeby pokazać możliwości, jak ktoś chce się pobawić. Wydaje mi się, że przy większej ilości ramu jest sens mieć swap na hdd tylko do celów hibernacji i przy małym SSD. W zależności jeszcze co się robi na tym kompie.
komentarz 15 listopada 2018 przez niezalogowany
Mając ssd nie ma sensu hibernacja. System wstaje ~10 sekund.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 462 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 535 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 63 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...