• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dobra płyta AM4 (Ryzen 3 2200G) wspierająca LINUX-a - co polecacie?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,152 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2018 w Sprzęt komputerowy przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Witam forum!

Szukam płyty głównej pod AMD Ryzen 3 2200G (ryzen "drugiej" generacji) wspierającej Linuxa i Windowsa. Podoba mi się płyta ASROCK B450 PRO4, ale w manualu piszą tylko o wsparciu Windows 10. A 10-tki raczej nie chcę mieć w domu :) W ostateczności ją zainstaluje, ale tylko obok Linuxa.

Zależy mi na bezproblemowym korzystaniu z Linuxa (Debianopodobne) oraz  Windows najchętniej wersji 7.

Jaką płytę pod nowe Ryzeny polecicie? tak za 300-500 zł. Raczej na chipsecie B450 lub X470. Musi mieć M2 NVME, mile widziane 6xsata III. SLI czy Crossfire nie potrzebuję.

 

W Internetach piszą, o problemach większych i mniejszych we współpracy niektórych płyt AM4 z niektórymi Linuxami, chciałbym tych kłopotów uniknąć. Linux jest mi niezbędny, nie wyobrażam sobie pracy tylko na Windows.

Dzieki!

Pozdrawiam, Rx

PS. Tu piszą co nieco o problemach:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8v9eeb/state_of_ryzen_3_2200g_and_linux/

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3459274.html

 

 

komentarz 15 listopada 2018 przez GironX Początkujący (360 p.)
Trochę dziwne pytanie. problemy zw wsparciem dla Linuxa to były przed rokiem 2000. I raczej tyczyło się to sterowników. od mniej więcej 98 roku nie spotkałem się aby Linux nie działał z powodu płyty głównej.
komentarz 16 listopada 2018 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Byly problemy z ryzen amd, szczegolnie z apu.

Wczoraj doczytalem, ze kernel 5.16-5.18 wyeliminowaly te problemy.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 listopada 2018 przez niezalogowany
Osobiście mam ASRock AB350 Gaminig ITX/AC w wersji mini z 2200g i nie miałem żadnych problemów w sumie. Linux jako jedyny system na tym komputerze.
komentarz 16 listopada 2018 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Dziekuje za info! Wyglada na to, ze problem zostal zazegnany.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 300 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez zaki25 Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,323 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2023 w Sprzęt komputerowy przez Zeti_5211 Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...