• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak cos takiego rozwiazac?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
178 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2018 w Offtop przez skywalkerbart Nowicjusz (240 p.)
Czesc,

Chcialbym czysto teoretycznie dowiedziec sie na jakiej zasadzie dzialaja serwisy typu olx.

Mam na mysli to ze ktos moze sie zarejestrowac po czym umiescic ogloszenie wypelniajac dany formularz. Strzelam ze (php?) przechwytuje dane z tego formularza po czym wysyla je do bazy danych ale to tylko moje przypuszczenia.

Interesuje mnie takze na jakiej zasadzie dziala formularz wyszukiwania na takich stronach tzn. wybieram sobie np. zakres cenowy z danej kategorii po czym wyswietlaja mi sie tylko te przedmioty na stronie.

Moze jest ktos tutaj kto wie jak to dziala i chcialby mi wytlumaczyc ten proces po kroku? (rozbic na czesci pierwsze)

 

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi:)

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 14 listopada 2018 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
wybrane 14 listopada 2018 przez skywalkerbart
 
Najlepsza

Czesc,

Witaj bardzo serdecznie :)

Chcialbym czysto teoretycznie dowiedziec sie na jakiej zasadzie dzialaja serwisy typu olx.

Po pierwsze - nie jest prostą czynnością opisanie jak działa dany serwis, ponieważ każdy z nich może wykorzystywać zupełnie inne różniące się od siebie w stopniu większym lub mniejszym skrypty.

Mam na mysli to ze ktos moze sie zarejestrowac po czym umiescic ogloszenie wypelniajac dany formularz.

Formularz logowania / rejestracji / dodawania ogłoszenia najczęściej będzie wykonany właśnie w PHP lub za pomocą framework'ów opartych o ten język programowania np. Laravel (swoją drogą polecam się zapoznać). Dlaczego? Dlatego iż ten język jest już na tyle sprawdzony oraz posiada tak dużą społeczność, że jest niemalże wymogiem na backendzie, ale nie jest to jedyny język w jakim można takie formularze przesyłać. Ponadto poprawność formularzy w większości przypadków jest sprawdzana za pomocą AJAX'a czyli technologii która pozwala na odświeżenie danej sekcji na stronie bez przeładowania całej witryny.

Strzelam ze (php?) przechwytuje dane z tego formularza po czym wysyla je do bazy danych ale to tylko moje przypuszczenia.

Ogólnie rzecz ujmując każda informacja która powinna być w jakiś sposób przechowana i pokazana w zupełnie innym miejscu należy zostać gdzieś zapisana. Najczęściej jest to baza danych, a operacje na danych z bazy są wykonywane za pomocą języka SQL. Po przechwyceniu takich danych z formularza oraz ich walidacji (jest ona niemalże konieczna!) trafiają one do konkretnej tabeli w bazie danych i są gotowe do późniejszego sprawdzenia. Nawiążę tutaj jeszcze do zdania: ,,trafiają one do konkretnej tabeli w bazie danych" - otóż baza danych zazwyczaj jest jedna (to z nią zawsze powinniśmy się łączyć i jej nazwę podać w pliku connect.php w polu db_name) a tabel w niej może być wiele. Przykładowo załóżmy, że jesteś właścicielem serwisu youtube - użytkownika który się dopiero zarejestrował zapiszesz do tabeli o nazwie użytkownicy, dodany przez niego film - w tabeli filmy, a liczbę like'ów dla danego filmu w tabeli polubienia. Ogólnie każda informacja w bazie danych powinna mieć unikatowe ID z atrybutem A_I (auto increment)

Interesuje mnie takze na jakiej zasadzie dziala formularz wyszukiwania na takich stronach tzn. wybieram sobie np. zakres cenowy z danej kategorii po czym wyswietlaja mi sie tylko te przedmioty na stronie.

Formularz wyszukiwania często jest wykonywany za pomocą technologii AJAX, ponieważ nie ma potrzeby odświeżania całej strony (oczywiście można ty wykonać bez ajaxa, ale jest to nieprofesjonalne). Zapytanie jakie wpisujesz do formularza wyszukiwania trafia do skryptu z rozszerzeniem .php, a następnie wyciągane są z bazy danych pasujące wyniki. Skrypt wyszukiwania może być mniej lub bardziej zaawansowany, zależy to od umiejętności programisty oraz od spędzonego nad problemem czasu.

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi:)

Ja również pozdrawiam! Miłego dnia :)

 

komentarz 14 listopada 2018 przez skywalkerbart Nowicjusz (240 p.)
Dzieki za swietna odpowiedz! wiele mi to wyjasnilo naprawde super odpowiedz:) Pozdrawiam
komentarz 14 listopada 2018 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania - śmiało :)
komentarz 14 listopada 2018 przez skywalkerbart Nowicjusz (240 p.)
W zasadzie to mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o to jak tworzy sie podstrona tzn. gdy ktos juz wypelni formularz itd. to przy pomocy tych danych powstanie szablon html (ktos poda np cene i doda zdjecia to po wejsciu w te oferte otworzy sie podstrona i na niej beda informacje, zdjecia i np opis) to tez przy pomocy php?
komentarz 14 listopada 2018 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

Jak najbardziej można to zrobić za pomocą PHP. Posłużę się tu przykładem który wydaje mi się najlepszy do wytłumaczenia Ci tego mechanizmu. Załóżmy, że robisz sklep internetowy.

Na stronie gdzie masz wszystkie oferty które są dodawane w pętli for php (pętla dlatego, że w łatwy sposób możesz kontrolować liczbę ofert. Możesz stworzyć pętlę np.: for($x = 0; $x < 20; $x++) przez co na stronie pokaże się tylko 20 wyników. W tej pętli tworzysz tak jak w zwykłym html lecz używasz instrukcji echo np: echo "<div>"; ) następnie w momencie kliknięcia przenosisz użytkownika do podstrony - oferta.php/id-oferty=x - gdzie x=id-oferty-w-bazie-danych. 

W pliku oferta.php pobierasz id-oferty np. tak: $id_oferty = $_GET['id-oferty'];

Następnie wstawiasz w odpowienie miejsca wartości z bazy danych ogłoszenia o danym id.

 

Wiem, że może wydawać się to dość skomplikowane i jeżeli będziesz miał problemy ze zrozumiemiem mogę Ci w wiadomości prywatnej wysłać kod do małego sklepu który ostatnio robiłem.

1
komentarz 14 listopada 2018 przez skywalkerbart Nowicjusz (240 p.)
Wow ! Serio dzieki za odpowiedz i poswiecony czas teraz juz wiem to co chcialem wiedziec. Przeszukalem troche internetu i nie moglem znalezc odpowiedzi na te pytania ale juz wszhstko jasne.Dzieki jeszcze raz za odpowiedz:)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 228 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2019 w HTML i CSS przez Destiny Użytkownik (500 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 526 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w C i C++ przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2020 w PHP przez wius2012 Początkujący (330 p.)

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,599 komentarzy

61,950 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...