• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co dalej z karierą?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
459 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Witam, obecnie jestem studentem na zaocznych studiach informatycznych i szukam od pewnego czasu swojej pierwszej pracy lub stażu jako programista. Najczęściej używałem C++ oraz Qt. Tutaj umieściłem swoje niektóre projekty: https://github.com/arkadiusz97 Niestety mam bardzo duży kłopot ze znalezieniem pracy czy stażu na takim stanowisku. W związku z tym mam parę pytań:

1. Czy ten problem to wina słabych umiejętności nawet jak na tylko potencjalnego stażystę czy bardziej wina tego, że piszę w C++, zamiast w np. Javie czy w C#?

2. Czy z takimi umiejętnościami, jakich użyłem do stworzenia pokazanych projektów jest sens szukać pracy/stażu jako programista czy lepiej szukać też pracy jako serwisant czy administrator sieci?

3. Czy są realne szanse, aby w obrębie jednej firmy zmienić stanowisko z np. serwisanta na programistę, jeśli dana firma zajmuje się wieloma dziedzinami?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 listopada 2018 przez edios55 Bywalec (2,600 p.)

1. Czy ten problem to wina słabych umiejętności nawet jak na tylko potencjalnego stażystę czy bardziej wina tego, że piszę w C++, zamiast w np. Javie czy w C#?

Nie opisałeś dokładnie w jaki sposób szukałeś pracy. Mogę podejrzewać, że problemem jest na przykład CV lub samym procesem rekrutacji. Polecam sprawdzić swoją CVke z artykułem "Jak napisać dobre CV" (na pewno znajdziesz takich wiele w wyszukiwarce wink ). Warto zadzwonić do firmy, gdzie aplikujesz i zapytać co z twoją aplikacją(procesem rekrutacyjnym)  

Życiowym przykładem: Do firmy, w której aktualnie pracuje, moja rekrutacja trwała 2 miesiące i większość tego czasu to była oczekiwanie na odpowiedź. Spowodowane było to niedbałością działu HR oraz ich okresem urlopowym. O swoje trzeba walczyć. 

2. Czy z takimi umiejętnościami, jakich użyłem do stworzenia pokazanych projektów jest sens szukać pracy/stażu jako programista czy lepiej szukać też pracy jako serwisant czy administrator sieci?

Twój dotychczasowy dorobek na githubie pokazuje, że masz jakiekolwiek obycie z kodem. Nie zaszkodzi rozwijać dalej swojego portfolio. Popracuj nad regularnością pracy projektowej, nie musisz robić aplikacji w jeden dzień.

3. Czy są realne szanse, aby w obrębie jednej firmy zmienić stanowisko z np. serwisanta na programistę, jeśli dana firma zajmuje się wieloma dziedzinami?

Na to pytanie odpowiedź brzmi "Zależy". Jeśli będzie to większe korpo to przeważnie mają system "Job Changer". Wszystko zależy od twoich umiejętności. Polecam przejrzeć ten link:  LINK . Może znajdziesz ciekawą ofertę pracy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. 

komentarz 15 listopada 2018 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Oto jak szukałem pracy:

1. Na stronie: https://justjoin.it/

2. Na pewnej grupie na Facebooku z pracami dla stażystów i juniorów.

3. Na stronie swojej uczelni w zakładce praca.

4. Na pracuj.pl.

5. Na niedawnych targach pracy na Politechnice Warszawskiej.
+1 głos
odpowiedź 15 listopada 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Czy ten problem to wina słabych umiejętności nawet jak na tylko potencjalnego stażystę czy bardziej wina tego, że piszę w C++, zamiast w np. Javie czy w C#

W takiej javie czy c# powinno być po prostu więcej miejsc pracy
Mając do wyboru 30 firm jest większa szansa że gdzieś się dostaniesz, niż mając 5

Czy z takimi umiejętnościami, jakich użyłem do stworzenia pokazanych projektów jest sens szukać pracy/stażu jako programista czy lepiej szukać też pracy jako serwisant czy administrator sieci?

Zależy czego firma oczekuje
Według mnie na "juniora z definicji" będzie ok, coś tam umiesz napisać, tragedii nie ma

Z tym że mamy 2018... a w sumie końcówke 2018
Już wiele firm podniosło poprzeczkę i przez juniora rozumieją "kogoś więcej niż początkujący" - kogoś kto zna wzorce, kojarzy coś z architektury, zna elementy z nowych wersji języka, zna zasady pisania kodu (najważniejsze to SOLID, ale są też np YAGNI, DRY, KISS), umie pisać testy i wie że jest kilka typów testów (np jednostkowe, integracyjne itd)

Czy są realne szanse, aby w obrębie jednej firmy zmienić stanowisko z np. serwisanta na programistę, jeśli dana firma zajmuje się wieloma dziedzinami?

Tak jak  edios55 napisał, zależy od firmy
Jeśli firmie nie zależy żeby na stanowisku np serwisanta mieć akurat ciebie, a przydałby im się ktoś na stanowisku programisty => nie powinno być problemu

W dodatku możliwe że byłbyś stawiany na wyższym miejscu niż osoby aplikujące klasycznie, bo ciebie już znają a ty już znasz ich

Z tym że pewnie trudno byłoby znaleźć taką firmę (nie licząc korporacji)

+1 głos
odpowiedź 16 listopada 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Cześć, taki plan możesz zaimplementować:

* Codziennie wysyłać CV na wszystkie nowe ogłoszenia w technologii, która Cię interesuje. Skup się na szukaniu pracy jako programista i nie kombinuj z próbami zmiany z serwisanta.

* Chodzić na rozmowy z firm, które się odezwą. Pewnie dostaniesz też zadania rekrutacyjne do zrobienia, które pomogą Ci się podszkolić z tego, co realnie wymaga pracodawca.

* Commitować więcej kodu na Githuba - trochę tam pusto.

Powtarzaj to codziennie w pętli, aż dostaniesz pracę.
0 głosów
odpowiedź 16 listopada 2018 przez Waldek1 Nowicjusz (140 p.)

Jak to mawiają: "Szukajcie, a znajdziecie" wink. Ja szukałem, tak, jak i ty, ale w końcu znalazłem tutaj. Grunt to się nie poddawać. Jesteś jeszcze młody więc daj sobie czas. Pisz w C++. Tak, od razu to nie przeskakuj na serwisanta, czy też administratora jeśli chcesz zostać etatowym programistą. Powalcz z tym co już masz, z tym co już potrafisz, na rynku pracy. Jak pracodawca zaprasza to idź i walcz. Nawet jak ma wyższe oczekiwania wobec tego co sam już potrafisz to i tak staraj się do końca na rozmowie,  traktując to jako trening.

A, czy można przeskakiwać z serwisanta na programistę w ramach jednej firmy? To już zależy od firmy wink

komentarz 17 listopada 2018 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Oczywiście walczę, ale po prostu już potrzebuję pracy ze względów finansowych.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 170 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hubi86 Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 689 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,617 wizyt

92,418 zapytań

141,223 odpowiedzi

318,989 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...