• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Niemogę zainstalować Debiana

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
376 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez stigman93 Początkujący (300 p.)
Witam

Używam Linux mint i chciałem się przesiąść na Debiana z ciekawości bo to najstarsza dystrybucja bez jakichś udziwnień mniejsza. Mam lapka HP PAvilion i-5 8 generacji 8gb ram 256 ssd i 1tb hdd karta graficzna nvidia 1050. Weszedłem na oficjalna strone debiana i przeszperałem troche pobrałem plik iso i zflashowałem na usb i po rebocie i zaznaczeniu odpal z usb pokazał mi się komunikat  żeby wybrać pamięć z plikiem do instalacji i niewiem dlacxego skoro jest wgrany. Pierwszy raz napotkałem ten problem. Przy instalacji Minta, Ubuntu albo Elementary OS nienapotkałem takich problemów. Czy ktoś wie w czym tkwi problem? Ja świeżak jestem może coś pominałem
komentarz 13 listopada 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Jak nie możesz to nie instaluj.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Wyczyscileś usb przed wgraniem?

jak tak spróbuj wgrać jako obraz nie ISO tylko mbr czy jakoś tak.

Z telefonu pisze to nie mogę teraz sprawdzić tej opcji w rufusie jak się nazywa dokładnie.
0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Bo jest wgrany zapewne jako plik iso na systemie plików (jaki by nie był) na urządzeniu usb.

Jeśli masz obraz instalacyjny systemu Debian, to iso wgrywa się "bajt w bajt" a nie w postaci pliku iso na system plików tej pamięci usb.

Jeśli masz już jakąkolwiek dystrybucję Linux'a i chcesz mieć instalację na usb, to:

1. Upewniasz się co do nazwy urządzenia z usb (ja tu przyjmę /dev/sde ). Po tej komendzie wystąpi na liście. Najlepiej wyciągnij pendrive, wywołaj komendę i włóż pendrive i znów ją wywołaj. Z różnic będzie wynikało jakie masz urządzenie.

lsblk

2. Upewniasz się że urządzenie nie jest nigdzie zamontowane. Jeśli jest, trzeba je odmontować.

df -h

Odmontować urządzenie możesz tak (zakładam że jest zamontowane do /katalog):

sudo umount /katalog

3. Na koncie root'a wykonujesz wgranie iso.

sudo dd if=plik_z_obrazem.iso of=/dev/sde bs=1M

Teraz możesz włożyć pendrive i rozpocząć instalację.

Jest jeszcze opcja (nie życzę) że laptop nie obsługuje startu z USB. No to wtedy będzie przed Tobą wypalanie płyty .. 

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
edycja 13 listopada 2018 przez HaKIM

Hej! Nie jest to do końca odpowiedź, raczej instrukacja jak ja to zrobiłem, bo nie tak dawno - z tydzień temu - sam pomyślnie zainstalowałem Debiana.

Wszedłem na stronę:

https://www.debian.org/distrib/netinst

i wybrałem odpowiednią dla mnie architekturę procesora. Otworzyłem program gnome-disks, wybrałem pendrive i z menu kliknąłem opcję restore disk image. Z listy wybrałem pobrany .iso debiana i potwierdziłem instalację. Potem standardowo BIOS -> Boot -> Pendrive z iso i już.

Ja Ci powiem, że Debian nie zachwyca - wręcz przeciwnie. Mogliby chociaż proces instalacji dopasować do dzisiejszych standardów. Nie dziwię się na słowa słowa Linusa, że nie korzysta z Debiana bo trudno się go instaluje. laugh

https://www.youtube.com/watch?v=qHGTs1NSB1s

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 119 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 326 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2019 w Systemy operacyjne, programy przez hellowo Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 154 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2019 w Systemy operacyjne, programy przez majdanek Użytkownik (600 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...