• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Serwer ubuntu 16.04 - dostep

Object Storage Arubacloud
0 głosów
593 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
zamknięte 14 listopada 2018 przez hiper007
Witam.

Mam pytanko :)

Postawiłem sobie serwer ubuntu server 16.04. W warunkach domowych gdzie dostępny jest pod IP. 192.168....

Ściągnąłem sobie na komórkę aplikacje total Commander żeby mieć dostęp do serwera FTP a aplikacje mobile shh żeby móc się połączyć z serwerem ubuntu. Wszystko działa rewelacyjnie. Tylko jak albo co musiałbym zrobić, żeby np. jestem u mojego kumpla chce się połączyć od niego poprzez jego WiFi z moim serwerem ubuntu czyli z sieci zewnętrznej :) no i po połączeniu z jego WiFi wpisuje adres mojego. Serwera 192.168... Port 4.... I nie chce mi sie połączyć. W domu w sieci wewnętrznej działa poprawnie, ale w zewnętrznej już nie. Co musiałbym doinstalować albo jak skonfigurować serwer, żeby mógł łączyć się z moim serwerem z innych sieci :) z góry dzięki
komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 listopada 2018 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
wybrane 14 listopada 2018 przez hiper007
 
Najlepsza
Musiałbyś zrobić przekierowanie portów, i/lub wystawić strefę DMZ na routerze.

Ewentualnie, jeżeli masz np. Neostradę (i/lub masz zmienne IP) musisz jeszcze skonfigurować sobie DDNS.

192.168... jest tylko wewnątrz sieci, natomiast wszystkie urządzenia poza nią są widoczne pod jednym wspólnym adresem  - np. 84.102.12.32 (globalnie). Który też może się zmieniać dlatego ustawiając DDNS (przypisując go do domeny i odświeżając co jakiś czas ... tym zajmuje się najczęściej router) można mieć dostęp do swojej sieci pod postacią zwykłej domeny internetowej.

W razie problemów poza siecią zwróć jeszcze uwagę na zaporę (na routerze oraz lokalnym serwerze).
komentarz 12 listopada 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
Mówią o połączeniu z siecią zewnątrza  mamy też na myśli połączenie lte i 3g :)? Wykorzystując do tego telefony komorkowe. Jak wykonam przekierowanie portów dam znać czy się udało :) apache 80 port mysql 3306 a ftp 21? Dobrze rozumiem ssh zmieniłem na 4322?
komentarz 12 listopada 2018 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Jak wykonasz przekierowanie portów, w celach testów najłatwiej jest sprawdzić właśnie działanie całości przy pomocy lte/3g (transmisje danych) ponieważ będziesz poza własną siecią (tak jak u kumpla).

Przekierowując porty też można ustawić porty wew / zew. Np. wewnętrznie możesz mieć wszystko wystawione na domyślnych portach natomiast zewnętrznie będzie to wystawione pod kompletnie innymi portami (apache - w sieci 80, poza 2135).
1
komentarz 14 listopada 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)

@Tpk,

Wystarczyło u dostawcy wykupić adres publiczny :) problem rozwiązany 

1
komentarz 14 listopada 2018 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Można i tak, nie wspominałem o tym bo zazwyczaj właśnie problem dotyczy stawiania serwera w przypadku posiadania Neostrady
+1 głos
odpowiedź 11 listopada 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

Twój adres 192.168... jest adresem prywatnym. Potrzebujesz publicznego, który ma np Twój router. Jeśli dostawca internetu nie szaleje i nie zmienia adresu routera co kilka dni to możesz skonfigurować w routerze forwardowanie jakiegoś konrketnego portu - jak przyjdzie coś do Twojego routera pod tym konkretnym portem to router wysle to do Ciebie pod port pod którym masz FTP.

komentarz 11 listopada 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
Słyszałem. Coś o VPN :) tylko wiem co to jest ale nie wiem jak to skonfigurować :( może mi ktoś to opisać ale tak lopoto logicznie :) :)
1
komentarz 11 listopada 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
VPN to co innego. VPN jest od bycia anonimowym w sieci.
1
komentarz 11 listopada 2018 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
VPN również można ustawić (na serwerze) ale jego konfiguracja nie należy do najprostszych (jego lepiej zrobić jak potrzebujesz zrobić zdalny pulpit ~ vnc), a jeżeli to ma być ssh/ftp to łatwiej zrobić przekierowanie portów / strefę. No i zamienić ftp (nieszyfrowane) na jego bezpieczniejszy odpowiednik ftps (albo zastąpić kompletnie sftp).
komentarz 11 listopada 2018 przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)

@RafalS,

A w jaki sposób to skonfigurować :)?? Na routerze Cisco port do przekierowania może być dowolny?  Czy ten sam. Co mam ustawiony w puttym 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 456 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 118 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Grzegorzko Obywatel (1,110 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,158 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...