• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W jakim języku (głównie) są napisane systemy operacyjne?

0 głosów
10,658 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2015 w Inne języki przez Mavimix Dyskutant (8,490 p.)
W jakim języku (głównie, w większości) są napisane systemy operacyjne typu Windows itp.?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 lipca 2015 przez Mieszko I Stary wyjadacz (10,980 p.)
Windows został napisany głównie w Assemblerze i w C lub w C++. Pozdrawiam.
komentarz 11 lipca 2015 przez Mavimix Dyskutant (8,490 p.)
Dzięki, wzajemnie.
komentarz 11 lipca 2015 przez Mieszko I Stary wyjadacz (10,980 p.)
Prosze bardzo.
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2015 przez pewolt Mądrala (5,790 p.)
Wydaje mi sie ze najpierw w assemblerze a potem w c/c++
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Linux jest pisany w C, Windows w C++. Tam gdzie nie da się nimi czegoś wykonać, tj trzeba posłużyć się operacją, z którą nie poradzi sobie język z rodziny C, stosuje się Assembly ,czyli np fragment programu rozruchowego :)
komentarz 11 lipca 2015 przez Mieszko I Stary wyjadacz (10,980 p.)
Assembler jest potrzebny do pisania systemów operacyjnych i m.in.: Windows został napisany przy użyciu Assemblera i C/C++
komentarz 12 lipca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Asma używa się jak najmniej, żeby zachować przenośność. Po to został stworzony język C. Jak wspomniałem - asma używa się przy bardzo podstawowych sytuacjach, których nie obsłuży język taki jak C/C++. Nawet sterowników się już w Asmie nie pisze.
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
Najbardziej podstawowe funkcje (bootowanie, przerwania itp.) są pisane w Asemblerze i w C. W miarę rozwoju można używac coraz bardziej abstrakcyjnych języków. Na początku będzie ciężko kożystać np. z obiektowości, ale w miarę rozwoju systemu będzie można używać coraz więcej języków.

Najlepszym przykładem będzie tu chyba Singularity OS, którego najbardziej podstawowe funkcje były oczywiście pisane w językach natywnych, ale duża część jest pisana w C#. Moim zdaniem (nie sprawdzałem tego) autorzy napisali .NET VM w języku natywnym, a następnie wszystko inne już działało w maszynie wirtualnej.

Podobne pytania

–2 głosów
5 odpowiedzi 3,044 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 918 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2018 w Inne języki przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 4,604 wizyt

93,742 zapytań

142,678 odpowiedzi

323,297 komentarzy

63,328 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...