• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór szkoły

Object Storage Arubacloud
0 głosów
663 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez noname3 Obywatel (1,180 p.)
Stoję przed wyborem szkoły średniej, lecz mam problem, ponieważ od zawsze moją pasją jest informatyka. Jeśli mam problemy z komputerem, to nie jest to dla mnie wielkie piekło tylko nowe wyzwanje, dzięki któremu zdobędę sporo wiedzy praktycznej, programu językach w C#, HTML,CSS, robię gry w Unity. Problemem jest to że nie podroczę mi z matematyką, a chciałbym iść do technikum informatycznego, lecz pewnie się do niego nie dostanę. Czy gdybym skończył jakąś szkołę średnią humanistyczną to znalazł bym pracę jako programista ?

Większość rodziny mówi mi: "Masz złe oceny, bo nie wiadomo po co programujesz te swoje pierdoły i tak bez wykształcenia zostaniesz fizolem, idź lepiej do zawodowej elektrycznej jak tak to lubisz."

No moim zdaniem to niecodzienne, aby człowiek którego pasją jest informatyka wybierał się prosto do zawodu elektryka.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Większość rodziny mówi mi: "Masz złe oceny, bo nie wiadomo po co programujesz te swoje pierdoły i tak bez wykształcenia zostaniesz fizolem, idź lepiej do zawodowej elektrycznej jak tak to lubisz." 

Pytanie podstawowe - ile z tych osób faktycznie ma dobrą pracę, którą lubi i za którą ma dobre pieniądze? Nie odpowiadaj tutaj, odpowiedz sam sobie. Wiele razy spotykałem różne opinie ludzi ale bardzo często najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy niewiele w życiu osiągnęli.

Mi kiedyś też parę osób mówiło "po co idziesz w programowanie skoro studiowałeś budownictwo i tu masz pracę...". Ale ja miałem ich w d... i po prostu robiłem swoje - wieczorami uczyłem się programowania, robiłem własne apki i dziś pracuję zawodowo jako programista JS :)

Także generalnie nie słuchaj takich opinii jeśli nie są one poparte żadnymi konkretami.

 

A co do tej szkoły to powiem Ci z moich obserwacji, że technikum, ba nawet studia informatyczne wcale nie zrobią z Ciebie dobrego programisty... neistety ale jakość nauczania w technikach w Polsce to po prostu żenada... ja zawsze powtarzam i zdania nie zmienię - wg mnie uczyć programowania powinien ktoś, kto przynajmniej te 3-4 lata faktycznie pracował przy tworzeniu oprogramowania, jeśli znasz to tylko z książek to nie znasz wcale, taka jest prawda.

 

Także jeśli interesuje Cię faktycznie też elektronika to może warto iść w tę stronę? Jak najbardziej łączy się to z programowaniem, możesz w domu bawić się robotyką, programowaniem jakiś własnych układów itp. itd. W praktyce w programowaniu język nie ma żadnego znaczenia, ważne aby nauczyć się rozwiązywać problemy i myśleć logicznie. Jeśli nauczysz się drobić jakieś własne apki np. w Javie to gdy przyjdzie potrzeba szybko przestawisz się na inny język. Wybierz więc sobie jakiś jeden na start i zacznij się w nim bawić. Dzisiaj możliwości połączenia elektroniki i programowaia jest mnóstwo.. mamy drony, roboty itp. itd.

I najważniejsze... jeśli chcesz być programistą to postaw na naukę własną - zapomnij, że polska szkoła Cię tego nauczy (niestety... tacy już są polscy nauczyciele... w 99% przypadków zero praktyki komercyjnej a jedynie wiedza wykuta z paru książek...).

+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2018 przez smokolisz Mądrala (6,340 p.)
Ja jestem w pierwszej klasie technikum http://www.zsz2.ostrzeszow.pl/ na kierunku technik programista i jestem na prawde zadowolony :) . W Polsce są chyba dwie szkoły z tym kierunkiem, w Ostrzeszowie i Toruniu jeżeli mieszkasz gdzieś w pobliżu bardzo polecam ten kierunek. Mamy dużo programowania już w pierwszej klasie i nauka stoi na wysokim poziomie. Co do przedmiotów humanistycznych to nauczyciele rozumieją, że jak mają lekcje z informatykami to nie cisną ich bo wiedzą, że zwyczajnie to nie nasz świat (ale jak ktoś chce to szkoła daje wiele możliwości żeby rozwinąć skrzydła). Raczej pod tym względem jest luźno i myśle, że jeżeli tylko będziesz dawał sobie rade z przedmiotami zawodowymi to nie będzie problemu z pozostałymi przedmiotami, np polski itd bo nauczyciele raczej cie przepuszczą z dwóją jeżeli pokażesz, że nie olewasz, tylko po prostu nie umiesz.

^Tak jest u mnie w szkole. Być może podobnie jest i w innych technikach :)
+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2018 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
No więc tak jestem w 1 klasie technikum informatycznego. Jestem BEZNADZIEJNY z matmy ale daje rade wszystko siedzi w samozaparciu i ciężkiej pracy. Składając papiery wiedziałem że się nie dostane, ale jednak cud. Po prawie 1 półroczu powiem ci dobrze mi idzie z matematyki. Ale niczego się narazie nie nauczyłem z przedmiotów zawodowych... Złóż chociaż papiery co ci szkodzi.
+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2018 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Opowiem Ci z mojego doświadczenia ponieważ sam przechodziłem przez coś podobnego.

Czy pójdziesz do technikum informatycznego czy też nie to dużej różnicy po za papierek nie zrobi. Szkoły często trzymają bardzo niski poziom i zaledwie uczą podstaw.

Kiedyś poszedłem na studia (Bardziej to szkoła wyższa która notabene jest jedną z najbardziej renomowanych szkół (HEAJ Namur)  web designu. Pełny motywacji szybko ją utraciłem. Na drugim roku (1 był przygotowawczy na różne kierunki jak animacja, 3D, Game art itp.) Na drugim roku jedyne co widzieliśmy to HTML CSS oraz JavaScript. Na końcu drugiego roku w JS "najtrudniejszą" rzeczą jaką nas uczył nauczyciel były tabs'y zmieniające treść tekstu... Sam widzisz poziom. Co do HTML i CSS'a nie widzieliśmy nawet responsywnego designu a lekcja node.js ograniczała się do kopiowania tego, co nauczyciel pisał na swoim komputerze.

Ja osobiście opuściłem ową szkołę, jako, że uczyłem się na własną rękę, program był dla mnie za wolny. Szczególnie, że na 3 roku (I ostatnim) cały rok tworzy się pracę końcową i staże (plus jakieś wprowadzenie do PHP). Z resztą najlepszą pracą została ogłoszona strona promująca feminizm która składała się z nawigacji (sam tekst, bez żadnych dekoracji), Tekst po lewej obrazek po prawej, Obrazek po lewej tekst po  prawej i na samym dolej stopka taka sama jak nawigacja.

To, co mogę Ci polecić to uczenie się na własną rękę i ćwiczenia (Udemy, Strefakursów, itp). Pracodawca w momencie rekrutacji w tej branży zwykle nie patrzy na papier. Głównie to chodzi o twoje portfolio i to co potrafisz. Co z tego, że masz papierek jak ledwo ogarniasz podstawy (Przypadek z mojej szkoły)? To nie jest Chirurgia gdzie trzeba mieć papierek i mieć teorie na wylot. Ew. jak naprawdę będzie wymagał papierka, to jakiś przyśpieszony akredytowany kurs czy jakiś staż w jakieś firmie.
0 głosów
odpowiedź 5 listopada 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Jak nie pod drodze Ci z matematyką to nie myśl o programowaniu. Technikum to moim zdaniem zmarnowanie roku życia.

Z drugiej strony liceum z klasą o profilu fastfoodowym (zwanym też humanistycznym) to też nie jest dobry pomysł. Może jakaś klasa typu informatyka+angielski+niemiecki/geografia/cokolwiek co zniesiesz a nie zatruje Ci dupy jak rozszerzony polski na humanistycznej.
1
komentarz 5 listopada 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)

Jak nie pod drodze Ci z matematyką to nie myśl o programowaniu

Głupoty piszesz. Czasami więcej matematyki niż w programowaniu jest przy pracy montera. Np kiedy musisz obliczyć odpowiednie kąty. Wszystko zależy co programujesz. Jest pewna różnica między sterownikami do rakiet balistycznych, a programowaniem webowym.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 284 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bing_Chilling Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 553 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...