• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VBA - skrypt szukający frazy w tekście

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,129 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2018 w Visual Basic przez kubekzone Użytkownik (620 p.)
Witam,

Potrzebuję napisać w VBA skrypt, który otworzy zewnętrzny plik jako tekst, w tym tekście znajdzie frazę zawartą między <release>  a  /<release> i następnie zwróci tą frazę do zdefiniowanej zmiennej. Nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 listopada 2018 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
Dim strFilename As String: strFilename = "C:\temp\yourfile.txt"
Dim strFileContent As String
Dim iFile As Integer: iFile = FreeFile
Open strFilename For Input As #iFile
strFileContent = Input(LOF(iFile), iFile)

Dim  od,do as Integer
od=inStr(strFileContent,"<release>")+9
do=inStr(strFileContent ,"</release>")

vstr=Mid(strFileContent,od,do)

Close #iFile

 

'to tak mniej więcej  - kodu nie  sprawdzałem,

a co do obsługi pliku  to :

instr - szuka ciągu w stringu

mid to odpowiednik substring

http://codevba.com/office/read_text_file_into_string_variable.htm#.W9yHrntKi70

 

komentarz 6 listopada 2018 przez kubekzone Użytkownik (620 p.)
edycja 6 listopada 2018 przez kubekzone

@jeremus, Dzięki wielkie za odpowiedź! Kod po lekkiej modyfikacji działa świetnie ale wyłącznie z plikami o rozszerzeniu .txt.  z plikami o dowolnym rozszerzeniu.

Dim strFilename As String: strFilename = "C:\temp\yourfile.txt"
Dim strFileContent As String
Dim iFile As Integer: iFile = FreeFile
Open strFilename For Input As #iFile
strFileContent = Input(LOF(iFile), iFile)
 
Dim  od,do1 as Integer
od=inStr(strFileContent,"<Release>") + 9
do1=inStr(strFileContent ,"/<Release>") - 80
 
vstr=Mid(strFileContent,od,do1)
 
Close #iFile

MsgBox vstr

Nie można było ustawić "do" jako zmienną oraz pobierany tekst z pliku wychodził poza ramy wyszukiwania (dokładnie o 80 znaków) - swoją drogą ciekawi mnie czemu?

Wracając do sedna sprawy, dało by się coś zrobić żeby skrypt otwierał dowolny plik jako plik tekstowy z rozszerzeniem .txt ?

Mam kilkanaście plików o różnych rozszerzeniach, które po otwarciu w notatniku (Otwórz za pomocą -> Notatnik) zawierają interesujące mnie informacje. Do tej pory używałem metody "ręcznej" i chciałem to jakoś zautomatyzować właśnie przy pomocy VBA.

//edit: Skrypt działa jednak na wszystkich plikach tak jak chciałem ale jest problem z wyszukiwaniem (opisany poniżej)

komentarz 6 listopada 2018 przez kubekzone Użytkownik (620 p.)

@jeremus, Teraz zauważyłem, że jednak powyższy skrypt nie działa do końca. W plikach, które otwieram znajdują się znaki pokroju . I właśnie na nich skrypt się wysypuje: albo cały program się wyłącza albo wywala błąd "Run-time error '62': Input past end of file.

//edit: doszedłem do tego, że skrypt wysypuje się na linijce 5:

strFileContent = Input(LOF(iFile), iFile)

Da się coś z tym zrobić? ;d

komentarz 6 listopada 2018 przez jeremus Maniak (59,720 p.)

te pliki to nie są pliki tekstowe ?

w tekstowych dział, tylko w Mid  okazuje się że trzeci parametr to ile znaków a nie do którego znaku

czyli taki kod :

od = InStr(strFileContent, "<release>") + 9
'MsgBox (od)
do1 = InStr(strFileContent, "/<release>")
'MsgBox (do1)
vstr = Mid(strFileContent, od, do1 - od)

 

komentarz 7 listopada 2018 przez kubekzone Użytkownik (620 p.)

pliki nie są tekstowe ale po otwarciu w notatniku zawierają informacje tekstowe .

Kod w plikach tekstowych też nie działa jeżeli w tekście znajdują się krzaki typu 

Da sie to jakoś obejść?

komentarz 7 listopada 2018 przez kubekzone Użytkownik (620 p.)
edycja 7 listopada 2018 przez kubekzone

@jeremus, nie wszystkie "dzikie" znaki powodują problem. Znalazłem co najmniej jednego winowajce, na którym zawsze skrypt się sypie. Jest nim strzałka "→". Jeżeli znajduje się gdziekolwiek w tekście to skrypt sie wywala. Jak już zauważyłem wcześniej:

skrypt wysypuje się na linijce  strFileContent = Input(LOF(iFile), iFile)

Co z tym zrobić? Nie jestem w stanie pozbyć się niechcianych znaków. Może dało by się zmienić tablicę znaków z jakich korzysta VBA?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,381 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 720 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
pytanie zadane 27 września 2022 w Visual Basic przez magda_19 Gaduła (3,080 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...