• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakiego zapisu koloru używać?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
221 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2018 w HTML i CSS przez kowik Początkujący (260 p.)
otwarte ponownie 1 listopada 2018 przez Comandeer
Witam mam pytanie. Jakiego zapisu koloru używać, HEX czy RGB?

czy ma to jakieś znaczenie.

czy można w jednym miejscu np. w menu użyć RGB natomiast w drugim miejscu np. tle strony użyć HEX?

i który według was jest wygodniejszy w użyciu?
1
komentarz 1 listopada 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Pozwoliłem sobie otworzyć, bo zamknięcie tego typu pytania po jednej odpowiedzi zabija całą możliwą dyskusję.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 listopada 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Obecnie w CSS istnieje o wiele więcej sposobów zapisu kolorów niż tylko RGB i hex. Można rozważyć np. przejście na HSL.

komentarz 2 listopada 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Ciekawe! Pierwszy raz się spotykam z takim zapisem. Od kiedy jest on w obiegu? Pytam, bo patrzyłem i sporo przeglądarek go wspiera.
komentarz 2 listopada 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Od lat. To był jeden z pierwszych nowych zapisów wprowadzonych w CSS 3.
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Jakiego zapisu koloru używać, HEX czy RGB?

Czy ma to jakieś znaczenie?

Przyjęło się, że normalnie hexem, ale jak potrzebujesz przezroczystości to lecisz RGB(A).

Choć, grunt to zachować spójność w projekcie.

czy można w jednym miejscu np. w menu użyć RGB natomiast w drugim miejscu np. tle strony użyć HEX?

 Tak. Nawet możesz dla jednego elementu użyć RGB oraz HEX. Przykład:

.header {
    background: #000;
    color: rgb(255,255,255);
}
komentarz 1 listopada 2018 przez kowik Początkujący (260 p.)
ok zamykam dziękuje za odpowiedź
1
komentarz 2 listopada 2018 przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)

@HaKIM, z tego co wiem w HEX-ie też można zapisać przezroczystość

komentarz 2 listopada 2018 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Tak, ale mało razy widziałem go w rzeczywistych projektach. Stawiam, że to przez jego nieintuicyjność.
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2018 przez Rettles Bywalec (2,320 p.)
edycja 2 listopada 2018 przez Rettles

To w jakim formacie zapiszesz kolor oczywiście nie będzie miało żadnego wpływu na odbiór samej strony, natomiast będzie mieć wpływ na czytelność arkusza stylów.

Zapis szesnastkowy jest prawie niemożliwy do "wyobrażenia", aby sprawdzić co się kryje za "szyfrem" trzeba się posiłkować dodatkowymi narzędziami, z tego powodu stosowałbym go w ostateczności.

Jestem zdania, że powinno się używać formatów przyjaznych dla naszych ludzkich móżdżków jak HSL (który jest najprostszy do zinterpretowania) czy też RGB (ze względu na to że można prosto określić czy barwa danego koloru jest bardziej zbliżona do zielonego, niebieskiego czy czerwonego). Takie zapisywanie kolorów powoduje, zwiększenie czytelności stylów, co za tym idzie - ułatwia to pracę innym programistom, czy dokonania ewentualnej zmiany/korekty koloru.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 297 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2017 w C i C++ przez Usatysfakcjonowany Początkujący (330 p.)
+2 głosów
5 odpowiedzi 291 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2015 w PHP przez norbi121 Początkujący (270 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 116 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2018 w HTML i CSS przez Majki Obywatel (1,410 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...