• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

LED Cube, jaśniejsza kolumna

Object Storage Arubacloud
0 głosów
126 wizyt
pytanie zadane 30 października 2018 w Nasze projekty przez wanttobeanengineer Obywatel (1,120 p.)
Witam serdecznie.

Nie wiem czy umieściłem temat w dobrej kategorii, jednak odpowiedniejszej nie znalazłem.

Zrobiłem sobie małego LED Cube o rozmiarach 4x4x4.
Wykorzystałem do tego ATmegę 8, 4 tranzystory NPN i kilka rezystorów.
Po uruchomieniu, zauważyłem, że jedna kolumna świeci jaśniej a gdy zgaśnie, pozostałe kolumny się rozjaśniają.
Każda kolumna (4 ledy) jest sterowana bezpośrednio z pinu ATmegi z użytym jednym rezystorem.
Każda warstwa (16 ledów) jest sterowana poprzez tranzystor NPN, który zwiera katody 16 ledów w warstwie z masą.
Każdy z 4 tranzystorów jest sterowany z pinu procesora z użyciem rezystorów.
Problem występuje tylko w jednej kolumnie (4 ledy).
Jeśli chodzi o elektronikę to jestem amatorem, stąd pytanie co może być przyczyną jaśniejszego świecenia tych diod.
Czy gdybym użył do każdej kolumny osobneg tranzystora PNP to problem został by rozwiązany?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 października 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja bym nigdy takiej ilosci ledow nie podopinal pod sterowanie bezpsrednio z portu uC. Z takiego portu to możn bez obaw sterować co najwyżej jednym ledem. Polecam zastosowanie tranzystorow.
komentarz 4 listopada 2018 przez wanttobeanengineer Obywatel (1,120 p.)
Dzięki za odpowiedź. Przy budowie większego tak zrobię. Jednak to zbudowałem raczej na szybko a tranzystory miałem tylko wylutowane z jakiejś starej elektroniki (chyba z jakiegoś auta RC) i miałem tam z 10 tranzystorów w tym tylko 2 PNP. Co więcej prąd ograniczyłem do 10mA (nawet trochę mniej)  na każdą diodę, więc przy zapalonych wszysetkich czterech, jego pobór wynosi niecałe 40mA, Co więcej przy tworzeniu animacji używam multipleksingu więc w danej chwili na danym pinie świeci się tylko jedna dioda, jedynie co to zapalałem do testów po kilka kolumn w każdej wszystkie diody na raz.

Więc ponawiam pytanie, czy może być tego przyczyną to, że diody sterowane bezpośrednio z pinu mikroprocesora, czy może się za tym kryć inna przyczyna? Chciałbym wiedzieć na przyszłość, co może być problemem.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 289 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez maciokeks Nowicjusz (220 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 145 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 90 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2019 w Nasze projekty przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...