• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

fotony i przejscia przez szkło

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
917 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez niezalogowany
Mam takie pytanie obejrzałem na YouTube film, w którym było, że jak fotony to jednakowe "kulki energii" to nie ma powodu aby część przechodziła przez szkło, a część się odbijała. I to obala mechanikę klasyczną i stwierdza, że światem rządzi przypadek.

Dla mnie łatwo jest sobie wyobrazić, że foton zwalnia przy przejściu przez ośrodki, a następny się od niego odbija i zmienia kierunek, itd..  (i tak w pętli)

Może ktoś obcykany z fizyki kwantowej wyjaśni gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?
komentarz 28 października 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Doprecyzuj pytanie, jak możesz.
komentarz 29 października 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

Benek - zapewne chodzi o ten materiał.

komentarz 29 października 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Ja rozumiem, tylko chciałbym poznać, czego dokładnie nie pojmuje autor wątku. Domyślam się, że nie dopuszcza on dualizmu korpuskularno-falowego, bo faktycznie nie jest to intuicyjne, że cokolwiek może być falą i cząsteczką jednocześnie, nawet takie obiekty jak piłka czy człowiek (długość fali de Broglie'a).

Z mojej wiedzy mechanika kwantowa opisuje świat, ale nie odpowiada bezpośrednio na pytanie, dlaczego rządzi nim probabilistyka. Einstein nie mógł tego pojąć i uważał, że jest coś niżej, że istnieją jakieś prawidła. Przemycił tę myśl w słynnym cytacie "Nie sądzę, że Bóg gra z nami w kości". Ostatecznie okazało się, że w tej kwestii Einstein nie miał racji.
komentarz 29 października 2018 przez niezalogowany

@draghan, Dokładnie chodziło mi o ten "materiał" i że nie trzeba żadnych "włosków" by wyjaśnić takie zachowanie się światła. A fizyką jak się interesuję tylko od strony popularnej.

Ale chodziło mi właśnie, że ta ta teoria o szybach była mocno naciągana.

Az tak na fizyce kwantowej się nie znam i za mocno nie chcę się wgłębiać w jej założenia tylko  czasami gnębią mnie pytania natury logicznej a internet i forum są chyba dobrym miejscem by je zadać.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

jeszcze mnie nurtuje takie pytanie ugięcie się światła na krawędzi wykluczyło naturę korpuskularną nawet w mechanice klasycznej da się tak zrobić.

 

 

 

 

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 października 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
wybrane 1 listopada 2018
 
Najlepsza

jeszcze mnie nurtuje takie pytanie ugięcie się światła na krawędzi wykluczyło naturę korpuskularną nawet w mechanice klasycznej da się tak zrobić.

Sorry memory, ale to nie jest pytanie. Poza tym nadal tylko się domyślam o co Tobie chodziło, gdy zakładałeś wątek, i wydaje mi się, że nie padła klarowna odpowiedź. Wszystko o co pytasz kręci się wokół fotonów, ich oddziaływania ze szkłem i tym samym próby wyróżnienia albo fizyki klasycznej, albo kwantowej (której to ja nie wiem, bo piszesz chaotycznie).

Otóż tak się składa, że jest jedna fizyka, a jej działy (klasyczna, kwantowa, relatywistyczna, nierelatywistyczna) opisują tylko różne obserwacje. To coś jak jedna dziedzina programowanie, w której możemy wyróżnić różne paradygmaty. Możemy pisać programy funkcyjnie albo obiektowo, ale to wciąż jest programowanie.

Przechodząc do sedna, światło przy przejściu przez szkło, czy inny przezroczysty ośrodek, wykazuje zarówno cechy falowe, jak i korpuskularne. Falowa natura światła przejawia się np. dyfrakcją, zmianą prędkości, odbiciem, czy interferencją. W codziennym życiu te zjawiska są nam znane z: tęczy, działania przyrządów optycznych takich jak lupa lub lornetka, czy powłok antyrefleksyjnych na okularach. Natura wymienionych zjawisk wynika z tego, że światło jako promieniowanie elektromagnetyczne przechodząc przez szkło, oddziałuje z cząsteczkami, które to szkło tworzą. W przypadku cząsteczek tworzą się dipole, których pole magnetyczne oddziałuje z falą elektromagnetyczną i w konsekwencji zmienia jej kierunek i prędkość.

Z kolei przejście światła przez szkło jest w ogóle możliwe dlatego, że światło jest jednocześnie cząsteczkami o określonej energii. Szkło nie absorbuje fotonów tylko dlatego, że ich energia E=hv (h - stała Plancka, v częstotliwość) nie odpowiada dokładnie poziomom energetycznym cząsteczek szkła. I w żaden sposób nie zależy to od natężenia światła, tylko od częstotliwości/długości fali fotonów. To właśnie to ostatnie zdanie sugeruje, że światło przenosi energię w postaci pojedynczych cząsteczek - fotonów. W przeciwnym razie, gdy poziomy energetyczne odpowiadają energiom fotonów, dochodzi do absorpcji i wtedy takie ciało jest nieprzezroczyste na światło, np. metal czy drewno.

Co więcej, później okazało się, że każda masa wykazuje cechy falowe, jak i korpuskularne, np. człowiek o określonym pędzie jest falą. Niestety ze względu na ogromny pęd (masa x prędkość spaceru) długość tej fali jest niemierzalna, dlatego nie widzimy dyfrakcji człowieka przy przejściu przez futrynę drzwi.

komentarz 30 października 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

Co więcej, później okazało się, że każda masa wykazuje cechy falowe, jak i korpuskularne, np. człowiek o określonym pędzie jest falą. Niestety ze względu na ogromny pęd (masa x prędkość spaceru) długość tej fali jest niemierzalna, dlatego nie widzimy dyfrakcji człowieka przy przejściu przez futrynę drzwi.

Ostatnie zdanie brzmi czadersko. :)

+2 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Bo w sumie to jest w tym spora część prawdy. Przecież w mechanice kwantowej rządzi przypadek. Cała mechanika kwantowa opiera się na określaniu prawdopodobieństwa i zasadzie nieoznaczoności Heisenberga. Czyli możemy tylko powiedzieć, że coś jest bardziej prawdopodobne, a coś mniej, itp.

Jednak nie ma sprzeczności między mechaniką kwantową a klasyczną. Jedna opisuje mikroświat a druga makroświat. Ogólnie mechanika klasyczna to takie uproszczenie mechaniki kwantowej, aby łatwiej i w zrozumiały sposób opisać zachowanie w makroświecie.
komentarz 29 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Rozumiem, że osoba dająca downvote jest ekspertem od fizyki i twierdzi, że napisałem głupotę. No cóż fizykę skończyłem 10 lat temu i być może coś już nie pamiętam :)
komentarz 29 października 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Dałem plusa. Nie ma w poście niczego błędnego.
2
komentarz 29 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Dziękuje bardzo.
Zawsze jestem ciekawy dlaczego ktoś daje te downvote. Czy sobie od tak klika jak mu się podoba? Nieraz się już spotkałem z podobną sytuacją, człowiek chce pomóc, a tu masz... nie żebym się tym jakoś przejmował, choć czasami jest to denerwujące.
komentarz 29 października 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@shotokan, nie martw sie moj post tez dostaw downvote - to jest tu normalne. Liczy sie chec pomocy.

–1 głos
odpowiedź 29 października 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
edycja 29 października 2018 przez spamator12
po prostu w realnym swiecie czesc fotonow przechodzi przez obiekt, a czesc sie od niego odbija. NIe wiem za bardzo czego nie rozumiesz.

 

Wez pod uwage np slonce - zanim taki foton sie przebije przez powloki moze minac miliard lat. Dlatego slonce swieci. Inaczej wywaliloby bombe. Klasyczna fizyka to takie uproszczenie albo slonce swieci - foton uciekl przez przeszkode, albo nie i wtedy nie ma swiatla - jest ciemno (oczywiscie normalnie fotonow sa biliony bilionow i akcja jest caly czas - czesc ucieka i siweci, czesc jest zatrzymywana przez powloki i ucieka pozniej).

 

Mam nadzieje ze rozumiesz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
pytanie zadane 2 października 2020 w Urządzenia mobilne przez Wiktor Koźlik Użytkownik (950 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 247 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2017 w HTML i CSS przez Albin Początkujący (290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...