• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
600 wizyt
pytanie zadane 27 października 2018 w Inne języki przez Polst Nowicjusz (150 p.)

Witam, mam pytanie dotyczące programowania stron internetowych, mianowicie czy w tym zawodzie trzeba znać dobrze oraz rozumieć matematykę, dodam że chodze do 3 klasy gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem szkoły lecz jestem bardzo słaby z matematyki, moge powiedzieć że co półrocze i koniec roku mam zagrożenie które poprawiam. Liczę na konkretną odpowiedź, pozdrawiam. 

Html java 

 

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 października 2018 przez niezalogowany
wybrane 27 października 2018 przez Polst
 
Najlepsza
Zależy co rozumiesz przez programowanie stron internetowych. Do frontendu matematyka jest zupełnie niepotrzebna, ale w backendzie może (wszystko zależy od konkretnego projektu) się przydać. A w zasadzie dlaczego matematyka Ci nie idzie? W gimnazjum są same absolutne podstawy matmy.
komentarz 27 października 2018 przez niezalogowany
dlaczego nie idzie dzieciakom matma?

Po pierwsze - nauczyciel
Po drugie - lenistwo (lepiej obejrzeć kolejny odcinek Trudne sprawy, niż rozwiązać zadanko z matmy)
komentarz 27 października 2018 przez Polst Nowicjusz (150 p.)
Po prostu jej nie rozumiem, z innych przedmiotów takich jak historia, polski mam bardzo dobre oceny z fizyki nawet i chemii troche lepiej mi idzie niż z matematyki
komentarz 27 października 2018 przez niezalogowany
czyli podejrzewam, że nauczyciela masz złego, nie potrafi Wam wytłumaczyć :(
Skoro fizykę chwytasz to równocześnie matmę chociaż w jakimś stopniu powinieneś rozumieć.
Ja miałem bardzo kiepskich nauczycieli matmy i przechodziłem na dwójach i trójach, później był świetny nauczyciel matmy (w gimnazjum) i u niego miałem 5
W liceum kolejni nauczyciele co na siłę chyba poszli w nauczanie i skończyło się na tym że na koniec z matmy miałem 2.

Ale matura oczywiście podstawa i rozszerzenie zdane bardzo dobrze ;)
+2 głosów
odpowiedź 27 października 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Jeśli potrafisz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić na kalkulatorze to nieznajomość matematyki nie jest wielkim problemem w większości dziedzin programowania.
komentarz 27 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nom dyskutowalbym... spotykałem osoby bo bootcmpach co nie wiedziały czym jest działanie modulo co jest jedną z podstaw matmy....
komentarz 27 października 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
podstawą matmy jest miejsce zerowe :D w XXI wieku ... przykre :( oczywiście mówie pół żartem/ pół serio
+1 głos
odpowiedź 27 października 2018 przez niezalogowany
Nie.
komentarz 27 października 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
ale myśleć trzeba matematycznie :D
+1 głos
odpowiedź 27 października 2018 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
To zależy
Niby jest potrzebna, ale nie jest

Dopiero po dłuższym czasie sobie to uświadomiłem
Chodzi o to, że w programowaniu nie używasz matematyki w takiej formie, jak na lekcjach matematyki
Bo nie musisz liczyć, a jedynie sprawdzasz czy cały proces idzie prawidłowo

np "jeśli koszty cła naliczone w trasie drogą lądową jaką wyznaczył magiczny algorytm są wyższe od X, gdzie X jest zależny od wagi produktów i dystansu w km, sprawdź cene drogi powietrznej i blablabla"

Może z punktu biznesowego to co napisałem nie jest super przemyślane
Ale jest tu jakaś matematyka
Musimy wiedzieć czy algorytm działa prawidłowo, do tego musimy napisać testy do poszczególnych etapów

Co prawda nie liczymy wszystkiego na kartce i kalkulatorze
Ale musimy sprawdzić "czy jeśli ma być dodane 20zł, zostaje dodane 20zł"
"czy jeśli cena jest wyższa od A, uruchamia szukanie alternatywy"
"czy jeśli alternatywa została uruchomiona, zwróciła dobry wynik"

można powiedzieć że to zwykły zbiór if()
ale jak w matematyce wygląda równanie kwadratowe?
masz równanie, wyciągasz z tego ABC
liczysz b^2 - 4 * a * c
jeśli dodatnia wzór na 2 miejsca zerowe
jeśli 0 wzór na 1 miejsce zerowe
jeśli ujemna to bez miejsc zerowych
do tego wzór na szczyt wierzchołka

a testy sprawdzałyby
"czy dla równania dającego wynik ujemny, wynik jest ujemny"
"czy dla równania dającego wynik zerowy, jest jedno miejsce zerowe"

i tak dalej
jedyna różnica to fakt, że nie ty musisz wszystko liczyć tylko kalkulator, więc nie dochodzi do sytuacji gdzie dajesz minus zamiast plusa i od razu wszystko źle, albo zapomnisz o wzorze skróconego mnożenia i znowu źle, coś źle pomnożysz w pamięci i źle, bo to robi za ciebie komputer

przez ten fakt sytuacja zmienia się w takim stopniu, że osoba która odkąd skończyła 10 lat co roku ledwo zdaje w szkole z matematyki... nagle w programowaniu nie ma problemów... jak to się stało?

jest jeszcze kwestia nauczycieli, nie każdy odpowiednio tłumaczy
chyba każdy to zna => nauczyciel gadał 10 lekcji => uczymy sie do sprawdzianu => nic nie ogarniamy => zaglądamy do internetu (np na youtube) => po godzinie czy 2 jesteśmy w stanie zrobić wszystkie zadania na kartkówce, a jedyne błędy to źle przeniesiony minus który psuje nam zadanie

i tak wygląda większość programów
są jeszcze sytuacje z ostrą optymalizacją albo po prostu tworzeniem fizyki (np w grach), ale to nie jest już problem zwykłych programistów, tylko tych, których zadania polegają na konkretnie tworzeniu fizyki w grach albo ostrej optymalizacji z użyciem skomplikowanej matematyki
komentarz 27 października 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Logika jest bardzo potrzebna. Jest to niby dział matematyki, ale to tylko nazewnictwo. Równie dobrze mógłbyś tego nie wiedzieć i jej używać :)
komentarz 27 października 2018 przez Polst Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję za odpowiedź, uświadomiłem sobie że nie mam szans w programowaniu ponieważ jakbym poszedl do technikum IT nie dałbym rady z matematyką w dodatku rozszerzoną, po prostu nic z niej nie kumam, pierwiastki, wyrażenia, o układach równań nie wspomne.
komentarz 27 października 2018 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
to twoja decyzja

w technikum poziom i tak jest kiepski, więc wybór szkoły średniej za dużo tu nie zmieni

może po prostu spróbuj z programowaniem i zobacz czy akurat programowanie ci odpowiada
jak ci sie spodoba idź w to, jak nie to szukaj czegoś innego

pobaw sie kilka godzin w pisanie programów i wtedy zdecyduj -> myśle że 20h to odpowiednia ilość do podjęcia decyzji

zobaczysz przy okazji tempo swojego rozwoju, bo to jest tutaj kluczowe, jedna osoba rok będzie sie uczyć podstaw, które druga osoba będzie miała po miesiącu
0 głosów
odpowiedź 27 października 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Matematyka nie koniecznie - algorytmika, logika matematyczna - no tutaj bym polemizował i to jednak faktycznie uczy myślenia, podejścia do problemu etc.
0 głosów
odpowiedź 27 października 2018 przez Ozymandiasz Nowicjusz (180 p.)
Z tego co wiem nie trzeba ,ale zawsze warto się nauczyć (przecie to Królowa Nauk)

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 271 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2019 w C# przez Moras Obywatel (1,620 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 359 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,116 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...