• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki programowania mnie przerastają

Object Storage Arubacloud
0 głosów
836 wizyt
pytanie zadane 23 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez zielony88 Nowicjusz (170 p.)
Cześć,

od ponad miesiąca uczę się JavaScript'u, myślę, że dobrze mi idzie, bo widzę u siebie duży postęp, jednak zaczyna mnie już przerastać ogrom informacji jaki przyswajam, zaczyna mi się wszystko mieszać albo gdy napiszę jakiś program, to za chwilę już nie pamiętam jak go zrobiłem i muszę wchodzić w kod i sobie przypominać. Ponadto gdy chce napisać jakiś program, to brakuję mi pomysłu (tylko w tych bardziej skomplikowanych programach oraz w trakcie pisania jakiegoś programu momentami mam czarną dziurę w głowie) jak go zrobić wykorzystując już swoją wiedzę, ale jak już popatrzę na rozwiązanie, to myślę: "ale to proste, przecież to banalne było". Mieliście tak samo jak ja na początku swojej drogi z programowaniem? a może ja się do tego nie nadaje?
komentarz 23 października 2018 przez niezalogowany
to nie jest problem tylko początkujących ;) ja tak mam prawie codziennie w pracy, gdy zasiadam do kodu hehe

Serio, w końcu ten etap zrozumiesz, że życie programisty to wieczne czarne dziury, ciągłe czytanie wcześniejszego kodu co się napisało.
komentarz 24 października 2018 przez zielony88 Nowicjusz (170 p.)
Z tym, że jeżeli już pracujesz, to masz spore doświadczenie, bo tą pracę dostałeś ;)
komentarz 24 października 2018 przez matizuu Obywatel (1,100 p.)
To, że pracujesz wcale nie znacz, że masz spore doświadczenie.

Tak jak kolega napisał wyżej, "życie programisty to wieczna czarna dziura".

Programowaniem zainteresowałem się pod koniec gimnazjum, a technikum informatyczne skutecznie mnie do niego zniechęcało po 4 zmarnowanych latach, zaraz po szkole dostałem pracę, i czasem załamuje się, jak spoglądam czego poprzedniego dnia szukałem w necie, bo nie pamiętałem, bo nie umiem itd.
1
komentarz 27 października 2018 przez niezalogowany
Dokładnie, nie mam sporego doświadczenia. A im więcej wiem tym więcej jestem świadomy ile jeszcze przede mną - a to jeszcze gorsze niż ta "czarna dziura" :D

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 23 października 2018 przez SUNBIN Obywatel (1,190 p.)
Moim zdaniem to tak nie działa, że się nadajesz do programowania lub nie, nikt nie rodzi się programistą, umiejętności się zdobywa poprzez ich trenowanie. Początki są trudne, i każdy miał większe lub mniejsze problemu z nauką. Skoro uczysz się dopiero miesiąc i nie idzie Ci pisanie własnych programów, to spróbuj rozwiązywać zadania na stronach typu codewars itp. czy przerób jakiś kurs online. Dodatkowo ogarnij czy wszystko rozumiesz z tego co do tej pory przerobiłeś i ewentualnie nadrób braki.  Jak to zrobisz to po jakimś czasie wróć do pisania czegoś własnego a na pewno będzie Ci znacznie łatwiej.
komentarz 24 października 2018 przez zielony88 Nowicjusz (170 p.)
A czy zadania na codewars nie są dla bardziej doświadczonych?
komentarz 24 października 2018 przez SUNBIN Obywatel (1,190 p.)
To tylko przykład, portali do nauki jest mnóstwo . A co do codewars to zadania są poziomowane i myślę znajdzie się coś dla naprawdę początkujących jak i dla doświadczonych. Nie siedziałem tam jakoś mega długo, ale jak się uczyłem programować to rozwiązałem kilkadziesiąt zadań i wydawało mi się że te na najniższym (8) poziomie/kyu są raczej banalne. Z resztą jaki byłby sens robić stronę do nauki programowania pomijając zadania dla początkujących.
0 głosów
odpowiedź 23 października 2018 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Właściwie to nie wiem czy tak miałem, nie pisałem " bardziej skomplikowanych programów" po miesiącu nauki :o

Kurdę może dlatego za 3 miesiące minie rok jak siedzę na stanowisku Juniorskim? Coś ze mną nie tak że tak pomału się rozwijam? Czy Ja się w ogóle do tego nadaję? ;(

Żarty żartami, a tak serio to chyba normalne że piszesz coś dłużej. Ja na początku pisałem tylko eventy oparte od if else statement. Wciąż zdarza się po skończeniu zadania słyszę od seniora że mogłem zrobić coś inaczej , to normalne.
0 głosów
odpowiedź 23 października 2018 przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)
To całkowicie normalne, każdy przez to przechodził. Ja wciąż przez to przechodzę, chociaż uczę się C++ prawie od 2 lat. Najważniejsze byś się nie zatrzymywał myśląc, że już wszystko potrafisz, bo tak nie jest. To tak jak z nauką języków obcych, nie nauczysz się całego. Możesz mieć doświadczenie w programowaniu 10 lat, ale jeśli nie nauczyłeś się niczego nowego przez ten okres, to twoja wiedza jest taka, jaką mogłeś przyswoić w ciągu 2 miesięcy.
0 głosów
odpowiedź 23 października 2018 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
Wydaje mi się, że jeśli nie wszyscy, to znaczna większość programistów tak ma.

Mała rada ode mnie. Pisz komentarze. Od momentu kiedy nauczyłem się (a jest to równie trudne jak opracowanie w głowie skomplikowanego algorytmu) pisać zwięzłe i celne komentarze, właściwie do każdego elementu, zauważyłem, że po pierwsze szybciej się uczę, to nawet jeśli wrócę do kodu po kilku tygodniach, dosyć szybko dochodzę co "artysta", czyli ja miałem ówcześnie na myśli.

Nie załamuj się, i nie rezygnuj po byle porażce, czy zmęczeniu. Powtórzę, każdy z nas tak ma.
1
komentarz 23 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Wg mnie zła rada. Ja w kodzie produkcyjnym unikam komentarzy jak ognia. Lepiej poświęcić 10 minut więcej na wymyślenie dobrej, jasnej nazwy metody czy zmiennej niż usilne dodawanie wszędzie komentarzy. Pracuję obecnie przy bardzo dużym projekcie z wieloma programistami i komentarze są przy dobrych nazwach naprawdę zbędne.
komentarz 23 października 2018 przez Konfeusz Bywalec (2,810 p.)
trafna nazwa zmiennej zastępuje komentarz... z tym się zgodzę w 100%.
komentarz 27 października 2018 przez niezalogowany
porada moim zdaniem dobra, żeby pisać dużo komentarzy, z zastrzeżeniem, że w czasie nauki programowania - to może faktycznie pomóc przy powrocie do analizowania tego samego kodu dla początkującego

Nie zmienia to faktu aby od samego początku starać się wymyślać logiczne nazwy zmiennych.
komentarz 27 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ja się nie zgodze, wiem z doświadczenia że o wiele lepszy jest dobry kod czyli dobre nazwy i dobre unit testy niz komenty. Gdy wchodzę w kod innego zespołu to szczerze mówiąc nie ufam komentarzom i wg mnie testy Ci często więcej powiedzą oraz dobre prowadzenia po listingu poprzez jasne klarowne nazwy zmiennych i funkcji. Robienie komentarzy oznacza, że nie masz pomysłu na dobre nazwy i jasny algorytm. a już najlepsze to są komenty w stylu //koniec if... skąd ludzie biorą takie pomysły...
0 głosów
odpowiedź 24 października 2018 przez zielony88 Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za rady wszystkim ;) celem moim jest znalezienie stażu bądź praktyk na wakacje, ale chyba to niemożliwe, że po niespełna roku programowania coś znajdę. A jeśli chodzi o gry, to zamierzam napisać grę memory oraz ponga w js. Czy zacząć od czegoś łatwiejszego?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 242 wizyt
+3 głosów
3 odpowiedzi 201 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 439 wizyt

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,629 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...