• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nie uruchamia się bios przy zamontowanym dysku.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
474 wizyt
pytanie zadane 19 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Mam 2 dyski, na pierwszym zainstalowany linux, a na drugim windows.

Nie wiem dlaczego, ale gdy mam podpięty ten z windowsem to nie pojawia się ekran informacyjny biosu i nie mogę uruchomić komputera.

Próbowałem już zamieniać przewody, uruchamiać tylko z jednym dyskiem, zmieniać konfiguracje w uefi na AHCI/IDE mode.
Dysk działa ponieważ jak aktywuję funkcję Hot plug w AHCI to mogę zamontować partycje w linuksie.
komentarz 19 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

nie pojawia się ekran informacyjny biosu

nie za bardzo rozumiem, jaki ekran informacyjny...

konfiguracje w uefi

tutaj tym bardziej bo albo się ma UEFI albo Bios...?

Dysk działa (jak twierdzisz), ale czy jest wykrywany w UEFI?
Czy w ogóle jakieś komunikaty Ci się pojawiają? Jakaś procedura POST się uruchamia?

komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
edycja 19 października 2018 przez miro

Masz rację nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. 

Mam UEFI. Ekran informacyjny - chodziło mi właśnie o procedurę POST. Nie pojawiają się, żadne informacje z tej procedury, gdy jest podpięty "wadliwy" dysk. Po uruchomieniu komputera widać, że monitor się włączył, ale jest cały czarny. 

Dysk działa (jak twierdzisz), ale czy jest wykrywany w UEFI? 

Nie wiem czy jest wykrywany bo nie mogę się dostać do UEFI. Jednak przy ustawieniu hot plug, po uruchomieniu system na drugim dysku i następnie podłączeniu wadliwego, mogę go zamontować. Nie wiem czy teraz rozjaśniłem sytuację, edytowałem tę wypowiedź bo już się zamotałem po kilkukrotnych próbach.

komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)

@miro, czy komputer wcześniej działał z obydwoma dyskami naraz?

czy to są indywidualne dyski/systemy które chodziły na tym komputerze? Czy próbujesz podłączyć nowy dysk z windowsem?

komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Tak, działał z obydwoma. W takiej konfiguracji wcześniej pracowałem - 2 dyski (windows + linux)
1
komentarz 19 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
To naprawdę dziwna sytuacja. Nawet, gdyby dysk był uszkodzony, to procedury POST by się uruchomiły i powinien wyskoczyć komunikat typu 'disk boot failure'. A tutaj, jak mówisz, nic się nie uruchamia...powiedziałbym, że to niemożliwe...
A jak nie podepniesz dysku (komputer bez dysku) i uruchomisz komputer, to coś się pojawia na monitorze?
1
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)

@miro, znaczy co teraz nie działa na jednym? Którym?

sam mam win + Linux i zrobiłem tak by sprawdzić o co Ci chodzi:

odpiolem jeden z dysków(nr1z linuxem) i uruchomiłem komputer- wyskoczył mi komunikat no such a device bla bla.

wylaczylem i podpiąłem dysk spowrotem a odpiąłem drugi dysk(nr0 z win i grub) i wtedy uruchomiłem komputer. 

Na ekranie był tylko migający kursor. 

Wylaczylem i podpiąłem dysk i uruchomiłem kompa. 

Nadal migający kursor. 

Przestraszylem się ze coś zjeb***m i sprawidziłam w bios kolejność bootowania i czy widzi dyski. Wszystko ok  widzi.

 

wylaczylem kompa wypiąlem dysk z Linux i uruchomiłem kompa. 

No such a device Wiec podpiąłem najpierw do dysku kabel sata a później od zasilacza i wyłączyłem kompa. 

Po uruchomieniu wszystko chodzi ok.

komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
@PolYGlok teraz działa dysk SSD z linuksem, ten problematyczny to HDD z zainstalowanym windowsem. Nie mam problemu z grub bo na samym początku myślałem, że to tam jest problem (też miałem na windowsowym dysku swap), ale zrobiłem update-grub.

@shotokan Czasami na ułamek sekundy widzę chyba logo biosu/producenta płyty. Jednak potem widzę czarny ekran - monitor jest włączony ("aktywny"). Jak nie ma żadnego podpiętego dysku to UEFI wyświetla komunikat o braku urządzeń.
1
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Nie rozumie -chcesz wejść do biosu czy uruchomić windows?

drugie czego nie rozumie to jak Ci chodzi linux? jak grub jest(powinien być) na dysku startowym(bootowanym) czyli C gdyż jak zainstalujesz obok linuxa windowsa to windows nadpisuje grub i nie możesz odpalić linuxa. Dlatego się instaluje linuxa już na zainstalowanym windowsie. W innym wypadku musiałeś chyba updateować gruba jak miałeś odłączony dysk z windowsem i teraz może nie widzieć dysku poprawnie.

Spróbuje odpiąć dysk z linuxem i zostaw tylko z windowsem- uruchom z dvd/usb windowsa i w opcji napraw komputer znajdz konsole i wpisz w niej

bootrec /FixMbr i enter.

jak wyskoczy soccessfully to wklep exit i enter-->> wyciagnij dvd/usb i uruchom kompa.

powinno być ok
1
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
jak go widzisz przez sekunde to wciśnij del czy jaki tam masz przycisk do uruchamiania biosa.
komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie chodzi o to jak te systemy były zainstalowane, bo były poprawnie. Normalnie nawet bez podpiętego dysku z linuksem, windows powinien się uruchomić.

Problem jest z tym, że jak mam podłączony ten dysk z windowsem to nie pojawia się procedura POST. Ok widzę czasami mignięcie loga, ale to tylko oznaka, że coś nie działa - normalnie mam jeszcze informacje o ramie itp.  Próbowałem też w tamtym momencie (na ślepo) wejść do UEFI, jednak to nie działało.

Mogę spróbować z bootowalnym usb z windowsem, ale nie wiem czy to coś da.
1
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Może masz uruchomione FastBoot i wtedy nie pokazuje tego by zaoszczędzić czas i od razu przechodzi do windowsa ale że go nie widzi to tak masz.

Dalej nie napisałeś jak to podłączasz i jak dzała a jak nie działa?

1 opcja dyski windows + linux=działa czy nie? co robi/pokazuje na ekranie?

2 opcja dysk windows = działa czy nie? co robi/pokazuje na ekranie?

3 opcja dysk linux= działa czy nie? co robi/pokazuje na ekranie?
komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
FastBoot - to opcja w biosie? Ja od 2 miesięcy nie uruchamiałem windowsa w biosie też nie grzebałem.
1 opcja dyski windows + linux= nie działa
2 opcja dysk windows = nie działa
3 opcja dysk linux= działa
Jak nie działa to nie pojawiają się, żadne informacje z procedury POST, nie mogę wejść do UEFI. Widać czarny ekran i nie można nic zrobić.
1
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)

@miro,  od kiedy tak się dzieje że windows się nie uruchamia?

Po updatecie gruba?

komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Przed updatem, myślałem, że mi po prostu dysk padł więc nie chciałem, aby mi się błędy pojawiały przy uruchomieniu linuxa.
komentarz 19 października 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
i co robiłeś to fixmbr?

jeszcze na toim miejscu bym najpierw podłaczył na włączonym linuxie ten dysk i zobaczył co/jak linux go widzi?
komentarz 20 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Próbowałem, odpalić zbootowane USB, ale tak jak myślałem to nic nie daje bo przy podpiętym dyskiem z windowsem nie przechodzi procedura POST. 

jeszcze na toim miejscu bym najpierw podłaczył na włączonym linuxie ten dysk i zobaczył co/jak linux go widzi?

Pisałem, że przy ustawieniu hot plug i po uruchomieniu linuksa, a następnie podłączeniu wadliwego dysku, mogę go zamontować- tak jak by to były pendrive. 

Spróbuję ten dysk wyczyścić i jak to nie zadziała to dam sobie spokój i będę go używać na backup danych. 

Dziękuję za Wam za chęć pomocy. 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 października 2018 przez Bogdan1986 Nowicjusz (140 p.)
Może spróbuj zaktualizować bios, lub podłącz dyski pod inne gniazda na płycie głównej
komentarz 19 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Podłączałem pod inne gniazda z innym przewodem. Bios był aktualizowany, to jest stara płyta i już od dłuższego czas nie wychodzą aktualizacje.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 781 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,573 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 885 wizyt
pytanie zadane 14 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez sebas Nowicjusz (140 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...