• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Moja pasja a oceny w szkole.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
844 wizyt
pytanie zadane 15 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
zamknięte 5 listopada 2018 przez Jakub 0
Witam, to pytanie nie ma na celu żadnego żalenia się, ani pisania czegoś by zwrócić na siebie uwagę... Chcę się was tylko zapytać czy miewaliście podobne uczucia do mnie.

Otóż już od dość długiego czasu uczę się programować, są chwile lepsze i gorsze. Nie powiem żebym rozwijał się zbyt szybko, na przyswojenie i zrozumienie wielu rzeczy potrzebuje dość sporo czasu. Mimo wszystko widzę u siebie postępy, bardzo powoli staje się lepszy. Niestety w wielu momentach demotywuje mnie szkoła ( jestem na kierunku technik informatyk ).

Pisaliśmy sprawdzian z schematów blokowych, dostałem dwie piątki i dwie czwórki ( ledwo ) - aż tyle ocen bo za każdy algorytm była osobna ocena. Dostałem trochę słabsze oceny z mojej winy bo pomyliłem się w tak oczywistych błędach jak:

-> zmienną zadeklarowałem 'MIN' a używałem jej potem pod nazwą 'min'

-> nie zauważyłem w treści zadania że w dzieleniu mamy dzielić większą liczbę przez mniejszą i zrobiłem po prostu a/b... ( ze sprawdzeniem oczywiście czy b jest różne od zera )

Trochę byłem zły na siebie, ogólnie z takich ocen jestem zadowolony ale tu wymagałem od siebie więcej, zwłaszcza że osoby nie mające wcześniej nic do czynienia z programowaniem nieraz dostały lepsze oceny. Nie mogłem też uwierzyć w to że pomyliłem się w takich rzeczach :(

Pomyślałem sobie że nie ma dla mnie żadnej przyszłości skoro już inni mnie doganiają...

Czy mieliście niegdyś podobnie?

Wiem że wygląda to jak zwykłe narzekanie ale naprawdę takie z pozoru błahe rzeczy mnie martwią.

*co do ocen zaznaczam że nie uważam wcale żeby 4 były złe, nieraz dostaje gorsze :) Chodzi mi tylko o ten przedmiot.
komentarz zamknięcia: Temat wyczerpany, Dziękuje serdecznie za wszystkie rady jakie od was otrzymałem :)
komentarz 16 października 2018 przez Kamil Batorski Obywatel (1,870 p.)
Pamiętaj- oceny nie są adekwatne do wiedzy oraz nie są wyznacznikiem umiejętności. Mieć wiedzę to mieć ja dziś i za parę lat, a miec ocenę to "wykuć" na chwilę dana informacje. Znam dużo osób  z paskami, które na testach/sprawdzianach miały lepsze oceny ponieważ nie uczyłem się zbędnych rzeczy, to po roku te osoby nic nie pamiętają a ja wiem pamiętam co na te 3 potrafię (to co się przyda).

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 października 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Witaj,
dlaczego szkoła Cię demotywuje? Przecież to nie przez szkołę popełniłeś te błędy... a to że są osoby lepsze od Ciebie to jest normalka. Nawet uczeń, który się nic nie uczył dostanie czasami pozytywną ocenę. Każdy uczeń tak samo jak Ty chodzi do szkoły na te same lekcje co Ty, więc uczy się tego samego. Na sprawdzianie jest to co na lekcji (a przynajmniej powinno być) więc każdy uczeń miał takie same szanse na uzyskanie pozytywnych ocen (bez względu czy coś samodzielnie robi w domu czy nie).

nie ma dla mnie żadnej przyszłości skoro już inni mnie doganiają

Z takim nastawieniem to Ty nigdzie nie zajdziesz. Może to nie jest za dobry przykład, ale weźmy to forum i jego uczestników. Jeśli by iść Twoim tokiem myślenia to po co w ogóle zaczynać naukę programowania skoro i tak nie ma szans abym dogonił osoby z "czołówki".
Nie patrz na innych, patrz na siebie! Przecież nawet Comandeer zaczynał od zera (choć akurat stan jego wiedzy i aktywności świadczyć może, że urodził się z tym czymś :)).

Bardzo dobrze, że jesteś wobec siebie wymagający. Ale nie możesz z tym przesadzać. To, że dostaniesz od czasu do czasu gorszą ocenę nie traktuj jako porażki, że nic nie umiesz, że jesteś kiepski. Pomyśl, że następnym razem będzie lepiej, pokażę na co mnie stać.

Mylić się to rzecz ludzka! Pamiętaj o tym! A piszę to, aby Ci uzmysłowić, że dziś dużo osób jest bardzo ambitnych, ale bardzo słabych psychicznie i nawet drobna, powiedziałbym taka banalna porażka powoduje, że się załamują bo oni chcieli być najlepsi. Efekt - taka młoda osoba ląduje w szpitalu psychiatrycznym.
Nie popełniaj tego błędu! I Tu się cieszę, że dostrzegasz w sobie pozytywne efekty:

widzę u siebie postępy, bardzo powoli staje się lepszy

powoli, ale ciągle do przodu. Spokojnie, efekty Twojej pracy przyjdą szybciej niż się spodziewasz.

Powodzenia!

+2 głosów
odpowiedź 15 października 2018 przez mhdv Obywatel (1,580 p.)

Ohoho, kolego.. uwierz, że naprawdę nie masz się czym martwić wink.

  • Po 1. uważasz oceny 5,5,4,4 za złe? Chyba żyjemy w innej rzeczywistości :))..
  • Po 2. jeśli po technikum zamierzasz iść dalej w tym kierunku to uwierz.. będzie jeszcze mnóstwo sytuacji w której pomyślisz "cholera, co ja tu robię, inni wszystko ogarniają, a ja jakbym nic nie umiał"
  • Po 3. jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe (idziesz w stronę programowania) to musisz się nastawić na to, że prawdopodobnie nigdy nie będziesz najlepszy. Nawet jeśli doszlifujesz swoje umiejętności algorytmiczno-programistyczne do perfekcji, to gwarantuje Ci, że zawsze znajdzie się ktoś o krok przed Tobą. Wyjątkiem może być wymyślenie czegoś innowacyjnego rzecz jasna, wtedy możesz się zatrzymać i z uniesioną głową samemu sobie pogratulować inwencji twórczej ;).
  • Po 4. technikum bądź co bądź to dopiero szkoła średnia, a rzeczy typu ocena z przedmiotu X lub Y są w niej na porządku dziennym. No i żeby ustandaryzować i w jakiś sposób zróżnicować oceny wśród uczniów to wychodzą takie kwiatki jak opisałeś powyżej. Możesz być od tych kolegów i 10 razy lepszy w tym co robisz, ale oceny nie wystawiasz sobie Ty, tylko teoretycznie "bezstronny" (i tu warto podkreślić że również omylny) nauczyciel.

Tl;dr: Głowa do góry, jeszcze nie raz dostrzeżesz niesprawiedliwości na swojej ścieżce edukacyjnej. Najważniejsze żebyś sam się rozwijał i widział postępy w tym co robisz i do czego dążysz ;).

+1 głos
odpowiedź 15 października 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
W sumie wszystko to tylko kwestia praktyki
Kiedy zaczynałem robiłem masę błędów wszędzie, nawet w miejscach które teraz wydają sie oczywiste

A gdyby patrzeć na oceny w szkole...
No moje oceny to z większości przedmiotów "żeby zaliczyć i mieć spokój" => a jakoś z projektami i pracą nie mam problemów,
w przeciwieństwie do tych osób z paskiem na koniec, których szczytem ambicji jest dostanie sie do jakiejkolwiek pracy w korpo
a większość z nich sie podnieca, jak ktoś im zaoferuje darmowy kurs pracy na magazynie
0 głosów
odpowiedź 15 października 2018 przez Pabiak Gaduła (4,450 p.)
Boże chłopie, olej te oceny, dobrze Ci radzę. W podstawówce, gimnazjum one były wazne, ale w Liceum/Technikum już nie są. Gdybym ja w liceum próbował dostawać same 5 to chyba prędzej trafiłbym do szpitala psychiatrycznego. Liczy się to, ze zdałeś, czasami lepiej, czasami gorzej, mogłeś mieć po prostu zły dzień. Zawsze sobie powtarzałem, ze liczy się to jak napiszę maturę. Jeżeli uważasz, ze umiesz na więcej to nie musisz na sile poprawiać sprawdzianów, żeby być na równi z kolegą, albo żeby rodzice byli zadowoleni, uczysz się dla siebie, nie dla nich. W takiej sytuacji rozwiąż sobie w domu kilka zadań, tak o, dla siebie i pamiętaj, nie porównuj siebie do innych - jedyną osobą od której powinieneś być lepszy jesteś ty sam z dnia wczorajszego.
0 głosów
odpowiedź 15 października 2018 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
W szkole i na uczelniach programowanie nie jest programowaniem tylko implementacją matematyki w konsoli. Nie martw się o takie bzdurne rzeczy jak oceny, skup się na tym, że masz pasję i się realnie rozwijasz.
0 głosów
odpowiedź 15 października 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

zmienną zadeklarowałem 'MIN' a używałem jej potem pod nazwą 'min'

 Nie jest to obecnie żaden problem, ponieważ mamy narzędzia analizujące kod w locie i od razu wyłapujące tego typu błędy, więc nie ma czym się przejmować

nie zauważyłem w treści zadania że w dzieleniu mamy dzielić większą liczbę przez mniejszą i zrobiłem po prostu a/b... ( ze sprawdzeniem oczywiście czy b jest różne od zera )

 Jest to po prostu kolejna nauka, że warto czytać dokładnie zadania. Poza tym uwierz popełniało się głupsze błędy wink

Na koniec tak od siebie dodam, że warto podchodzić do szkoły z dystansem. Nie przejmuj się tak bardzo ocenami, ale staraj się pielęgnować i rozwijać pasje. Uwierz, że Ci się to opłaci. Także zabieraj się do roboty i spełniaj marzenia smiley

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,050 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,637 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...