• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

JAVAFX i Eclipse co jak

Object Storage Arubacloud
0 głosów
595 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Java przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
Witam,

zacząłem projekt w Javafx, w sensie zabrałem się do niego i pojawiły się pytania, na które odpowiedzi na blogach/ tutorialach są ogólnikowe, albo ich nie ma:

1) Którą Javę ściagnąć? JAVA SE czy JAVA EE (czy jest duża różnica? Czy jak ściagnę SE, to później nie będę mógł skalować projektu, bądź go przenieść do EE? Czy duża różnica w obsłudze?)

2) Który Scene Builder (dla Eclipse)? Executable Jar? Windows Installer 64-bit?. O co w ogóle chodzi?

3) Który projekt włączyć w Eclipse jak zainstalowałem EE? Czy odinstalować?

 

Nie wiem o co chodzi, a chciałbym już z tym ruszyć.

Pzdr

Marcin

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ściągnij Java SE 8 lub 10, nie pobieraj 11.
Scene Builder od firmy Gluon.
Gluon Plugin for Eclipse

https://gluonhq.com/products/scene-builder/

Tutaj masz w miarę dobry tutorial:
https://www.youtube.com/watch?v=rEzzJaoC6uo&list=PLpzwMkmxJDUwQuQR7Rezut5UE_8UGDxkU

Dawno nie korzystałem z Eclipse, sprawdź czy nie masz tam opcji stworzenia projektu javafx.
Dodatkowe porady ode mnie to poczytaj o wzorcach takich jak MVP lub MVC i streamach z javy 8.
komentarz 14 października 2018 przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
O MVC (worzec projektowy) zacząłem już czytać. MVP doczytam. A wszystko muszę instalować od nowa... bo nie pojawiło się FX w ustawieniach... Dzięki za pomoc.
0 głosów
odpowiedź 14 października 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
edycja 14 października 2018 przez mbabane
JavaFx służy do budowania GUI aplikacji desktopowych i z Java EE nie ma nic wspólnego. Poczytaj czym jest Java SE, a czym Java EE.

SceneBuilder to zewnętrzna aplikacja. Sprawdź to:

https://www.youtube.com/watch?v=k3rRb3kZI-8

 

edit.

Jeszcze odnosząc się do SceneBildera. Jeśli chcesz mieć elegancko zainstalowaną aplikację w Windowsie to bierz Windows Installer. Plik jar to po prostu zwyczajnie skompilowany program, który jest gotowy do uruchomienia - jeden plik.
komentarz 14 października 2018 przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
Dzięki, coś już poczytałem. Zastanawiałem się, czy EE ma funkcjonalność SE, czyli czy jest czymś w rodzaju rozszerzenia. Na tym tutorialu pokazuje jak już ma uruchomiony projekt w Eclipse, a mi wyskakuje, żeby wybrać. Poza tym, który JDK? Se czy EE? (pod fx). Tak wiem ,że Scene Builder jest wtyczką i trzeba jeszcze drugą dla Eclipsa.

W skrócie: Które JDK (chyba SE)? Jaki projekt w Eclipse? (chyba SE)
komentarz 14 października 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Tak SE. Java SE służy do aplikacji desktopowych.

Java EE kod pisze się tak samo, ale trochę inaczej to działa. Java EE w dużym uproszczeniu służy do pisania backendu stron WWW. W Javie 11 zdaje się ma już nie być Javy EE, jeszcze nie wiem na czym to dokładnie ma polegać więc nie pytaj mnie o szczegóły.

Wyedytowalem jeszcze posta i uzupełniłem wypowiedź. SceneBuilder to nie jest wtyczka tylko pełnoprawna aplikacja.
komentarz 14 października 2018 przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
Wielkie dzięki, bo co tutorial/ blog to inna wersja bez szczegółowego/ praktycznego wyjasnienia czego mam użyć. Pozdrawiam
komentarz 14 października 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Znaczy jeśli nie umiesz w ogóle javy i jest to Twoja pierwsza styczność z programowaniem czy z java nawet, to nie bierz się za JaveFx bo nic nie zrozumiesz i się tylko zrazisz.
komentarz 14 października 2018 przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
Jave coś umiem(poziom niekomercyjny/ uniwerystecki). Zrobiłem też ułomny projekt w Android, więc chyba dam radę. W sumie po studiach jestem, to az tak źle nie może być ze mną...chyba :D
komentarz 15 października 2018 przez kejm_ Bywalec (2,310 p.)
Jeśli rozumiesz obiektowość etc. To pewnie, że możesz zaczynać z FX.
komentarz 15 października 2018 przez MarcinZielony Użytkownik (710 p.)
To jasne, że rozumiem (wywodzi się z filozofii), ale i tak dzięki za uwagi oraz pomoc. Pozdrawiam

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 771 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2015 w Java przez powidelcu Początkujący (440 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 213 wizyt
pytanie zadane 2 października 2017 w Java przez kam773 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 321 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2017 w Java przez niezalogowany

92,566 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,604 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...