• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie strony internetowej z małą bazą danych.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
8,056 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w HTML i CSS przez Paweł Sypek Początkujący (440 p.)
Witam,

Przedstawię krótko sytuację: Nauczycielka rzuciła pomysł, wykonanie strony internetowej (oczywiście za ocenę). Strona ma polegać na tym że nauczycielka wchodzi na stronę, loguje się, wyświetla jej się lista uczniów i może ona dodawać przy ich nazwiskach plusy lub minusy.

Zadanie brzmi banalnie i pewnie takie jest. Stworzenie samej strony tj. HTML i CSS nie jest problemem. Problem pojawia się ze stworzeniem takiej bazy danych, przechowującej takie wartości oraz połączenie jej ze stroną.

Do czego zmierzam... Jest tu masa ludzi dużo bardziej doświadczonych i może któraś z tych osób mogłaby napisać jak mamy się do tego zabrać (oczywiście nie proszę o gotowy kod, a o napisanie etapów lub rzeczy które musimy zrobić) lub ew linki do przydatnych filmów które umożliwią stworzenie takiej strony.

 

Z góry dziękuję.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 9 października 2018 przez arces Pasjonat (17,700 p.)
Zwykły backend w PHP + mySQL tutaj wystarczy. Największym problemem dla początkującego może być napisane systemu logowania, ale gotowców w necie też nie brakuje. Samo wczytywanie i zapisywanie danych, już by nie było takim problemem.

Najlepiej zacznij od zakodowania strony HTML/PHP, a później dopiero staraj się dodawać moduły związane z PHP i wczytywać/zapisywać dane do bazy mySQL. Małymi kroczkami znajdziesz na pewno dobre rozwiązanie.

Tutoriali w internecie jak się domyślasz też znajdziesz sporo na ten temat. Cały projekt to nic więcej jak system logowania + możliwość zapisu do bazy danych plusów przy danym uczniu. Oczywiście też trzeba wprowadzić bazę uczniów do mySQL, żeby nauczycielka mogła wybierać. Podział na klasy itd, ale naprawdę wystarczy do tego wszystkiego podstawowa znajomość wyżej wymienionych technologii.

Wydaje się to wszystko skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale tak jak pisałem - małymi kroczkami i osiągniesz cel.
0 głosów
odpowiedź 9 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Kolega Ci dał informacje techniczne, jak poszukasz w necie to bez problemu znajdziesz porady, ale tak szczerze mówiąc to ja troszkę widzę problem prawny... Otóż robisz apkę, która będzie przechowywać dane osobowe, wkraczamy w RODO... apka musi więc mieć po pierwsze odpowiednią politykę RODO itp. ale to powiedzmy, że kwestia mniej problematyczna, a po drugie musi zapewniać faktycznie ochronę tych danych... RODO to nie tylko formułka o cookies jak wiele osób wydaje mi się że tutaj na forum myśli, tylko to odpowiednie mechanizmy do ochrony tych danych.

Zauważ też, że robisz to z realnym, mierzalnym zyskiem - oceną. W prawie podatkowym wynagrodzenie nie musi być w pieniądzu. Nie chodzi mi tu oczywiście, że podpadniesz pod podatki itp., nie. Chodzi mi o to, że jednak wykonasz to jako usługę za jakiś zysk...

Nie odradzam robienia tego, w żadnym razie. Sam w czasach szkolnych robiłem różne tematy "dla szkoły" itp. Chodzi po prostu o to, abyś zastanowił się i może gdzieś na forum prawnym zapytał, abyś czasem nie wpakował się w jakieś problemy. Moja mama była przez wiele lat nauczycielką i uwierz mi, że ludzie są naprawdę mściwi i niejeden rodzic przychodził do nauczycieli robiąc burzę z byle gówna.

 

Jak pisałem, nie odradzam robienia apki :), sugeruję tylko może zastanowienie się nad kwestiami prawnymi. Teraz wszyscy mają bzika na tym RODO więc może przesadzam... sam nie wiem. Traktujmy moją odpowiedź jak burzę mózgów i może niech ktoś inny się wypowie :)
komentarz 9 października 2018 przez Paweł Sypek Początkujący (440 p.)
Oczywiście ale ta aplikacja będzie obejmowała tylko 1 grupę z klasy tj. jakieś 13 osób, gdzie każdy się zna i lubi. Jeżeli ktoś będzie miał jakieś problemy to zawsze wyjściem będzie zastąpienie Imienia i Nazwiska nr w dzienniku lub po prostu jakimś numerem. Ale dziękuję za poruszenie tej kwestii :D
komentarz 9 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

gdzie każdy się zna i lubi

Oj jeszcze nie raz Cię życie zaskoczy :)

Nie no jasne, może to przesada przy takiej apce, ale nawet jeśli to miej to gdzieś tam z tyłu głowy w pamięci, nigdy nic nie wiadomo.

I powodzenia przy pisaniu, aby apka spodobała się oceniającemu :)

komentarz 9 października 2018 przez pablop76 VIP (123,180 p.)
Wydaje mi się, że odwróciłeś kota ogonem. To szkoła ma chronić uczniów, a nie odwrotnie. Jeżeli nauczyciel zadał pracę to do jego obowiązków należy zapewnienie by ta praca nie narażała ucznia.
komentarz 9 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Dyskutowałbym tutaj, ale jeśli rozmawialibyśmy o normalnej, pełnoprawnej komercyjnej aplikacji robionej na zlecenie, gdzie wyraźnie w umowie byłaby adnotacja o zapewnieniu odpowiednich środków ochrony danych itp. Tutaj natomiast sprawa jest nieco inna dlatego ja tylko poruszyłem temat, a czy zasadnie czy nie to w sumie nie wiem, pracuję obecnie przy dość dużej apce, gdzie RODO i security to rzecz priorytetowa więc może trochę jestem przewrażliwiony :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 516 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 710 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 407 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...