• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki programowania- wybór języka

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
284 wizyt
pytanie zadane 8 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Evarez Nowicjusz (120 p.)
Cześć, mam 16 lat i dopiero zaczynam naukę programowania i nie wiem który język wybrać. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby po kolei uczyć się z poradników Pana Mirosława Zelenta C++ >> obiektowe C++ >> PHP >> JavaScript >> CS >> wybranie najciekawszego dla nas języka (z tych poprzednich) i nauka jego w języku angielskim.

A może lepiej od razu uczyć się z angielskich zasobów (angielski nie jest moją mocną stroną ale coś tam umiem)?

Próbowałem na codeacademy, ale co chwila musiałem tłumaczyć jakieś słowo przez co nauka szła dosyć wolno.

I jeszcze jedno: ile mniej więcej potrzeba czasu aby opanować jeden język programowania (załóżmy, że codziennie będę uczył się 2h)?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 8 października 2018 przez Ukasz Użytkownik (960 p.)
Myślę że C++ jest dobrym wyborem jeśli chodzi o pierwszy język. Zastanawiałbym się może jeszcze nad Python'em ale osobiście nie miałem z nim styczności.

Hmm..co do czasu to myślę, że nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy, tym bardziej że będzie to nie tyle też nauka języka (który jest narzędziem) ale myślę że bardziej takiego programistycznego myślenia, podejścia do problemów. W ogóle raczej bym powiedział żebyś nie skupiał się na czasie potrzebnym do opanowania danego języka, bo to może powodować frustrację i zniecierpliwienie kiedy napotkasz na jakieś schody ;) Oczywiście jest to tylko mój punkt widzenia.

A i co do pytania skąd się uczyć. Myślę, że Zelent na początek jest ok, potem uzupełniał bym tę wiedzę o materiały z książki, np. Praty lub szukał innych dobrych źródeł na necie (niestety nie jestem teraz w stanie Ci podać jakiś przykładów).

Powodzenia życzę ;)
komentarz 9 października 2018 przez monika90 Pasjonat (22,940 p.)

Myślę że C++ jest dobrym wyborem jeśli chodzi o pierwszy język.

Dlaczego tak myślisz?

komentarz 9 października 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Ja też tak myślę, choć nie potrafię uzasadnić :D
2
komentarz 9 października 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
C++ jednocześnie jest i nie jest dobrym językiem na start. Jest dobry, dlatego, że zaznajamia z podstawowymi zagadnieniami programistycznymi (funkcje, warunki, petle, biblioteki, klasy, zmienne itd), bez potrzeby pisania obiektowego kodu na start (bo ktory poczatkujacy wie co to klasy w programowaniu?) i/lub organizowania wielkiego IDE + maszyny wirtualnej. Z drugiej strony, C++ może łatwo zniechęcić do siebie sporą ilość początkujących ze względu na wskaźniki, komplikacje kodu na wyższych poziomach zaawansowania (namespace, szablony itp).
Podobnie ma się rzecz z Pythonem. Jest w mojej opinii bardzo dobrym językiem dla nowych programistów, ale jeśli nie zna się pojęcia obiektowości to może być on trudny w zrozumieniu szczególnie przy zagadnieniach takich jak dekoratory.
+1 głos
odpowiedź 8 października 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Opanowanie języka, skłądni to jedno a myślenie w nim to drugie. Jednemu wystarczy kilka dni a inny potrzbuje kilka miesięcy. Ja polecam ci na start Pythona.
+1 głos
odpowiedź 9 października 2018 przez Aspc1 Bywalec (2,620 p.)
Na początek dobrym rozwiązaniem jest oswojenie się z językiem C++ i samym myśleniem programistycznym. Gdy już trochę posiedzisz w pisaniu to przejście na inny język nie będzie jakąś kolosalną różnicą, bo jedynie co się zmienia to składnia. Tok myślenia ten sam. Jeśli C++ będzie za trudny i nie będziesz chciał się tak trudnić, to możesz zacząć od czegoś prostszego pokroju PHP lub Python.
0 głosów
odpowiedź 9 października 2018 przez dawidk69 Użytkownik (620 p.)
Na początek z pewnością można wybrać język C++

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2017 w Inne języki przez DODO Bywalec (2,950 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 176 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2016 w C i C++ przez Antero00 Gaduła (3,670 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 705 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...