• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

pobranie danych z bazy danych poprzez REST API do aplikacji android

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,825 wizyt
pytanie zadane 5 października 2018 w Android, Swift, Symbian przez Micheall Początkujący (420 p.)
edycja 5 października 2018 przez Micheall
Witam. Piszę prace inżynierską a mianowicie ma to być aplikacja na androida pobierająca dane z bazy danych która znajduje się na serwerze uczelni. Powinienem to zrobić za pomocą REST API. Moja znajomość javascript, php i pythona jest raczej pobieżna. Moje pytanie brzmi w jakim języku najlepiej się za to zabrać i czy możecie mi podrzucić jakieś pomoce związane z tym? Poradnik, przykład? Szukałem po Google ale nie do końca mogłem znaleźć czegoś co odpowiada moim potrzebom.

Z góry dziękuję ;)

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 października 2018 przez BuxBleed Użytkownik (810 p.)
Najprościej moim zdaniem będzie napisać to w Javie albo Kotlinie, do tego jakaś biblioteka do wysyłania żądań HTTP. Zakładam że uczelnia wystawia Ci jakieś REST API które będziesz mógł konsumować.

W Pythonie też można by było napisać ale problemem może być brak materiałów i pomocy.

Jak lubisz wyzwania i JavaScript to React Native może być dobrym pomysłem.
komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
To znaczy aplikację piszę w Javie, natomiast muszę sam napisać też jakieś proste REST API po stronie serwera. Masz na myśli, że Javascript i React Native będą dobrym pomysłem na to API własnie po stronie serwera, bo myślałem też o php? No i problem też od czego zacząć.

Z góry dziękuję. ;)
komentarz 5 października 2018 przez BuxBleed Użytkownik (810 p.)
React Native to biblioteki do pisania aplikacji mobilnych z użyciem Reacta.

Jeśli znasz PHP to możesz REST API napisać w PHP, aczkolwiek najłatwiej i najszybciej moim zdaniem było by to do zrobienia na Spring Boocie w Javie, który załatwia większość problemów z REST API, dużo rzeczy masz też gotowych, np wbudowany kontener servletów Javy Tomcat który umożliwia postawienie serwera standalone to znaczy bez jakichś dodatkowych środków.
komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Wybacz, że pytam o takie podstawy ale czy ten Spring Boot załatwi mi też to REST API po stronie serwera? Ponieważ w opisie pracy mam " Elementem składowym aplikacji będzie moduł po stronie serwera składających się z bazy danych oraz interfejsu REST służącego do komunikacji z aplikacją mobilną." Jestem newbie jeśli chodzi o aplikacje mobilne więc powinienem się zainteresować Spring Bootem i tym najłatwiej będzie wykonać ten interfejs REST? Dzięki za pomoc. Ratujesz mi życie :P
komentarz 5 października 2018 przez BuxBleed Użytkownik (810 p.)

Spring Boot ma nie wiele wspólnego z aplikacjami mobilnymi, jest używany głównie do implementacji logiki po stronie serwera.

A po ludzku:

Serwer odpalony na Spring Boocie ma obsługuje requesty żądania HTTP (GET,POST etc.) nadchodzące od klientów w Twoim przypadku klientem jest aplikacja mobilna na telefonie. Na serwerze wystawione jest REST API czyli interfejs żeby aplikacje mogły ze sobą rozmawiać tym interfejsem jest protokół HTTP który określa requły tej "rozmowy". REST API musisz sam napisać, podobnie wyciąganie danych z bazy i wszelkie przetwarzanie danych ale się nie martw bo Spring załatwia tak do 70% roboty. Serwer ma dostęp do bazy danych, w której są jakieś informacje.

 

Tutaj masz pełno tutorali, w formie krótkich kursów, z tych klocków złożysz szybko całą stronę back-endu po stronie serwera.

 

Spring Boot

 

komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Jeszcze ostatnie pytanie żeby tak doprecyzować i się upewnić. Ponieważ piszesz "Serwer odpalony na Spring Boocie" a ja ten serwer mam już z góry narzucony i jest to serwer uczelni na którym mam konto i jakby na swoim koncie tam gdzie powiedzmy będzie ta baza danych mogę wstawiać pliki np. takie jak choćby REST API w php. Czy w tym moim przypadku Spring Boot też się sprawdzi? Dziękuję jeszcze raz :)
+1 głos
odpowiedź 5 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jak niczego nie znalazłeś w google to znaczy, że źle szukałeś.
Najpierw zastanów się w czym ma być to aplikacja napisana. Jak ma to być natywna aplikacja to czy w kotlinie czy w Javie, jak nie natywna to masz dużo opcji z JS/TS np. React native, NativeScript i inne.
Następnie jak już wybierzesz technologię to dopiero potem szukaj jak się robi w niej żądania HTTP lub jakich bibliotek możesz do tego użyć.
komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Aplikacja jest pisana na Androida w Javie w Android Studio. Czytałem że REST API nie pisze się jednak raczej w Javie tylko w php, JS, Pythonie. Nie wiem czy to prawda dlatego pytam jak najłatwiej się za to zabrać. Dzięki ;)
1
komentarz 5 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Czytałem że REST API nie pisze się jednak raczej w Javie

Java teraz to głównie web serwisami stoi :D 

Szczerze to nie nie jestem na bierząco z androidem. Może sprawdź Retrofit lub przeczytaj ten artykuł (trochę stary)

https://medium.com/@sotti/android-networking-ii-okhttp-retrofit-moshi-and-picasso-c381f6c0efd8

+1 głos
odpowiedź 5 października 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Do napisania rest api polecam Javalin, bardzo proste w użyciu, wiec idealne rozwiązanie jesli potrzebujesz tylko rest api i nie wiążesz przyszłości z web devem.

https://javalin.io
komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Dziękuję bardzo. Na pewno sprawdzę. :) Czy to rozwiązuje też problem REST API po stronie serwera czy do tego trzeba napisać jeszcze właśnie tą część po stronie serwera?
1
komentarz 5 października 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
To jest do napisania rest api wlasnie po stronie serwera. Żeby odpytywać rest api z androida użyj biblioteki Retrofit. Przyda ci się też Gson (a konkretnie GsonConverter dla retrofita) do łatwego parsowania
komentarz 5 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Super :) Dzięki .
–1 głos
odpowiedź 6 października 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
I właśnie takich inżynierów potem mamy. Przepraszam za hejt no, ale proszę Cię. Wysil się i poszukaj czegoś sam, a znajdziesz. Nie ty pierwszy masz taki "problem". Liczyłeś, że ktoś podeślę Ci listę gotowych technologii i powie Ci jak to połączyć? Ja sam może raz czy dwa tu o coś zapytałem, a jestem samoukiem i wolę zrobić porządny research i przy okazji się czegoś z grubsza dowiedzieć niż pisać po forach. Nie tak powinien zachować się przyszły inżynier.
1
komentarz 6 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Weź wyluzuj. Kolega ma mało czasu i  chciał się zapytać co najlepiej użyć. Gdzie widzisz problem jak ktoś poleci listę sprawdzonych technologii?
komentarz 6 października 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
Ojej ojej. Kolega ma mało czasu...
komentarz 6 października 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie odpowiedziałeś na pytanie.
komentarz 6 października 2018 przez Micheall Początkujący (420 p.)
Ja również wolałbym sam się czegoś dowiedzieć ale w tym przypadku faktycznie tak jak wspomniał @miro goni mnie czas i szukanie samemu pewnie zajęło by mi dużo więcej czasu a niestety nie mam go zbyt wiele :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 279 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 566 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2019 w PHP przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 430 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2019 w PHP przez Ziito Obywatel (1,110 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...