• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy studia mają sens w moim przypadku?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
607 wizyt
pytanie zadane 28 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Elsiete92 Nowicjusz (160 p.)
edycja 28 września 2018 przez Elsiete92
Witam, zapisałem się na studia informatyczne niestacjonarne nanuczelni Horyzont. Zacznę od tego, iż mam 26 lat i pracuje jako kierowca, nigdy nie pracowalem na stanowisku zbliżonym do pracy informatyka, nie znam zadnego języka programowania, jedynie html i css w stopniu "medium" oraz obsługa photoshopa na podstawowym poziomie.

Nie ukrywam zależy mi na zmianie zawodu, na naukę będę mieć weekendy, a w tygodniu tylko 1-3h dziennie. Ponadto nie wiem jak z praktykami, by sie utrzymać i studiowac muszę zarabiać ok 4 tyś, więc dalej musialbym być kierowca, czy dziekan w takim wypadku odpuściłby mi praktyki, lub mogłbym to jakoś załatwić.

Co do specjalizacji to wybrałbym projektowanie stron lub informatyka w logistyce, chyba, że zagłębie temat sieci lub baz danych.

Powiedzcie mi czy jest sens iść na te studia, czy nie lepiej zrobić jakiś kurs i samemu sie uczyć, albo udać się na studia bardziej zbliżone do mojego zawodu, jak logistyka, choć po nich się wiele nie zarabia.

Czy ma to sens, sam nie znam żadnego informatyka, by z nim pogadać jak on to widzi, a nie chce marnować czasu i pieniędzy.
komentarz 29 września 2018 przez #Dominik Nowicjusz (100 p.)
Zdecydowanie lepiej robić kursy stacjonarne lub online myślę, że więcej z tego wyciągniesz w krótszym czasie :)

W dodatku mniej Cię wyniosą kursy niż całe studia tak naprawdę, więc same korzyści jak dla mnie :) Potrzeba Ci jedynie konsekwencji i determinacji do tego.

Pozdrawiam

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Pomyśl najpierw, co chciałbyś robić (dlaczego informatyka? czy to właśnie jest to co chcesz?). Jeśli rzeczywiście to programowanie jest tym co chcesz robić, to zastanów się co z tego programowania. Piszesz "projektowanie stron", ale tym obecnie zajmują się głównie graficy, front-end to koduje na stronę z szablonu tylko. "informatyka w logistyce" nie znam tego pojęcia, najbliższe wydaje mi się po prostu robienie oprogramowania pod zadania logistyczne.

Jeśli rzeczywiście to programowanie jest twoim celem, to zacznij najpierw uczyć się samemu, wymyśl co chcesz zrobić (projekt polecam), zrób research w jakich językach tworzy się to co wymyślisz i zrób sobie kurs (darmowe na YT, w necie jest pełno darmowych kursów) danego języka (podstaw) i ruszaj z projektem. Google pomoże z problemami
komentarz 28 września 2018 przez Elsiete92 Nowicjusz (160 p.)
Czyli sugerujesz bym odpuścił studia w tym roku, tylko lepiej skupić się na nauce na własną rękę? To co mnie interesuję najbardziej to właśnie front end, choć nie wiem jak sobie poradzę z JS np, css to bajka akurat. Chciałbym się przebranzowic, oczywiście zachęca placa i mozliwosc pracy zdalnej.. Tylko nie wiem czy studia mi w tym teraz pomogą.

Martwią mnie te praktyki i czy waszym zdaniem taki laik badz co bądź ma szansę ukończyć takie studia, aa jeśli tak to jaką specializacje wybrać, by to nie był czas stracony.
1
komentarz 29 września 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Jęsli myślisz, że dasz radę, albo myślisz, że nie dasz rady, w obu przypadkach masz rację.
0 głosów
odpowiedź 29 września 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Ja też jestem za tym co napisał @Secrus.

Bo studia nie są jedyną drogą do świata programowania, ale wydaje mi się, że są tą najdłuższą :)

jedynie html i css w stopniu "medium"

Zawsze mnie bawi "pewność siebie" u facetów.
To nie jest tak, że baby sobie wymyśliły, że my jesteśmy mniej pewne siebie. Widzę to i u siebie w zespole i na forach, czy grupach. Ja np uczyłam się sama rok frontendu + teraz jestem po 9 miesiącach pracy w firmie IT, jako frontend i nadal byłoby mi ciężko powiedzieć, że znam HTML i CSS w stopniu "medium" :D
ale tak w sumie cały ten mój wywód ma się nijak do Twojego pytania, więc zachęcam zignorowanie :D

No dobra, ale wracając do tematu to gdybym była na Twoim miejscu to nie szłabym na studia. Mógłbyś zostać w tej pracy, w której aktualnie jesteś skoro dzięki niej możesz się utrzymać, a każdą wolną możesz poświęcać na zagłębianie wiedzy IT. Jeśli wiesz, że chcesz spróbować frontendu to śmiało. Masz dosyć łatwo, bo naprawdę jest sporo darmowych materiałów w internecie. Daj sobie pół roku i zobaczysz, czy to jest to, w czym faktycznie chcesz pracować. Jeśli stwierdzisz, że tak to już wtedy będziesz jedną nogą w "naszym" świecie :)

Powodzenia!

0 głosów
odpowiedź 1 października 2018 przez Jelen Bywalec (2,140 p.)
jak będziesz robic kursy to łatwiej będziesz mogł sie utrzymac i jeżdźic
0 głosów
odpowiedź 1 października 2018 przez Popo Nowicjusz (200 p.)
a ja mam odmienne zdanie niz moi poprzednicy i jestem w podobnej sytuacji do Twojej, z tym, ze jestem od Ciebie 6 lat starszy. Kompami interesowalem sie od zawsze i bylo i jest to moje hobby, jednak nie wnikajac w szczegoly wypadlem z branzy na dobre 10 lat (2005-2015) czyli tak na prawde okres najwieszego rozwoju informatyki. Teraz na nowo wracam do swojego hobby, ale tez chcialbym cos z tego wyniesc i tez zamierzam zaczac studia w pazdzierniku 2019.

Ogolnie to widze to nastepujaco... Studia sa spoko bo daja Ci dyplom, a to znacznie ulatwia Ci pozniej znalezienie pracy. Przy tym nie zgodze sie, ze studia nie maja wplywu na szukanie pracy. Podobnie jak Ty mam troche obcykany html, css i js i jestem po bootcampie dla juniora front-endu i mimo wszelkich staran skutecznosc znalezienia pracy w webdev jest rowna 0. Pracodawcy maja coraz to wieksze wymagania i uwazam, ze nie doceniaja ludzi, ktorzy siedza w tym z pasji tak jak ja. Nie raz skladalem CV nawet na staz, mam dobrze platna prace i na poczatek moglbym pracowac nawet za darmo bo liczy sie dla mnie przede wszystkim zdobycia doswiadczenia i wejscie w rynek, ale pracodawcy ze tak powiem maja na mnie wyje***ne i wola zatrudniac jakis siuskow (milenijne pokolenie), ktorzy (jestem pewien) nie wlaza w prace tyle serca co ja.

Jesli chodzi o studia to tam naucza Cie raczej podstaw, a dopiero przy specjalizacji bedziesz zdobywal jakas wiedze kierunkowa. Same studia nic nie dadza, liczy sie przede wszystkim determinacja, pasja, checi i samozaangazowanie. Oprocz zaliczania egzaminow i przerabiania materialu, musisz samemu uczyc sie roznych nowych rzeczy czesto nie zwiazanych ze specjalizacja (programowanie webowe, bazy danych, sieci, protokoly bezpieczenstwa i ogolnie wszystko co jest zwiazane z informatyka) Nie mowie zebys znal te wszystkie dziedziny na poziomie "master blaster", ale z kazdej musisz cos wiedziec. Osobiscie uwazam, ze dobry fachowiec IT musi wiedziec wszytsko, a jesli czegos nie wie to musi doczytac. Zreszta w tej dziedzinie to proces doksztalcania trwa w nieskonczonosc bo wciaz wychodza nowe rozwiazania programistyczne i sprzetowe. Krotko mowiac musisz w tym siedziec calym sercem. Takze studia i papiery to jedno, wiedza i doswiadczenie to drugie, ale moim zdaniem jedno bez drugiego nic nie znaczy szczegolnie w naszym przypadku bo nie mamy juz po 14 lat zeby siedzeic calymi dniami i nocami przed kompem, spotykac sie z kumplami na wspolne kodowanie, a mama za nas wszystko ogarnie. Niestety, ale dorosle zycie to obowiazki, a jeszcze zeby przy tym znalesc czas na samodoksztalcanie sie i zdobywanie kwalifikacji to trzeba duzo determinacji i poswiecenia. Ogolnie moja metoda na to to zdobywanie wiedzy wszelkimi mozliwymi sposobami, ksiazki, ksiazki duuuzo ksiazek, praktyka, internet, kursy online itp. i ogolnie wszytko co moze dac Ci nowa wiedze. Takie jest moje zdanie, ale szanuje tez wypowiedzi innych. Wlasnie o to w tym chodzi im wiecej informacji tym lepiej ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 112 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,751 wizyt

92,782 zapytań

141,712 odpowiedzi

320,600 komentarzy

62,114 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...