• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Interfejs w C/C++/go + biblioteki graficzne

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
756 wizyt
pytanie zadane 27 września 2018 w C i C++ przez wiktor14 Początkujący (270 p.)

Chciałbym stworzyć interfejs z użyciem myszy i takich okienek do wpisywania danych. Coś w stylu jak na tym filmiku: aplikacja okienkowa(dos.h) , tyle że w bardziej nowoczesnym stylu np. przy użyciu bibliotek graficznych(opengl, sfml). Wcześniej zrobiłem parę projektów przy użyciu sfml-a(typu ping pong, arkanoid, platformówka 2-d), działało to oczywiście na zasadzie eventów tzn. naciskam jakiś przycisk, dzieję się akcja i od razu się kończy, niestety nie chciało to działać w taki sposób jak na tym filmiku. Druga sprawa, w związku z tym instalowałem ostatnio pakiet opengl(sfml+glew+glm) według sfml/glew/glm, niestety na ekranie nie pojawiają się elementy opengl(tzn. nie pojawiają mi się te obracające się sześciany tzw. "rotating cubes"), pojawiają się tylko elementy sfml-a, ktoś tam napomniał, że może to być związane z kartą graficzną(ja mam Intel HD 5500. Ktoś inny wspomniał, że problem może dotyczyć, że od nowszej wersji glm należy inaczej inicjalizować opengl. W każdym razie jeżeli ktoś z tym obcował, poradziłby co z tym zrobić? Trzecia sprawa jest taka, że "zmęczony" tym linkowaniem zainteresowałem się językiem "go". Co o nim sądzicie i czy dobrze się w nim korzysta z bibliotek graficznych np. opengl?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 września 2018 przez afferu Mądrala (5,220 p.)
Jest parę opcji w tym przypadku. Pisanie własnego UI od zera to słaby pomysł, lepiej użyć gotowych rozwiązań typu QT albo winforms, ewentualnie biblioteki która tworzy interfejs w czystym opengl (przy czym warto zwrócić uwagę na to, że są to dwa inaczej działające rozwiązania).

C++ nie ma bardzo dobrych bibiotek okienkowych, łatwiej byłoby użyć języka, który posiada oficjalnie wspierane narzędzia np. Java(swing, FX), C#(winforms).
1
komentarz 28 września 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Bardzo dobrych, czyli jakich?
1
komentarz 28 września 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Nie zrozumiałeś mnie ;) Napisałeś, że C++ nie ma bardzo dobrych bibliotek okienkowych, stąd moje pytanie o Twoją definicję bardzo dobrej biblioteki okienkowej.
komentarz 28 września 2018 przez afferu Mądrala (5,220 p.)
Obecnie najpopularniejszą biblioteką na wiele platform jest QT, na windowsie wiadomo oczywiście winforms. Inne alternatywy np. GTK lub pokrewne często mają słabe dokumentacje lub mają słabe wsparcie na windowsie tak, że widać różnicę w wydajności. Kolejnym aspektem jaki może zdecydować o wyborze frameworka okienkowego może być dostępność narzędzi. W przypadku QT i winforms dostępne są dedykowane IDE i wbudowane w nie narzędzia RAD.
1
komentarz 29 września 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@afferu, ja to wiem, tylko chciałem się dowiedzieć, dlaczego twierdzisz, że C++ nie ma "bardzo dobrych bibliotek okienkowych", skoro jest na przykład takie Qt z dedykowanym IDE (osobiście lubię też wxWidgets).

 

PS. WinForms dla C++ to średni pomysł. I nie QT, tylko Qt.

Podobne pytania

–20 głosów
1 odpowiedź 1,474 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 3 września 2023 w Inne języki przez TerryLocks Użytkownik (590 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 279 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2023 w Offtop przez Ventus Użytkownik (740 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...