• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kotlin vs Java

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,144 wizyt
pytanie zadane 27 września 2018 w Java przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Niektórzy bardzo entuzjastycznie przyjęli Kotlina, twierdząc, że to praktycznie koniec Javy, szczególnie w Androidzie, bo w web i desktop raczej jeszcze długo będzie królować Java (jeśli chodzi o języki JVM)... Ale czytam ostatnio artykuły porównawcze i zdania są podzielone.

 

Przykładowo Allegro (taki serwis aukcyjny), zabrało się za Kotlina, ale po testach, wrócili do Javy:

https://allegro.tech/2018/05/From-Java-to-Kotlin-and-Back-Again.html

 

Co sądzicie o przyszłości Kotlin i Java?

 

Ja myślę, że Java w web będzie jeszcze królować 5, 10 czy 15 lat, później może ją wyprzeć Kotlin (albo jeszcze coś nowszego). Z drugiej strony Java ostatnio dostała sporo nowych featerów i w sumie chyba  nie posiada jakichś wielkich braków (??).  Z listy ofert pracy wynika, że Kotlin dopiero raczkuje. Szczególnie poza Androidem.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Ja myślę, że Java w web będzie jeszcze królować 5, 10 czy 15 lat, później może ją wyprzeć Kotlin (albo jeszcze coś nowszego). 

Na pewno Java będzie z nami bardzo długo. Z tym królowaniem to nie byłbym taki pewien. Trudno gdybać, jednak na backendzie Kotlin nie jest już tylko nowinką. Na pewno ten język ma duży potencjał - Kotlin native, Kotlin.js, współpraca z Javą. 
 https://dzone.com/articles/the-rise-of-kotlin-the-programming-language-for-th 

komentarz 28 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
to się mylisz, bo kotlin jak wjdzie z nowym wsparciem :) to juz po Javie- java zostaje juz tylko do utrzymania starych projektów, nie ma dla niej przyszłości : ale dla javovca -> kotlin to 1 dzień nauki. dlatego Miro ma tutaj racje ( myli się autor oczywiście komentarza cytowanego )
0 głosów
odpowiedź 27 września 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Być może powstanie jakiś nowy język lub rozrosną się mikroserwisy. Ludzie na backend zaczynają wybierać takie języki jak Swift, Go. Nie przepadam za Javą, a Kotlin na razie zyskuje pod Androidem. Pytanie co się z nim stanie jak powstanie system FuchsiaOS, czy Google ponownie wybierze JVM, a może Go, Dart?
komentarz 27 września 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Wybierze Dart z Flutterem, już nie pamiętam gdzie ale czytałem że flutterem specjalnie po to został stworzony tylko póki co jest rozwijany pod androida i ios bo fuchsia właswłaśc nie istnieje. Potem zostanie im napisać implementację pod fuchsie a baze deweloperów i aplikacji już będą mieli bo programiści będą znac SDK pod fuchsie a aplikacje pewnie wystarczy skompilować również pod fuchsie
0 głosów
odpowiedź 27 września 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Na androidzie kotlin ma się bardzo dobrze i nie widzę powodu by miał przestać rosnąć w siłę, mam wrażenie że tylko jacyś starzy ludzie przyzwyczajeni do Javy są sceptyczni względem kotlina.
komentarz 27 września 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Zaznaczam że moja wypowiedź jest w kontekście Androida, na innych platformach się nie znam w ogole więc nie wiem jak w nich ma się kotlin
komentarz 28 września 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
bop Kotlin to taka JAVA NA STERYDACH ;D i nie każdy lubi takie nowości, szczególnie jakiś senior- siedzący w starych projektach, który nie chce się rozwijać za bardzo.

 

Kotlin już definitywnie w Androidzie przoduje nad Javą i ma zdecydowanie lepsze wsparcie, niedługo też to się zmieni w microservisach ... więc Java ... zostaje tylko jako utrzymanie starych projektów, na których nie ma kasy, aby  migrować
komentarz 28 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Dlaczego tylko w microservisach?  Jakby nie patrzeć to tylko część WEB.
komentarz 28 września 2018 przez !!!!!!!! Obywatel (1,010 p.)

@Wiciorny,  jak ktoś się uczy javy i rozumie jak na razie podstawy (całkiem dobrze) to lepiej uczyć się dalej javy (więcej materiałów,łatwy i przede wszystkim darmowy dostęp do nich) czy lepiej przerzucić się na kotlina?

komentarz 28 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Na pracuj.pl => 1 408 ofert pracy w Java i 26 ofert pracy w Kotlin
komentarz 28 września 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
W tych 26 bierzesz pod uwagę 90% stanowisk na amdroid developera? Większość poszukiwanych android developerow teraz musi umieć kotlina lub kotlin i java, mało jest już takich ogłoszeń o android developera gdzie sama java wystarczy, a Java z rynku androidowego bedzie już coraz bardziej znikać
komentarz 28 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
To jest wynik tego co pokazuje wyszukiwarka pracuj.pl. A ona szuka chyba nie tylko po tytułach, ale też po treści ogłoszenia (100% pewności nie mam).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 651 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2020 w Android, Swift, Symbian przez Oskardes Użytkownik (600 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 2,903 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2018 w Android, Swift, Symbian przez Jasnygwint Początkujący (330 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 390 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2018 w Inne języki przez Partyjny Obywatel (1,170 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...