Jeśli chodzi o ram to wszystkie popularne firmy tworzą dobre ram'y. Specjalnej różnicy nie robią.
Ale potam pomocny tekst ktory umożliwi nam wybranie prawidlowego RAM'u.
Pamięć RAM
W podanym przykładzie brakuje informacji o timingach, prędkości a także o producencie, jest tylko jej pojemność. Biorąc pod uwagę kupno RAMu powinniśmy wziąć pod uwagę
* przede wszystkim producenta: min.: Kingston, OCZ, Corsair, A-Data, Patriot, GoodRAM, Geil, Mushkin, G.Skill – zagwarantują nam bezproblemową i wydajną pracę, ponieważ wszystkie kości są starannie sprawdzane a renomowani producenci zazwyczaj gwarantują wieloletnią lub dożywotnią gwarancję.
Stanowczo należy unikać modułów nieznanych producentów (no-name), lub takich do których żadna firma się nie przyznaje i OEMowych
*opóźnienia, inaczej timingi- jest to czas w którym informacje dotrą z kontrolera pamięci do jej poszczególnych komórek, czyli mówiąc w dużym skrócie im są mniejsze tym pamięć szybsza. Głównym podawanym timingiem jest CAS LATENCY (CL). Raczej unikajmy pamięci DDR3 z CL większym niż 9 (CL9).
*taktowanie: im wyższe tym szybsza jest pamięć (tak samo jak przy procesorach). Należy jednak pamiętać że ten parametr w dużej mierze zależy także od procesora (i chipsetu), a dokładniej od zawartego w nim kontrolera pamięci (nowe Intele i wszystkie AMD). Tak czy inaczej, nawet w wypadku gdy istnieje możliwość podbicia tej wartości, dla większości użytkowników taktowanie DDR3 na poziomie 1333MHZ będzie wystarczające.
Jeżeli myślimy o OC wybierzmy pamięci z radiatorami które umożliwią nam lepsze doprowadzenie ciepła z układów (często są to specjalne serie z wyselekcjonowanymi kościami do OC).
Warto nie zapominać że szybsze pamięci przekładają się na wydajność całego zestawu.
Źródło ~http://forum.pcformat.pl/FAQ-Jak-gdzie-i-za-ile-najlepiej-kupic-komputer-Czego-unikac-Czyli-STOP-GOTOWCOM-t