• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Język dla finansisty/ekonomisty

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,673 wizyt
pytanie zadane 23 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Hej. Planuję karierę w branży ekonomicznej. Niedawno spotkałem się z artykułem, w którym było napisane, że w dzisiejszych czasach często oczekuje się już jakiejś chociażby podstawowej wiedzy z IT. Nie mówię tutaj bynajmniej o samym Office. Pisali między innymi o SQL. Też często można wpaść na Pythona, podobnież jest używany w finansach, nawet na packt udało mi się dorwać darmowego ebooka "Python for finance". Najchętniej skłaniałbym się ku Pythonowi właśnie, bo jest sporo materiałów w sieci, mam kilka ebooków, kanałów na YouTube i czytałem, że jest stosunkowo prosty. Mam do zagospodarowania jakieś 12 godzin tygodniowo. Co Wy o tym sądzicie? Czy Python to dobry wybór dla ekonomisty?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Z tego co się orientuję to język R i Python. Te dwa głównie chyba, aczkolwiek Java, C#,... też sprostają wymaganiom.
komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Z tego co zdążyłem się zorientować w podstawowym zakresie jednak Python będzie znacznie prostszy niż Java i C#, ma prostszą składnię, mam dosyć ograniczony czas ze względu na inne obowiązki i pracę. O języku R słyszałem, ale nie widziałem jak wygląda składnia, chociaż rzuciło mi się w oczy, że są w nim robione jakieś diagramy przy scrollowaniu ebookow na goalkicker. Sprawdzę to.
1
komentarz 23 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

R to przede wszystkim statystyka i obliczenia z tym związane (np. rachunek prawdopodobieństwa). Jak chcesz się skupić na obliczeniach finansowych to przecież nie musisz uczyć się "całej" Javy czy C#, tylko wybranych elementów, zagadnień potrzebnych w finansach.

Pamiętaj, ze język musi wspierać obliczenia na walutach (specjalne typy do liczenia z dużą dokładnością), Java, C# to mają, w Pythonie jest typ Decimal, R też coś podobnego ma. Nie wiem jak w innych językach. Druga sprawa to dostępność bibliotek dla finansistów.

Float w pythonie przedstawia liczbę 2.35 jako 

2.3500000000000001

co jest niedopuszczalne w finansach:)  Sprawę załatwia typ Decimal. Sprawdź czy wybrany język posiada typ do dokładnych obliczeń zmiennoprzecinkowych.

komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Czyli nie jest tak łatwo jak przypuszczałem z tym wyborem języka. Okej, w takim razie poszukam w google o Javie, Pythonie, R i C# w finansach, ale chciałbym jeszcze zadać Tobie pytanie.

Który język wybrałbyś Ty uwzględniając, to że miałbyś mało czasu, średnio te 12 godzin tygodniowo?

Dzięki za pomoc :)
komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
W tej chwili wpadło mi do głowy też to, że łatwiej byłoby mi zrobić jakąś pomocną apkę do obliczeń np.w Javie czy C# niż w Pythonie, chociaż nie jestem pewien czy mam rację?
1
komentarz 23 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Python będzie raczej OK, a jak nie zawsze można się przesiąść na inny język.

Wszystko też zależy od wymagań, czy to ma liczyć duże ilości danych? w czasie rzeczywistym? czy to ma być tylko podliczenie budżetu domowego ;) ? Ważne są konkretne zastosowania. Kiedyś np. w finansach bardzo popularny był COBOL i nieco mniej Fortran. Ten drugi jeszcze dziś jest dość często wykorzystywany (głównie w inżynierii).

O jaką "pomocną appkę" chodzi? Do czego?
komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Wiesz, ciężko mi ocenić. Po prostu chcę wykorzystać to, że mam rok do studiów i chcę się przygotować, by czymś się wyróżniać na rynku pracy.

Appki webowe czy mobilne, np.na androida pisze się raczej w Javie, nie w Pythonie? Nie mam określonej, nawet jakiś prosty kalkulator z określonymi funkcjami potrzebnymi mi w przyszłej pracy, całkowicie dostosowany do moich potrzeb.
1
komentarz 23 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Zacznij od Python lub R - wedle uznania.

Aplikacje mobilne i webowe to generalnie dwie różne pary kaloszy :) Choć oczywiście można zrobić webową PWA na komórki i będzie prawie to samo.

 

Mobilne na Androida głównie Java i Kotlin. Choć w Python i Kivy (www.kivy.org ) też się da, a niedługo dojdzie kolejny framework PyBee ( https://pybee.org/ )

Co do technologii / frameworków i języków do appek mobilnych to znajdziesz skrótowe zestawienie:

https://forum.pasja-informatyki.pl/381207/jaki-jezyk-programowania-do-gier-i-aplikacji-mobilnych#a381217
komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Ok, dzięki. W takim razie zaczynam dzisiaj naukę Pythona. Dziękuję za pomoc!
1
komentarz 23 września 2018 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Float w pythonie przedstawia liczbę 2.35 jako 

2.3500000000000001

Tak jest nie tylko w Pythonie. To wynika ze sposobu reprezentacji liczby zmiennoprzecinkowej w skończonej liczbie bitów.

komentarz 23 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Dodam do dyskusji jeszcze to, że Python jako prosty język skryptowy pozwala na szybkie pisanie i/lub modyfikowanie skryptów pod konkretne użycie. Dodatkowo duża ilość bibliotek do analizy i prezentacji danych
komentarz 23 września 2018 przez iemw Nowicjusz (120 p.)
Zatem szanowni Panowie, bez rozpisywania się, lakonicznie. Wyobraźmy sobie sytuację, że chcecie iść w finanse, jakieś analizy, itp. Jaki język wybieracie? Ja sobie będę szukał informacji jak to jest w tej branży, ale bardzo zależy mi na słowach osób, które orientują się w środowisku programistycznym. Zaznaczyć pragnę, że w tej chwili nie pracuję w tej branży i mało o niej wiem, ciężko mi sprecyzować myśli, nie wiem czego dokładnie chcę, ale chcę znać podstawy, by móc w odpowiednim czasie obrać konkretny kierunek.
komentarz 23 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Zdecydowanie Python
1
komentarz 23 września 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

float w pythonie przedstawia liczbę 2.35 jako 

2.3500000000000001

co jest niedopuszczalne w finansach:)

Dlatego nikt rozsądny nie reprezentuje pieniędzy liczbami zmiennoprzecinkowymi :P

I jak kolega wspomniał, to nie jest problem pythona tylko każdego języka

komentarz 23 września 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Wiem, że tak jest nie tylko w Pythonie, podałem to jako przykład. Nie wiem jak to wygląda np. w języku R. Ale nie każdy język ma coś na wzór typu Decimal.
komentarz 23 września 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

*nie każdy język ma wbudowany typ na wzór decimal.

W popularnych językach nie ciężko o biblioteke do obsługi takich liczb nawet jeśli sam typ nie jest częścią jezyka.

0 głosów
odpowiedź 24 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Niedawno spotkałem się z artykułem, w którym było napisane, że w dzisiejszych czasach często oczekuje się już jakiejś chociażby podstawowej wiedzy z IT

Ja już czytałem kilka lat temu, że HTML to będzie językiem, gdzie wszyscy będą się posługiwać. Tendencja jest odwrotna im więcej technologii tym mniejsza wiedza o niej u ludzi którzy się jej posługują. 

Tyle w temacie dywagacji. Python to dobry wybór. Jak wybierzesz się na studia to będziesz mieć jakieś zajęcia z IT, chociaż możliwe, że po tym kierunku nie będziesz mieć do czynienia z programowaniem jako takim. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,640 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 885 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2017 w Inne języki przez Deleteuser Użytkownik (500 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 511 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2017 w Inne języki przez ExLel Nowicjusz (120 p.)

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...